Atatürk hakkında düşünceleriniz

Bilgisizci

Hectopat
Daha fazla  
Bende geçen sene çoğu kişi gibi adaletli ve saygılı olduğunu düşünüyordum fakat artık okulda gördüğüm kadarıyla sürekli alttan bir adaletsizlik çıkıyor. Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Atatürk benim için dogmatik bilgi gibidir. Eşi benzeri görülmemiş bir insanın tartışma konusu olmaması gerektiğini düşünüyorum.
Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. – Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk'ü dogma haline getirmeyiniz. Atatürk'de eleştirilebilir. Fakat Kadir Mısıroğlu gibilerinin yaptığı eleştiri falan değil o ayrı bir konu.

İlk olarak örneğim 1. TBMM'nin kapatılıp açılması sizce o mecliste önem kapsedebilecek bir kesim saltanatçıydı oyüzden ıı. TBMM açıldı ondan sonra çok partili hayata geçiş denemesinde kazım karabekir Rauf Orbay gibi adamlar Terakkiperver partisini kuruyor bu adamlar dinden çok uzaklaşıldığını düşünüyor sonra Atatürk'e suikast girişimi olacağı zaman Terakkipervere haber veriyorlar biz böyle söyle yapacağız diye Terakkiperverler biz karışmayız diyorlar sonra aksiklikler oluyor girişim başarısız oluyor tutuklanıyorlar sonra Terakkiperverleri de tutukluyorlar istiklal mahkemeleri o dönem hiç adaletli değil yargılıyorlar bu suikastçileri asıyorlar sonra İsmet inönü diyor ki bunlar önemli komutanlar milli mücadele için çok önemli kişiler sonra ismet inönüyüde içeri alıyorlar sonra atatürkün arkadaşları falan çıkıyor İsmet Kazım karabekir vs. başka milli mücadele döneminde milli mücadele niçin yapılıyor deyince padişahın baskıdan kurtulması ve kurtulunca onun bir çaresine bakarız diyorlar sonra Lozan antlaşması için çağırılınca padişahıda çağırınca saltanatı kaldırıyor. Nutuk'ta o dönemki padişah Vahdettine sövüyor neredeyse fakat adam padişah o dönemde baskı var napsın benim düşüncelerim bunlar başka şeylerde vardı fakat aklıma gelmiyor sağ olsun şu an belki bu halde olamazdık.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak örneğim ı. Tbmm'nin kapatılıp açılması sizce o mecliste önem kapsedebilecek bir kesim saltanatçıydı oyüzden ıı. Tbmm açıldı ondan sonra çok partili hayata geçiş denemesinde kazım karabekir rauf orbay gibi adamlar terakkiperver partisini kuruyor bu adamlar dinden çok uzaklaşıldığını düşünüyor sonra Atatürk'e suikast girişimi olacağı zaman terakkipervere haber veriyorlar biz böyle söyle yapacağız die terakkiperverler biz karışmayız diyorlar sonra aksiklikler oluyor girişim başarısız oluyor tutuklanıyorlar sonra terakkiperverleri de tutukluyorlar istiklal mahkemeleri o dönem hiç adaletli değil yargılıyorlar bu suikastçileri asıyorlar sonra ismet inönü diyor ki bunlar önemli komutanlar milli mücadele için çok önemli kişiler sonra ismet inönüyüde içeri alıyorlar sonra atatürkün arkadaşları falan çıkıyor ismet kazım karabekir vs. başka milli mücadele döneminde milli mücadele niçin yapılıyor deyince padişahın baskıdan kurtulması ve kurtulunca onun bir çaresine bakarız diyorlar sonra lozan antlaşması için çağırılınca padişahıda çağırınca saltanatı kaldırıyor. Nutuk'ta o dönemki padişah vahdettine sövüyor neredeyse fakat adam padişah o dönemde baskı var napsın benim düşüncelerim bunlar başka şeylerde vardı fakat aklıma gelmiyor sağ olsun şu an belki bu halde olamazdık.
Taraflı dinlemişsiniz ya da okumuşsunuz. Şeriatten yırtmaya çalışan ve daha taptazecik bir devlet. Ayrıca üstündeki kara bulutlar ve bu bulutların sahipleri daha ülkesinden gözlerini hala ayırmamışken oluyor bunlar. Bu olaylar gerekliydi. Devleti dinden sıyırmak içindi her şey. Çünkü bizim modern ve çağdaş olmamız şarttı. Atatürk bunu istiyordu. Şimdi İran gibi bir devlet olmamızı mı isterdiniz? Söylesenize.
İlk olarak örneğim ı. Tbmm'nin kapatılıp açılması sizce o mecliste önem kapsedebilecek bir kesim saltanatçıydı oyüzden ıı. Tbmm açıldı ondan sonra çok partili hayata geçiş denemesinde kazım karabekir rauf orbay gibi adamlar terakkiperver partisini kuruyor bu adamlar dinden çok uzaklaşıldığını düşünüyor sonra Atatürk'e suikast girişimi olacağı zaman terakkipervere haber veriyorlar biz böyle söyle yapacağız die terakkiperverler biz karışmayız diyorlar sonra aksiklikler oluyor girişim başarısız oluyor tutuklanıyorlar sonra terakkiperverleri de tutukluyorlar istiklal mahkemeleri o dönem hiç adaletli değil yargılıyorlar bu suikastçileri asıyorlar sonra ismet inönü diyor ki bunlar önemli komutanlar milli mücadele için çok önemli kişiler sonra ismet inönüyüde içeri alıyorlar sonra atatürkün arkadaşları falan çıkıyor ismet kazım karabekir vs. başka milli mücadele döneminde milli mücadele niçin yapılıyor deyince padişahın baskıdan kurtulması ve kurtulunca onun bir çaresine bakarız diyorlar sonra lozan antlaşması için çağırılınca padişahıda çağırınca saltanatı kaldırıyor. Nutuk'ta o dönemki padişah vahdettine sövüyor neredeyse fakat adam padişah o dönemde baskı var napsın benim düşüncelerim bunlar başka şeylerde vardı fakat aklıma gelmiyor sağ olsun şu an belki bu halde olamazdık.
Ayrıca o okulda gördükleriniz tamamıyla doğru değil. Gerçekleri yansıtmayan trilyon bilgi var. Lütfen Atatürk'ün eserlerini okumadan Atatürk'ü eleştirmeyiniz. Orada gerekli cevapları bulacağınıza inanıyorum.

Son düzenleme:
Atatürk gibi bir şahsiyetin adaletsiz olması düşüncesi bana pek mantıklı gelmiyor. Belki o dönemin şartları gereği bazı hatalar yapılmış olabilir ama bu onun adaletsiz olduğunu göstermez bence.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı