Atatürk'ü sevmiyorum, saygı duyuyorum sözü hakkında tartışalım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kimi kaynak eğer başta olsaydı Osmanlı'nın yıkılmayacağını savunuyor.

Dostum, sen de eksik okuyorsun tarihi. Osmanlı'ya gelen seyyah tüccarlar vardı, onların hatıratlarını oku. Şunu diyorlar bu imparatorluk bu yuzyilda nasıl hala ayakta kalıyor diye şaşırıyorlar. O kadar geri kalmışız ve Osmanlı kendi kendini yıktı Mondros Ateşkes Antlaşması ile.

Atatürk ile Erdoğan'ı bir tutmak Karabük spor ile Liverpool u bir tutmak gibi bir şey aşırı saçma.

Neyse ne. Atatürk'ü sevmeyenler öyle yapıyor yani orasını anlatmaya çalışıyorum.

Dönemler hakkında bilgim var. Osmanlı Tarihini severek okudum. Anlatmaya çalıştığım şey bu söylediğim kesim sizin gibi değilde Osmanlıya genel olarak nefret kusması. Herhangi bir şekilde kitap yüzü açmadan sadece medya üzerinden kendilerine yakın kesim sevmiyor diye Osmanlı'nın gelmiş geçmiş tüm padişahlarını sevmeyip saygıda duymadığı için oluyor. Aslında Atatürk sevmeme olayıda böyle, tarih okumayıp kendi yakın gördüğü kişiler Atatürk'ü sevmediği için onlarda sevmiyor. Bu arada Osmanlı'nın son dönemleri hakkında diyeceğim birşey yok basına sansür uygulandığı için çok fazla kaynak çeşitliliği var. Kimi kaynak 2. Abdülhamit ve Vahdettin'i kötülerken kimi kaynak eğer başta olsaydı Osmanlı'nın yıkılmayacağını savunuyor.
Osmanlıya karşı duyulan nefretin bazı nedenleri ise aptal bir şekilde osmanlı
dizileri yapılması.
Örnek;muhteşem yüzyıl kösemde sadece bir sahne izledim. Rahip Lorenzo sultan murada Hristiyanlığı teklif ediyor. Sultan Murat bunu reddediyor ve adamı surlardan aşağı atıyor. Bu olay tamamen uydurmadır ve hem dini hem Osmanlıyı kötü gösteriyor. Başka bir dine mensup kişide zorlama olmadan bir kişiyi kendi dinine davet edebilir. Böyle dangalaklar yüzünden hep kötü tanındık.

Hadi diyelim bu olay doğru bu sefer suç bu olayı iyi gören dangalaklarda bu hareketin dinle ters olduğunu görüyorsun. Peki neden bunu gururla biliyorsun anlatıyorsun ve dizi yapıyorsun.

3. cümlen için söylüyorum: O olmasa sen yoktun değil, o olmasaydı bunları Türkçe değil başka bir dilde yazıyor olurduk. Kısacası atatürk olmasa da olurduk ama nasıl olurduk sorun orada :) Fotoğraflar o olmasaydı ne olurdu sorusunun cevabıdır iyi forumlar.
Dilimiz değişmedi alfabemiz değişti. Gene konuyu ordu yönetimine getirmeyi başarmışsınız ne desem boş ezbere cümle bunlar.

Alfabemiz değişti.

Bu alfabemiz değişti diye ağlayan tipleri anlamıyorum Atatürk'e kızıyorlar değiştirdi diye ulan kimsede demiyor osmanlı neden Uygur veya göktürk alfabesi varken Arap alfabesini seçti diye kızan yok ama mesela emir Timur orta asyada Arapça yazılırken Uygur alfabesini geri getirdi çünkü adam harbi türktü

Dilimiz değişmedi alfabemiz değişti. Gene konuyu ordu yönetimine getirmeyi başarmışsınız ne desem boş ezbere cümle bunlar.

Osmanlıda kullanılan alfabe o zaman da değişecekti zaten. Tam olarak Atatürk değiştirelim demedi osmanlıdan itibaren vardı bu düşünce. Çünkü anlam bozuklukları oluyordu sesli harfler yoktu örneğin Mehmet ismine mektup göndereceğim "mhmt" olarak yazmam gerek e bu mahmut mu Mehmet mi kim nereden bilecek? Osmanlı bu yüzden alfabeyi değiştirecekti zaten.

Bu alfabemiz değişti diye ağlayan tipleri anlamıyorum Atatürk'e kızıyorlar değiştirdi diye ulan kimsede demiyor osmanlı neden Uygur veya göktürk alfabesi varken Arap alfabesini seçti diye kızan yok ama mesela emir Timur orta asyada Arapça yazılırken Uygur alfabesini geri getirdi çünkü adam harbi türktü.

Osmanlı araplaşmıştı benliğini kaybetmişti hatta genç Osman bunu fark etmiş ve yeni Türk alfabesi hazırlıyordu ancak öldürüldü.

Osmanlıda kullanılan alfabe o zaman da değişecekti zaten. Tam olarak Atatürk değiştirelim demedi osmanlıdan itibaren vardı bu düşünce. Çünkü anlam bozuklukları oluyordu sesli harfler yoktu örneğin Mehmet ismine mektup göndereceğim "mhmt" olarak yazmam gerek e bu mahmut mu Mehmet mi kim nereden bilecek? Osmanlı bu yüzden alfabeyi değiştirecekti zaten.

Bak ne güzel yazmışsın zaten değişecekmiş, bir önceki mesajında o olmasaydı Türkçe yazmıyor olacaktık demene gerek yokmuş.

Ayrıca boş ezbere değil sana verilen cevapları detaylandırdım daha kolay kavraman için:) ayrıca Atatürk sadece ordu değil üstün zekasıyla koskoca ülkeyi yönetti. Ölmek üzereyken bile hatayı aldı. Boş ezber cümle değil bunlar biraz tarih öğren :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı