Asus X99A-II ve i7 6800K Overclock Sorunu

TwissenZ

Hectopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
24.12.2016 tarihinde VatanBilgisayardan X99 ekran kartsız, aşağıdaki sistem topladım.

Asus X99A-II Anakart
I7-6800K İşlemci
250GB 750 Evo SSD
1TB WD Blue HDD
Corsair h110i GTX Sıvı Soğutma
2x8 Gskill 3200MHz RAM
Cooler Master MasterCase5 750w 80+ Bronze Kasa

Sistemi arkadaştan aldığım eski AMD bir ekran kartı ile açmıştım. Herhangi bir sıkıntı yoktu, her şey çok iyiydi. O gün BIOS ayarlarını yaparken "Ez Tunning Wizard" diye bır kısım gördüm. Oraya tıklayıp oyun kullanımını ve soğutucumu seçtikten sonra anakart işlemciyi overclockladı. 3.4 GHz'den 4.0'a çıktım. Sistem o şekilde duruyordu. Ekran kartını arkadaştan 1 günlük almıştım. Birkaç hafta sonra ekran kartını da ikinci el temiz bir GTX 1070 aldım. İlk takıp çalıştırdığımızda Windows hata verdi. Satan kişi format at açılır, dedi. Format attım, açıldı. Gerekli her şeyi kurdum. Bir gün boot'ta Windows hata verdi. Ben de overclocklu olduğunu hatırlayıp BIOS'a girdim. Açıkçası o "Ez Tunning Wizard"ı kapatacak, overclocku devre dışı bırakacak bir şey göremedim. Ben de soğutuculardan Ez Tunning Wizard'tan soğutucu seçeneklerinden stock soğutucuyu seçtim ve otomatikmen daha az overclokladı. İşlemci 3.80 GHz'de stabil çalışıyordu. 2 gün geçti bilgisayar boşta duruyordu. Ondan önce VGA dönüştürücü almıştım. Onları denedim fakat aktif dönüştürücü olması gerekiyormuş, bilmiyordum, doğal olarak çalışmadı. Fakat o sıralarda kasa dışında bir elektriklenme oldu. CPU'ya yaklaşık 1 saat öncesinde falan İntel'in programından stres test yapmıştım. Sıvı soğutma çok iyi soğutuyordu. Sessiz modda işlemci maksimum 49 dereceyi görmüştü. Daha sonra ben telefondayken, bir ara bilgisayara işim düştü. Bilgisayara baktım, kapanmış. Bir kere daha, önceden yapmıştı sanırım, neyse açtım. İlkte her şey çalışır gibi oldu ve birden kapandı tekrar. Daha sonra kendini yeniden açtım, anakartta kırmızı ışık yanıyordu. Kasa fanları çalışmıyor, soğutucu ve ekran kartı çalışıyordu. Ben de ellemedim. Hemen ertesi gün Vatan'a geri götürdük. İki hafta gibi uzun bir süre beklettiler. İşlemci ve anakart sipariş ettilerini söylediler. Geçen cumartesi gittik bilgisayarı almaya. Sadece işlemci değişmiş ve sorun çözülmüş. "Sanırsam işlemci yanmış." dediler. Ben de kullanırken anormal bir durum olmadığını söyledim. Orada direk bilgisayarı almadım. Bilgisayar ilk kurulduğundan beri CPU Fan Speed hatası veriyordu. Bunu Technopat'ta ve diğer sitelerde araştırdığımda farklı çözüm yolları görmüştüm. Çoğunu denedim fakat olmadı, ben de en son CPU fan izlemeyi kapatmıştım. O gün ondan bahsettim. Bir kontrol etti, çözemedi. Daha sonra ona da Ez Tunning Wizard'tan overclock denettirdim. Anakart overclock moduna aldı fakat işlemci stock hızda çalışıyordu. Bana "Kasa bu gece burada kalsın ben sorunlara bakayım, çözmeye çalışayım, yarın alırsın" dedi. Biz de eve döndük. Ertesi gün aramadılar ben de bugün (pazartesi) arkadaşımla gittim. Her yolu denediğini ve olmadığını söyledi, teknisyen. Hatta manuel overclock denediğinde ekranın yine görüntü vermediğini, Asus'u aradıklarını ve Asus'un da "Biz overclock önermiyoruz, yazılımsal bir sıkıntı olabilir" dediğini söyledi. Ben de overclocka meraklı değilim fakat yarın öbür gün yapmak istediğimde olmazsa ne yapacaktım? Boşa mı K ibareli işlemci ve o kadar anakart almıştık? Doğal olarak ne yapabileceğimi ve neden kaynaklanabileceğini sordum. Bana anakartın CPU fanı görmemesinden yani sıvı soğutmanın fanını, anakartın kendi ayarlayamamasından kendini kapattığı söyledi. "İsterseniz anakartı yenisiyle değiştirebilirsiniz, isterseniz muadili olan bir anakartla değiştirebilirsiniz" dendi. Ben de aynı anakartı istedim. Telefonla bir bilgisayar tamir mağazasına sorduğumda, I7-6800K çok güçlü bir işlemci, overclock için sıvı soğutma ona yetmez yakarsın o işlemciyi dendi.

Toparlayacak olursam:
1) Bu sorun yazılımsal mı, yazılımsal ise neden ilk işlemcimde aynı sorun olmadı?
2) Bu sorun yine işlemciyle alakalı olabilir mi?
3) Sıvı soğutma gerçekten yetersiz kalır mı?
4) Anakartı yenisiyle değiştirmekle iyi mi yaptım?
5) Farklı bir anakart seçmem daha iyi mi olurdu?

Anakart değişimine kadar bilgisayarı alabiliyormuşum, aldım ve eve getirdim. Şu an o bilgisayardan yazıyorum. Bir kaç oyun denedim:
CSGO, Just Cause 2, Call of Duty Black Ops 2, Battlefield 4.

Bu oyunları Call of Duty hariç Vatan Bilgisayar'a bilgisayarı geri vermeden önce oynamıştım. CS:GO'da 500 FPS gördüğüm oluyordu. (1024p'de) Just Cause 2'de GPU kullanımı %70-80 arası değişirken 140-190 FPS'e kadar çıkabiliyordum. Battlefield 4'te ise %80-96 arası kullanımla 140 FPS'i görmüştüm. Fakat şuan CS:GO hariç diğerlerin tümünde FPS 38-50 arası oluyor. Tüm ayarlar en yüksekte. GPU kullanımı da ne gariptir %96-99 arası geziyor. Şuan korkuyorum karta bir şey mi oldu diye. Bu akşam açtığımda ekran kartı güncellemesi gelmişti, onu indirip kurdum. Tüm yazılımlarım ve sürücülerim güncel. Bilgisayarımda virüs yok. Orijinal Windows 10 Pro kullanıyorum. XBOX DVR kapalı. Sorun nedir? Lütfen yardımcı olun :( Ekran kartı: MSI GTX 1070 Aero OC.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı