Atatürk'ü neden bazı insanlar sevmiyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlar, neden bir insan vatanını düşmanlarını elinden kurtaran birini sevmez? Nedenini öğrenmek istiyorum.
Öncelikle kimse kimseyi sevmek zorunda değil, kimin kimi sevdiğine sizler karar veremezsiniz, ama kesinlikle saygı duymalı, hele ki bu ülkeyi silah arkadaşlarıyla beraber kurtaran kişiye YA SAYGI!

Atatürk'ü sevmek zorunda değilsin ama saygı duymak zorundasın. Genelde düşünce akımları etkiler. Osmancılık, Türkçülük gibi.

Abiler, ablalar, dostlar çok kötü düşünüyorsunuz. Yapmayın. Artık yeter gerçekten yeter. Yabancı dediğimiz adamlar bizden daha çok sahiplenip değer veriyorlar ama bazıları hâla daha gelmişler gerici gerici konuşuyorlar. Yok kıyafet kanuna karşıyım yok efendim işte tekke ve zaviyelerin kapatılmasına karşıyım diye. Çok merak ediyorum gerçekten merak ediyorum burada karşıyım diyerek düşmanlık yapan insanlar siz fes mi giyiyorsunuz? Evet şu anda fes ya da sarık falan giymek yasak değil madem bu kadar düşkünsün giysene hadi fesini kafana. Giysene hadi sarığını. Burada laf yapıyorsunuz sanki medresede eğitim alıyorsunuz. Temelleri Atatürk zamanında atılmış eğitim sisteminde okursun ama gider tekkeleri, medreseleri savunur kapandı diye Atatürk'e düşmanlık beslersin. Gidersin fes kaldırıldı onlar benim atamındı dersin. Ama kafanda ne fes vardır ne de başka bir şey. Amacınız sizin bu ülkeyi bölmek düşmanlık beslemek başka bir şey değil. Söze gelince biz Osmanlıyız tamam olabilirsin özenebilirsin bunda sakınca yok ama sözde öylesiniz. Lafa gelince öylesiniz. Lafa gelince Osmanlı'nın torunuyuz. Atatürk bizim atamız değil saygı duymayız, sevmeyiz dersiniz ama bakıldığında ne Osmanlı gibi yaşarsın ne de peygamber gibi ama lafa gelince en büyük düşmanlığı sergilersiniz. Mantıklı olan adam, objektif olan adam bir düşüncede kanıt sunulduğu zaman ya da açıklaması yapıldığı zaman fikrini değiştirir doğru olana inanır. Ama sizde böyle bir şey yok. Siz kafanıza birkaç düşünce koymuşsunuz ya da aileniz koydu bilemiyorum. Falan kişi çok kötüdür diye. Size bak tamı tamına 20 sayfa yazılmış hâla daha beni güldürüyorsunuz diyen umursamaz tipler var. Hayır bu ne yüzsüzlük arkadaş anlayamıyorum. Lafa gelince düşman oluyorsunuz, saygı da sevgi de beslemiyorsunuz ama gel gör ki siz de mükemmel değilsiniz. Fes kaldırıldı evet. Bunda kötü olan ne var. Wikipedia'ya girip baktığınızda 1800'lü yıllarda 2. Mahmut zamanında Avrupa'lı giyinme yaygınlaştı Osmanlı devleti'nde. Soruyorum sana cahil arkadaşım çok biliyorsun ya Atatürk'ü karalamak için fesleri kaldırdı demeyi. 1800'lü yıllarda daha Atatürk dünyada değilken Osmanlı, Avrupa'lı tarzda giyinmeye özeniyor. Ve hatta onların şapkalarını dahi alıyoruz. Benimsiyoruz. Ama bu namaz kılmaya engel olduğu için başka bir şey düşünüyorlar ve fes çıkıyor ortaya. Bu kadar değişime kapalı iseniz kimse kusura bakmasın burada Atatürk'ü suçlayan adam kendisi ile çelişiyor. O zaman gideceksin Osmanlı Devleti'ni de suçlayacaksın. Çünkü asıl atalarımız Orta Asya'dan göçtüler o zamanlar ne Osmanlıca denilen bir dil vardı ne fes vardı. Ne de bu tarz bir yerleşik hayat ne de medrese. Sizlerin asıl sorunu şu kardeşim değişime kapalısınız. Bu kadar basit yani kapalısınız. Geri kafalısınız. Dönemin şartları neyi gerektirirse ona yönelirsin. Zamanında Araplar edebiyatta çok öne çıkan bir milletti. Bizler de defalarca onlardan etkilendik. Şiirlerinden tutun başka yazı türlerine yazma şekillerine kadar. Kafiyesinden, redifine kadar. Çünkü bu adam senden önde ise onun iyi yanlarını örnek almak kötü bir şey değil. Kimse kusura bakmasın tüfeği Osmanlı bulmadı ama zamanla bulan milletlerden örnek alıp zaman içinde Osmanlı ordusunda da görüldü. Adam çıkmış 80 küsur yıl önce vefat etmiş bir insana düşman oluyor. Ya sen onu atan olarak gör görme hiçbir şey olmasa bile insan utanır kendine şunu söyler abi bu adam benim ülkem için emek verdi, çalıştı, çabaladı, emek verdi, yoruldu, savaştı der ama yine de bu düşmanca kaba lafları etmez ya. Daha konuşup ispat edebileceğim çok şey var ama çok uzun olur. Sorusu olan ya da düşüncelerime ve yazdıklarıma katılmayanlar belirtsinler burada istişare yapalım.

Tarihi Nutuk'tan öğrenmek yerine Fesli Deli'den öğrenmeye çalıştıkları için.

Herkes sevmekte sevmemekte özgürdür ama bir liderdir sonuçta saygı duymalı benim düşüncem böyle

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı