Asus Zenfone 2 Şarj Bitmeden Şarja Takmak

zzaf

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Osmaniye
Daha fazla  
Meslek
Elektronik Teknolojileri
Merhaba arkadaşlar bende Asus Zenfone 2 (ZE551ML) var. Bir şeyi merak ediyorum bataryası hakkında. Şimdiki bataryalar eskisi gibi alkali bataryalar değil. Biz eski bataryaları şarjı dolmadan çekmiyorduk ve şarjı bitmeden şarja takmıyorduk. Benim sorum da tam burda. Asus Zenfone 2 (ZE551ML) bataryasını tam bitmeden şarj etmek veya şarjı tam dolmadan şarjdan çıkarmak bataryaya zarar verir mi? Yeni nesil bataryalarla birlikte eski bataryaların kalıplaşmış kullanım şekilleri yıkıldı mı? Bu konuyu ilk aldığım günden beri merak ediyorum. Bu arada telefonu alalı 1 ay bile olmadı. Yaşım 27 ve kullandığım ilk akıllı telefon. Bozulan bir yıl sonra çöpe dönen andoridleri sevmediğim için hep akıllı telefondan uzak durdum fakat zenfonu keşfedince işler değişti tabularımı yıktı.

Asus-zenfone-2-batarya.jpg

@Murat5038 Sürekli seni etiketliyorum kardeşim hakkını helal et bana.

Teknoloji günden güne gelişiyor lakin pil konusunda bunu söylemek zor. Günümüzde akıllı telefonlarda Li-ion teknolojisi kullanılıyor. Bu pilleri tamamen bitirmek pile zarar verir. Aynı şekilde de tam dolmadan çekmek. Pilinizi %15'in altında düştüğünde sarja takın ve tam dolana kadar bekleyin. Şarj edilme süresinde de telefonu mümkün olduğunca kullanmamaya çalışın. Kılıf kullanıyorsanız ısınmanın artmaması için sarj süresince çıkartabilirsiniz. Li-ion pilleri korumanın yolu budur.

Li-Ion pillerde %15 dolaylarında şarja takmayı optimum değer olarak değerlendiriyorlar. %100 olarak doldurmadan şarjdan çıkartırsak ve bunu sürekli tekrarlarsak pilin şarj tutma kapasitesinde azalma normalden daha hızlı gözlemleniyor.
Fakat şunu da söylemek lazım. Yeni bir pil ile, ne kadar iyi bakışmış olursa olsun 6 aylık bir pil aynı kapasitede kalamaz.
Li-Po pillerde ise durum biraz daha farklı. Daha narin bir pil fakat daha çağdaş bir teknoloji. İstediğimiz kadar yarım şarj edip de çıkarsak bundan çok etkilenmemekle birlikte, orijinal şarj aletlerinden başka kullanıldığı zaman bu pilin ömrünü çok hızlı bir şekilde tüketiyor. Fakat sağlıklı bir şekilde kullanıldığında Li-Ion pillerden daha uzun süre kapasite potansiyelini koruyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı