Çözüldü ASUS X55C laptop çok ısındığından kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ReQo

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Elimde ASUS'un X55C laptopu var.
Ne kadar eski bilmem ama en az 7 yıllık olduğuna eminim.
Ve 7 yıldır içi asla açılmadı, hiçbir sorunu yoktu... Lakin son 1 haftaya kadar.
Açıkçası o kadar iyi donanıma sahip değil. Minecraft (Java) 1.16.5 versiyonunu 35-40 FPS falan oynatıyordu.
Ve son 1 hafta, FPS'im aşırı düştü. FPS düşmesini bırak, laptop o kadar ısınıyor ki; kendini kapatmaya başladı!
Bu konuyu internette araştırdım, laptopun içini açıp temizlik ve termal macun yenilemesi yapmak gerekiyormuş.
Ve yaşadığım yer küçük bir yer, buradaki tamircilere güvenemiyorum fakat ben de nasıl yapacağımı bilmiyorum. D
Sizce şu an ne yapmalıyım?

Çözüm
Tamirciler kaç lira alır bilmem, ben tamirci olsam 150 TL alırdım. 50 lira macun parası, kalanı işçilik. Hadi 100 olsun. ASUS en son sorduğumda 180 TL'ye yapıyordu termal bakımı.

Her halükarda bir bilgisayarcıya götürmeniz lazım, termal bakımdan farklı olarak anakart üzerinde ya da başka parçalarda oluşan problemler yüzünden bu tarz bir sorunda yaşıyor olabilirsiniz.
Termal bakımlarının zamanı gelmişte geçiyor. 7 senedir içi açılmayan bilgisayar her soruna müsaittir. İsterseniz detaylı bir şekilde size anlatırım isterseniz youtube dan bakın. Ancak ilk iş güzel bir termal macun almanız lazım.

Termal bakımlarının zamanı gelmişte geçiyor. 7 senedir içi açılmayan bilgisayar her soruna müsaittir. İsterseniz detaylı bir şekilde size anlatırım isterseniz YouTube'dan bakın. Ancak ilk iş güzel bir termal macun almanız lazım.

YouTube'dan araştırdım, çok karışık duruyor. Ama bunu yapmazsam laptop daha da kötü olacak, o yüzden bir yerden başlamalıyım. İlk olarak, bana hangi termal macunu önerirsiniz? (ve oyun oynayan birisiyim, belirteyim.) İkinci olarak, YouTube üzerinden bu konuyu en iyi anlattığını düşündüğünüz videoyu gönderebilir misiniz?

Sıvı metal macun harici macunlar olabilir. 10wm/k üzeri herhangi bir macun ancak yorumlara dikkat edin, bazılarında ciddi sorunlar olabiliyor. Özellikle bilinen markalara bakın, Thermal Grizzly, Cooler Master (htk002 çok eskidir almayın), Zalman, halnziye (Çinli kullandım güzel), Thermaltake gibi markalar. Video olarak da uğur kaplanın videolarına bakabilirsiniz. Kafanıza takılan bir şey olursa cevaplarım, bu işlemi farklı cihazlarda defalarca yaptım. Bu da oluşturduğum ürün listesi

Bunlara benzer ürünleri alabilirsiniz, dikkat etmeniz gereken termal iletkenlik birimi olan wm/K sayısı bu sayı ne kadar yüksekse o kadar iyi. Ancak bilinmeyen markalardan almayın, yorumlara bakın, geçtiğimiz sene Arctic markasının imitasyonu çıktı ve bende dahil birçok kişi o macunu aldı oysaki iyi bir macun değildi, birçok insanı kandırdılar. Sıvı metal macun almayın, uygulaması zor cihazınızı bozabilir. Diğer macunlar düzgün uygulandığında zarar vermez ancak sıvı metaller iletken. Model numaranızı tam olarak yazar mısınız?

Sıvı metal macun harici macunlar olabilir. 10wm/k üzeri herhangi bir macun ancak yorumlara dikkat edin, bazılarında ciddi sorunlar olabiliyor. Özellikle bilinen markalara bakın, Thermal Grizzly, Cooler Master (htk002 çok eskidir almayın), Zalman, halnziye (Çinli kullandım güzel), Thermaltake gibi markalar. Video olarak da uğur kaplanın videolarına bakabilirsiniz. Kafanıza takılan bir şey olursa cevaplarım, bu işlemi farklı cihazlarda defalarca yaptım. Bu da oluşturduğum ürün listesi

Bunlara benzer ürünleri alabilirsiniz, dikkat etmeniz gereken termal iletkenlik birimi olan wm/K sayısı bu sayı ne kadar yüksekse o kadar iyi. Ancak bilinmeyen markalardan almayın, yorumlara bakın, geçtiğimiz sene Arctic markasının imitasyonu çıktı ve bende dahil birçok kişi o macunu aldı oysaki iyi bir macun değildi, birçok insanı kandırdılar. Sıvı metal macun almayın, uygulaması zor cihazınızı bozabilir. Diğer macunlar düzgün uygulandığında zarar vermez ancak sıvı metaller iletken. Model numaranızı tam olarak yazar mısınız?
"Çalıştır" aracına "DxDiag" yazarak modelime baktım, dediğim gibi "Asus X55C".

Ve... Bahsettiğiniz kanala baktım işlemler gerçekten karışık. Tamirciler "Full iç temizlik + Termal macun değişimi" için kaç tl alırlar?

Tamirciler kaç lira alır bilmem, ben tamirci olsam 150 TL alırdım. 50 lira macun parası, kalanı işçilik. Hadi 100 olsun. ASUS en son sorduğumda 180 TL'ye yapıyordu termal bakımı.

Her halükarda bir bilgisayarcıya götürmeniz lazım, termal bakımdan farklı olarak anakart üzerinde ya da başka parçalarda oluşan problemler yüzünden bu tarz bir sorunda yaşıyor olabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tamirciler kaç lira alır bilmem ben tamirci olsam 150 tl alırdım. 50 lira macun parası kalanı işçilik. Hadi 100 olsun. Asus en son sorduğumda 180 tl ye yapıyordu termal bakımı.

Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı