Asux X550JK Düşük FPS

1EzOdj.jpg

Ben klavyenin altında normalde koruyucu naylon oluyor onu sökerek 5-6 derece düşürmeyi başarmıştım. Sadece fana denk gelen yerini kesseniz de yeterli oluyor. Üzerine bir şey dökülürse anakarta gelmesin diye koymuşlar, bu yüzden dikkatli olmanız gerekiyor. Sorumluluk tamamen size ait yapıp yapmamak size kalmış. Bu makineleri sökmek aşırı kolay. Servise gönderme olayını garantisi yoksa önermiyorum, sağlam makineyi onarmayın diye çamur atıyorlar. Benim sattığım makineyi aynı sorundan dolayı servise gönderdim, bana anakartta darbe var anakartın değişmesi lazım oda 1600 lira dediler...
Öneri için teşekkürler deneyip sonucu yazacağım (y)

Öneri için teşekkürler deneyip sonucu yazacağım (y)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Önce bataryayı çıkart, altındaki tüm vidaları sök, 4 tane uzun vida çıkacak bunların ikisi RAM ve HDD kısmının, ikisi de menteşelerin vidası oluyor, kısa olanlar menteşenin vidaları. Bataryanın oradakileri de sök, RAM ve HDD bulunan kısmın kapağını çıkarttıktan sonra kapağın altında kalan vidalar var onları da sök, kısa olanlar ön tarafın vidaları diye hatırlıyorum, buna dikkat ederek sök. Sonrasında HDD'i yerinden çıkart, HDD'in vidalarını ayrı bir yere koy karışmasın. Sonrasında üstteki gri kısım, yukarıda fotoğrafını attığım kısım yani komple klavyenin olduğu kısım. Klavyeyi kenarlarından eğer ekipmanınız yoksa bıçak, düz tornavida gibi bir şeyle zarar vermeden kastırarak tırnaklarını çıkartıyorsunuz(bütün vidaların sökülü olduğunu bir kere daha kontrol edin). Klavye kısmını 3 parça anakarta bağlıyor. Birincisi açma-kapama düğmesi, ikincisi touchpad, üçüncüsü fotoğrafta görünen o büyük olan klavye bağlantısı. Bunlara flex kablo deniyor, çok dikkatli davranın yedeğini bulmak çok zor olabiliyor, öncelikle tırnaklarını yukarı doğru kaldırarak kilidi açıyorsunuz sonra kabloyu kendinize çektiğinizde zaten yerinden kablo çıkmış oluyor. Bu üçünü söktükten sonra klavyeyi kaldırabilirsiniz. İlk defa yapıyorsanız yine videoları izleyerek ilerlemek yararınıza olacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Önce bataryayı çıkart, altındaki tüm vidaları sök, 4 tane uzun vida çıkacak bunların ikisi RAM ve HDD kısmının, ikisi de menteşelerin vidası oluyor, kısa olanlar menteşenin vidaları. Bataryanın oradakileri de sök, RAM ve HDD bulunan kısmın kapağını çıkarttıktan sonra kapağın altında kalan vidalar var onları da sök, kısa olanlar ön tarafın vidaları diye hatırlıyorum, buna dikkat ederek sök. Sonrasında HDD'i yerinden çıkart, HDD'in vidalarını ayrı bir yere koy karışmasın. Sonrasında üstteki gri kısım, yukarıda fotoğrafını attığım kısım yani komple klavyenin olduğu kısım. Klavyeyi kenarlarından eğer ekipmanınız yoksa bıçak, düz tornavida gibi bir şeyle zarar vermeden kastırarak tırnaklarını çıkartıyorsunuz(bütün vidaların sökülü olduğunu bir kere daha kontrol edin). Klavye kısmını 3 parça anakarta bağlıyor. Birincisi açma-kapama düğmesi, ikincisi touchpad, üçüncüsü fotoğrafta görünen o büyük olan klavye bağlantısı. Bunlara flex kablo deniyor, çok dikkatli davranın yedeğini bulmak çok zor olabiliyor, öncelikle tırnaklarını yukarı doğru kaldırarak kilidi açıyorsunuz sonra kabloyu kendinize çektiğinizde zaten yerinden kablo çıkmış oluyor. Bu üçünü söktükten sonra klavyeyi kaldırabilirsiniz. İlk defa yapıyorsanız yine videoları izleyerek ilerlemek yararınıza olacaktır.

Yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkürler ilk defa sökecek arkadaşlar için iyi olacaktır ancak sanırım 4-5 defa bilgisayarımı söktüm zaten 4 defa temizledim 1 de ssd taktım o yüzden vidaların yerini boyunu ezbere bilecek kadar iyi biliyorum içini makinenin :LOL:

Ama maalesef onca sökmeden sonra 1-2 vida bana dayanamadı ve dümdüz oldular 1 tanesini çıkarttım ancak 1 tane var ki tamamen çıkması imkansız halde tam da anakartın ortasından geçen bir vida müdahale de edemiyorum elime bir şarjlı tornavida geçerse üst kısmını matkap ile tamamen alıp vidayı feda edeceğim yoksa asla açamam.

En yakın zamanda o vidayı söktükten sonra tavsiyeni deneyip sonucu yazacağım.
Yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkürler ilk defa sökecek arkadaşlar için iyi olacaktır ancak sanırım 4-5 defa bilgisayarımı söktüm zaten 4 defa temizledim 1 de ssd taktım o yüzden vidaların yerini boyunu ezbere bilecek kadar iyi biliyorum içini makinenin :LOL:

Ama maalesef onca sökmeden sonra 1-2 vida bana dayanamadı ve dümdüz oldular 1 tanesini çıkarttım ancak 1 tane var ki tamamen çıkması imkansız halde tam da anakartın ortasından geçen bir vida müdahale de edemiyorum elime bir şarjlı tornavida geçerse üst kısmını matkap ile tamamen alıp vidayı feda edeceğim yoksa asla açamam.

En yakın zamanda o vidayı söktükten sonra tavsiyeni deneyip sonucu yazacağım.

Edit : @TLPA sana minnettarım desem yeridir sorunum zorlu bir 1 yılın ardından çözüldü. Dümdüz hale gelmiş vidamı matkap ile ters yöne çevirerek sökmeyi başardım ve tavsiye ettiğiniz gibi klavyenin altındaki şeffaf plastik filmi tamamen söktüm ve ta daa CsGo oynarken en fazla 68 dereceyi gördüm ve hiç FPS düşüşü olmadı :neo:
Aynı zamanda plastik fanın klavyeden hava almasını engelliyormuş sökünce klavyenin sol kısmından fan hava çektikçe püfür püfür hava geliyor elin de terlemesini engelliyor :LOL:

Yapacak arkadaşlar dikkatli olsun plastiğin üzerine klavyenin ,güç tuşunun ve touchpad in kabloları çift taraflı bant ile yapıştırılmış sökmesi biraz zor dikkatli olun flex kablolara zarar verebilirsiniz).

Fark ettiğim şey fps artışı olmadı ancak GPU kullanımı en fazla %60 oldu hiç %100 göremedim sanırım bu bilgisayar ısındıkça performans kaybediyor performans kaybettikçe kullanımı artırıp ısnın artmasına sebebiyet veriyor bu nedenle Thermal Thottling dediğimiz şey gerçekleşiyor ve GPU frekans düşürüp FPS in düşmesine neden oluyor.

Kısacası sorunum çözüldü ve ekstra bir güzel özellik eklenmiş oldu bilgisayarıma.:LOL:

Forumda yeni sayılmam ancak çok aktif olmadığım için birkaç şeyi bilmiyorum (konu başlığına çözüldü yazmak gibi) yardımcı olursanız sevinirim bu konuda.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı