ASUS Z97-P sisteme M.2 SSD tavsiyesi

ÖzkanK

Kilopat
Makaleler
1
400-600 TL fiyat aralığında 240-256 GB arası M.2 SSD almayı düşünüyorum. Anakartım ASUS Z97-P modeli. Her türlü M.2 SSD bu anakart için uyumlu mudur? Nasıl bir performans alabilirim?

Şu an için gözüme şu modeli kestirdim. 499 TL fiyat ve 256 GB hafıza ile. Sizce alınır mı?

Anakartımın modeli şu altta. M.2 yuvası için 10 GB/s M.2 Socket 3 deniyor. Yani Max 1000 Mb/sn mi destekler?

1659798899693.png

Evet hocam. Fakat ilk olarak BIOS'un güncel olduğundan emin olun. Zaten hızı da 10 Gb/s yani yeni sistemler gibi hızlı olmaz. Bende de Z97 var.

Evet hocam. Fakat ilk olarak BIOS'un güncel olduğundan emin olun. Zaten hızı da 10 Gb/s yani yeni sistemler gibi hızlı olmaz. Bende de Z97 var.

BİOS güncel mi değil mi nasıl anlayabilirim?

Ayrıca güncel olmasa ne zararı olur bana? M2 SSD tak çalıştır değil mi sonuç olarak.

Hepsi öyle değil maalesef. Arama yerine msinfo32 yazıp kontrol edebilirsiniz. Bir arkadaşın başına gelmişti.

Son karar olarak almış iken 500 GB üstü bir model almaya karar verdim.

Sepette yüzde 10 indirim ile şu ürün 824 TL

Bu ürün ise 872 TL.

Hangisini seçmeliyim hangi ürün daha iyi olur. Benim anakartta ikiside direk çalışır heralde. Bu arada anladığım kadarıyla Kingston olan ürünün DRAM desteği yok. Çok fark eder mi performans etkiler mi?

Son karar olarak almış iken 500 GB üstü bir model almaya karar verdim.

Sepette yüzde 10 indirim ile şu ürün 824 TL

Bu ürün ise 872 TL.

Hangisini seçmeliyim hangi ürün daha iyi olur. Benim anakartta ikiside direk çalışır heralde. Bu arada anladığım kadarıyla Kingston olan ürünün DRAM desteği yok. Çok fark eder mi performans etkiler mi?
DRAM yoksa ısındığında performans düşüşleri başlar. DRAM yada önbelleği olmayan sistemlerde daha belli düşüşler olur.

DRAM yoksa ısındığında performans düşüşleri başlar. DRAM yada önbelleği olmayan sistemlerde daha belli düşüşler olur.

Aradaki 50-60 TL farka değer o zaman diyorsunuz?

Kington çok duyulmuş bir marka ama neyse almış iken yeni nesil olsun.

Kioxia marka olanı alayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aradaki 50-60 TL farka değer o zaman diyorsunuz?

Kington çok duyulmuş bir marka ama neyse almış iken yeni nesil olsun.

Kioxia marka olanı alayım.
Kioxia konusunda marka olarak karışık(hem olumlu hem de olumsuz) deneyimler var. Daha fazla kullanıcının yorum yapmasını tavsiye ederim. DRAM tercihi daha iyi olur, uzun süreli kullanımlarda özellikle performans düşüşünü azaltır. DRAM olan modellerin yazma ömrü önemli ölçüde fazla oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı