Asus Zenfone 2 Detaylı İnceleme + Video Test

CES 2015 fuarının en büyük sürprizlerinden biri şüphesiz Asus Zenfone 2 idi. Bir arkadaş aracılığı ile elime ulaşan bu modeli sizler için ayrıntılı olarak inceledim ve hepsini elimden geldiğince bu yazılı olarak makaleye aktarmaya çalıştım. Bildiğiniz gibi 4 gb ram ve 64-bit Intel atom işlemcisi ile sınıfında ilk olma özelliği taşıyan bu cihaz aynı zamanda uygun fiyatı ile çok cazip duruyor. Ülkemizde satış fiyatı ne olacak sorusuna burada cevap veremeyeceğim zira henüz kesin bilgi yok. Zenfone 2’nin 4 gb bellek(ram) ve 64-bit işlemci 64 gb depolama alanına sahip modeli serinin en yüksek özelliğe sahip modeli bunun yanında tıpkı Asus Zenfone 5’de olduğu gibi düşük özelliğe sahip modelleri de elbet olacaktır. Yurt dışında 199 dolar ile başlayan fiyatlarla satışa sunulan giriş seviyesi modeli 2 gb bellek(ram) ve 16 gb depolama alanına sahip. Bir önceki modeline baktığımız zaman ciddi tasarım değişikliğine gidilmiş örnek olarak Zenfone 5’te sağ tarafta olan ses tuşları cihazın arka tarafına alınmış. (Asus ’un isim karmaşası oluşturması hiç hoşuma gitmiyor ayrıca Zenfone 5‘ten sonra neden Zenfone 2 oluyor hiç anlamıyorum.) Bu kadar uzun bir giriş paragrafı okumak sıkıcı olacaktır. Ben de sizlere başlıklara bölerek yazayım dedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Asus Zenfone 2 Yayın Tarihi ve Fiyatı

“Zenfone 2 ülkemizde ne zaman satışa çıkacak?” sorusundan çok “fiyatı ne olacak?” sorusu soruluyor. Her ne kadar yurt dışında ucuz satılsa da ülkemizde doların yüksek olması onunda fiyatını arttıracaktır elbet. Bildiğiniz gibi Zenfone 5’in 2 gb belleğe sahip modeli yurt dışında 199 dolar iken ülkemizde 700 liraya satışa çıktı. Zenfone 2’nin 2 gb belleğe (ram) sahip modeli yine bu fiyata satışa çıkabilir ama 4 gb bellekli (ram) modeli için aynı şeyi söyleyemeyiz. Tahmin yürüt derseniz galiba 1000 liradan aşağı olmaz diye düşünüyorum. Tanıtım tarihi 16 Haziran olarak belirlendi.

Tasarım

Daha önce Zenfone 5 ucuz fiyata gelecek dendiği zaman kullanıcılar kalite yönünden eksiklikler olabilir diye düşünmüştü. Satışa çıktıktan sonra kullananlar kasa yapısı ve kullanılan malzemenin kaliteli olduğunu hissetmişler. (Bende kullandığım zaman ucuz fiyatına rağmen kaliteli malzemeden yapılmış olmasına şaşırmıştım.) Bu yeni modelin arka kapağı LG G3 ve HTC One (M8)’in arka kapağına çok benziyor. İlk baktığımda plastik diye düşündüm ama elime alınca alüminyum olduğunu fark ettim. Fırçalanmış alüminyum kullanılan kapak ele çok iyi oturuyor. Telefonun arka tarafında ortaya gelecek şekilde en üstte LED flaş hemen altında kamera ve ses açma-kapama tuşları yer alıyor.

Hoparlör ızgarası Zenfone 5’te olduğu gibi alta yerleştirilmiş. Üst tarafına baktığımızda güç tuşunun ortada olduğunu görüyoruz. Bu biraz garip geldi bana zira sağ tarafta olması daha kullanışlı yapardı diye düşünüyorum. (Zenfone 2’nin görsellerini ilk gördüğümde güç tuşu da LG’de olduğu gibi arka taraftadır diye düşünmüştüm.) Ön yüzüne baktığımızda ekranın öne çıktığını görüyoruz en azından önceki modele göre bu kez çerçeve daha ince görünüyor. Ekran büyüklüğü 5,5 inç olan bu modelin en üzücü özelliği alttaki kapasitif tuşlar olsa gerek. Gerçi biraz kullanınca insan alışıyor o ayrı mesele J Fiyat dikkate alındığında bunun eksikliği pek önemli olmuyor. Bir sonraki model için kapasitif tuşları kaldırmak iyi bir yenilik olacaktır.

Asus Zenfone 2 Ekran

Zenfone 2’nin en yüksek modeli 5,5 inçlik IPS Full HD ekrana sahip ve inç başına 403 piksel düşüyor. Ekran parlaklığı da son derece iyi görünüyor. Kontrast ve doygunluk doğru ayarlandığında etkileyici görüş açıları ile harika görünüyor. Corning Gorilla Glass 3 ekranı ile yumuşak dokunmatiğe deneyimi sunuyor. Ayrıca ekran yüzeyi parmak izlerini çok fazla göstermiyor.

