Atatürk'ün Siyasi Görüşleri

Atatürk belki osmanlı yönetiminden daha özgürlükçüdür. Ancak otoritenin ham maddesidir.

Dönemin diktatörleriyle kıyaslanamaz. Yeni kurulan ülke için bütün gün çalışırken üstüne birkaç kez seçim denemesi de yapmıştır aslında Atatürk'ün belli bir ideolojisi yok ülkenin o an menfaatine ne yaraşıyorsa onu uygulamış başarılı bir liderdir.

Kendi görüşüne karşıt kişileri asan.
Böyle bir şey olmadı. Aksine Atatürk her zaman karşıt fikirlere değer verirdi. Karşıt fikir demek devlete ihanet etmek demek değildir. Devlete ihanet edenleri asmıştır doğru.

Zorunlu askerlik getiren.
Pek çok ülkede zorunlu askerlik var. Asker bir milletiz ve bence bu gayet normal. Niye bu kadar zorunuza gitti?

İstiklâl marşını zorunlu tutmuş.
Sizin ağır Türk ırkçısı olduğunuzu düşünüyorum. Yani olay Atatürk değil, Türk. İstiklal marşını zorunlu tutmuş. Vah vah ne kadar kötü adam ya. Yazıklar olsun.

Bir asker öldürülünce tüm ilçeyi sıkı yönetime sokan adam.
He profiliniz belli oldu. Atatürk benim terörist dedemi dümdüz etti desene, niye çırpınıp duruyorsun? Çok gülüyorum sizin gibi tiplere. Şeriatçı kafanın sol versiyonu.

İstiklâl Marşı'nı zorunlu tutmuş, bir asker öldürülünce tüm ilçeyi sıkıyönetime sokan adam mı :D

Ne oldu zoruna giden ne senin? İstiklal Marşı'nda ne zoruna gidiyor söyle de bilelim. Asker şehit edilirse tabii ki sert tepki verilir, asker bu ülkenin en değerli şeylerinden biridir. Ama belli ki senin zoruna giden bir şeyler var, zoruna giden bir şeyler olmasa gelip ağlamazdın böyle hüngür hüngür.

Ne oldu zoruna giden ne senin? İstiklâl Marşı'nda ne zoruna gidiyor söyle de bilelim. Asker şehit edilirse tabii ki sert tepki verilir, asker bu ülkenin en değerli şeylerinden biridir. Ama belli ki senin zoruna giden bir şeyler var, zoruna giden bir şeyler olmasa gelip ağlamazdın böyle hüngür hüngür.

Hocam zoruma giden bir şey asla yok. Hatta desteklerim de sonuna kadar. Arkadaşlar Atatürk'e muhaliflik ettiğimi sanmış. Ben sadece liberal falan olmadığını anlattım. Ceza, yasak vs. kötü bir şey değil. Gerekince köküne kadar uygulanmalı.

Böyle bir şey olmadı. Aksine Atatürk her zaman karşıt fikirlere değer verirdi. Karşıt fikir demek devlete ihanet etmek demek değildir. Devlete ihanet edenleri asmıştır doğru.

Pek çok ülkede zorunlu askerlik var. Asker bir milletiz ve bence bu gayet normal. Niye bu kadar zorunuza gitti?

Sizin ağır Türk ırkçısı olduğunuzu düşünüyorum. Yani olay Atatürk değil, Türk. İstiklal marşını zorunlu tutmuş. Vah vah ne kadar kötü adam ya. Yazıklar olsun.

He profiliniz belli oldu. Atatürk benim terörist dedemi dümdüz etti desene, niye çırpınıp duruyorsun? Çok gülüyorum sizin gibi tiplere. Şeriatçı kafanın sol versiyonu.

Şeriatçı kafa? Sol? Tövbe de hocam, alakam yoktur. Zaten İstiklâl Marşı'nın zorunlu tutulması ve Menemen'de sıkı yönetimi sonuna kadar desteklerim de. Ve bu arada üniter ve laik devlet yapısına karşı çıkan herkes istiklal mahkemeleri'nde yargılandı.
Zorunlu askerliğin de zoruma gittiği yok. Ben Atatürk'ün liberal falan olmadığını anlatmaya çalıştım. Ve profilim de ironik, nazi falan değilim.

Üniter ve laik devlet yapısına karşı çıkan herkes istiklal mahkemelerinde yargılandı.
Yaşasın şeriat deyip askerin kafasını kesen adamlar yargılanacak elbette.

Ben Atatürk'ün liberal falan olmadığını anlatmaya çalıştım.
Atatürk'ün liberal olmadığını anlatmak başka, açık açık Atatürk nefreti kusmak başka. "Şu şu devletçi adımları attı bu yüzden liberal diyemeyiz" dersin tamam derim. Yok kendi görüşüne karşıt olanları asan, yok marşı zorunlu tutan falan ne saçmalıyorsun yani? Alenen Atatürk düşmanlığı akıyor yorumun gelip laf cambazlığı yapıyorsun şimdi de.

Yaşasın şeriat deyip askerin kafasını kesen adamlar yargılanacak elbette.

Atatürk'ün liberal olmadığını anlatmak başka, açık açık Atatürk nefreti kusmak başka. "şu şu devletçi adımları attı bu yüzden liberal diyemeyiz" dersin tamam derim. Yok kendi görüşüne karşıt olanları asan, yok marşı zorunlu tutan falan ne saçmalıyorsun yani? Alenen Atatürk düşmanlığı akıyor yorumun gelip laf cambazlığı yapıyorsun şimdi de.

Anlatış şeklim yanlıştır belki ama bana kalırsa asılacak kişiyi astı, zorunlu tutulması gereken her şeyi tuttu. Gerekeni yaptı. Atatürk'ü şeytani göstermek peşinde falan değilim.
İdam, ceza, yasak, zorunluluk gibi şeyler kötü değildir. Gerektiğinde meşrudur.

Anlatış şeklim yanlıştır belki ama bana kalırsa asılacak kişiyi astı, zorunlu tutulması gereken her şeyi tuttu. Gerekeni yaptı. Atatürk'ü şeytani göstermek peşinde falan değilim.
Dostum "adam astı" desen tamam bu dediğini veya önceki mesajını mantıklı bulurum da sen direkt "kendi fikirlerine karşı geleni asan" diyorsun. Ya yaşın küçük, ya da tepki çekmemek için düzeltiyorsun şimdi.

Geri
Yukarı