Ateist ile Arkadaş Olunur mu?

Olabilirsin bence. Çünkü bu onun seçimi. O da insan, sen de. Ayrıca Allah Kur'an'da Ateist'ler ile arkadaş olmayın falan dediği bir vahyi olduğunu görüp duymadım. Bence devam ettirmelisin. Ama senin kararın.

Ne olmuş yani? Siz inananlar da her seferinde inançsızları cehennemde yanmakla tehdit etmiyor musunuz?
Şu inananlar ateistlerle uğraşacaklarına, kuran kurslarındaki tacizlerle, süte su katan hacı bakkal amcalarla uğraşsalar, bütün ateistler onlarla yan yana yürür haberleri yok.

Konuyu farklı inanıştaki insanlar ne hale getirmiş... Bakın inanan ve inanmayan arkadaşlar iki cephedeki kanlı bıçaklı insanlar ve anlamayanlar. Arkadaşın sorduğu şey şu, "benim inancımı, değer yargılarımı, sevdiğim veya sevmediğim şeyleri saygısızca eleştiren birisiyle arkadaş olmalı mıyım? Bu eleştirilerden rahatsız oldum çünkü.". Bu gönderideki inanmayan ve yorum yapan arkadaşların "sen bunu düşüneceğine git ensar vakıflarını onları bunları düşün kafa kesiciler sizi." Gönderisi değil, ya da inanan insanların "hemen kes, müslümanın müslümandan başka dostu yoktur." Gönderisi de değil. Aşırı basit bir konu aslında...

Konuyu farklı inanıştaki insanlar ne hale getirmiş... Bakın inanan ve inanmayan arkadaşlar iki cephedeki kanlı bıçaklı insanlar ve anlamayanlar. Arkadaşın sorduğu şey şu, "benim inancımı, değer yargılarımı, sevdiğim veya sevmediğim şeyleri saygısızca eleştiren birisiyle arkadaş olmalı mıyım? Bu eleştirilerden rahatsız oldum çünkü."
Yanlış okumuşsun. Ya da okumadan bana yanıt yazmışsın. Konu sahibinin, senin yazdığın gibi bir cümlesi yok! Tekrar oku istersen?
''Allah'a laf etti'' diye bir cümle var. Allah'a laf etmek, belki eleştiri anlamındadır? Bunu bilmeden yorum yapmak doğru değil. Bence çağıralım gelsin gerçeği anlatsın. 3. kişiye söz hakkı doğmuş durumda. Tanrı'ya eleştiride bulunmak, inançlı insanın inancına saygısızlık değildir. Mesela ben ''Tanrı öldü'' desem, inanan kişiye hakaret etmiş olmam! Sadece fikrimi söylemiş olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş:
“Ahirete inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir. Onu engelleyecek ne var ki başka. Bu dünyada yaptığı bir şeyin hesabını ahirette vereceğine inanmayan birisi dünyada hangi kötülüğü yapmaz ki?”

Konu sahibi böyle mi düşünüyorsun? 🤔

Geri
Yukarı