Yazılım

Zenfone 2 Android 5 Lolipop işletim sistemi ile geliyor. Bu sürümde Asus’un kendi ZenUI arayüzü ile çok iyi Android deneyimi sunuyor. Burada önemli bir detay belirtme ihtiyacı duyuyorum çünkü ZenUI arayüzünü Zenfone 5’te kullanmıştım ve bugüne kadar gördüğüm en özelleştirilebilir arayüzdü. Android 5 ile bu deneyim beni şaşırtmadı ve beklediğim gibi daha iyi sonuçlar verdi.
Zenfone 2’yi kullandığım zaman ışıklı ortamda parlaklığı en iyi düzeye getirmem rağmen yine de ekran iyi görünmüyordu ve bu ışıklı ortamda sıkıcı bir durum ortaya çıkarıyordu. Zenfone 2’de ise en düşük ayarda bile %400 daha fazla parlaklık sunuyor. (Bu rakamı nerden biliyorum derseniz internette araştırınca karşıma bu ve buna yakın rakamlar gelmişti.) Android 5’ in kullanımının akışkan, hızlı ve kolay olması ZenUI ile birleştirince ortaya çok iyi bir yazılım çıkartılmış diyebiliriz.

Performans - Donanım

Zenfone 2’yi en farklı kılan şey dünyanın ilk 4 gb belleğe(ram) sahip telefonu olmasıydı. 4 çekirdekli 2,3 GHz hızında Intel 64-bit işlemcisi yine alanında onu en öne çıkarıyor. Bildiğiniz gibi Zenfone 5 ile ülkemizde ilk defa Intel Atom işlemcili akıllı telefonlarla tanışmıştık. Zenfone 2 ise bu deneyimi daha üste çıkarmış oldu. Bu özelliklere sahip akıllı telefonun Android 5’te sunduğu deneyim gerçekten mükemmel. Zenfone 2’yi almak isteyen kullanıcılar için birden fazla seçenek bulunuyor.

4 gb bellek (ram), 2,3 GHz işlemci hızı, Full HD 1080p ekranı ve 64 gb depolama alanı bulunan model bütçenize uygun değilse 2 gb bellek (ram), 1,8 GHz işlemci hızı, HD 720p ekran ve 16 gb depolama alanına sahip modelini alabilirsiniz. Ayrıca bu depolama seçenekleri 16 gb – 32 gb – 64 gb şeklinde iken 5 gb bulut depolama alanını Asus size ömür boyu veriyor. Akıllı telefonun model yelpazesi geniş olduğu için bütçenize uygun bir modeli elbet olacaktır.
Ülkemizde 4G teknolojisi henüz gelmese de testleri yapılıyor. Zenfone 2’nin LTE sürümü ile mobil veride 150 Mbps hızına kadar çıkılabiliyor. Gerçi ülkemizde internet tarifeleri 1-2 gb olunca bu hız ne işe yarayacak merak ediyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kamera

Bu yazımı bilgisayar üzerinden okuyorsanız Zenfone 2 ile çekilen fotoğrafların kalitesini daha iyi anlarsınız. 13 megapiksel arka kamera 5 megapiksel ön kamerası ile fiyatına göre çok iyi bir kamera barındırıyor üstünde. Fotoğrafları çok hızlı çekiyor ve üstündeki modlar ile farklı fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor. Asus’un kendi geliştirdiği düşük ışık modu ile karanlık ortamlarda diğer rakiplerine göre daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Üstünde ki modları kurcalayarak çok iyi fotoğraflar çekebilirsiniz.

Pil

Asus Zenfone 2’de önceki modelde olduğu gibi çıkarılmayan 3.000 mAh hızlı şarj özelliği olan pile sahiptir. 64 bit işlemci ve Full HD ekran ile pil sorun olabilir diye düşünebilirsiniz fakat donanım iyileştirmeleri sayesinde pilde herhangi bir sorun çıkmamaktadır. Pilin ne kadar sürede dayandığını kullanım detaylarını bir daha ki yazımda daha detaylı yazmaya çalışacağım.

Sonuç

Asus bu model ile kendini gerçekten aşmış. Dünyanın ilk 4 gb belleğe (ram) sahip akıllı telefonu ile birlikte 64-bit işlemci koyarak aynı anda HTC One (M8) ve LG G3 ile yarışır konuma geldi. Sahip olduğu güçlü donanımının yanında uygun fiyatıyla da kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarıyor. Ülkemizde ki satış fiyatı ve tarihi hakkında henüz net bir bilgiye sahip değiliz fakat edindiğim güçlü kaynaklar ile önümüzdeki 1-2 ay içinde satışa çıkacağı yönünde.

Asus’un yeni amiral gemisini kullanıp fikirlerimi yazmaya çalıştım bu makalede. Merak ettiğiniz bir şey olursa cihaz üzerinde deneyip sizlere aktarabilirim. Şu an kullanıyorum ve memnunum cihazdan. Son derece hızlı ve akışkan çalışıyor. Yakın zamanda performans testlerini yayınlamaya çalışacağım. Performans testlerine ait videoları burada sizlerle paylaşacağım. Lütfen takipte kalın. Görüşlerinizi yorum atarak iletebilirsiniz bana en kısa sürede cevaplamaya çalışacağım.

Asus Zenfone 2 Kutu Açılışı-1.JPG

Asus Zenfone 2 Kutu Açılışı-6.JPG

Asus Zenfone 2 Kutu Açılışı-8.JPG

Asus Zenfone 2 Kutu Açılışı-14.JPG

Asus Zenfone 2 Kutu Açılışı-16.JPG

asus zenfone 2 performans testi2_1024x576_800x450.jpg

asus zenfone 2 performans testi3_1024x576_800x450.JPG

Asus Zenfone 2 Kutu Açılışı-18.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Emeğine sağlık. Güzel ve kapsamlı bir inceleme olmuş. Telefon ile çekilmiş fotoğraf biraz fazla olsa imiş daha iyi olurmuş.

Fotoğraf eklemeyi unuttum hocam sonra konuyu düzenleme seçeneği olmadığı için. Bende Asus Zenfone 2'nin sadece kamerasına odaklanmış bir inceleme yazıyorum şimdi. Bitirince ekleyecem Technopat'a

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı