Ateist ile Arkadaş Olunur mu?

Seni böyle düşünmeye ne itti bilmiyorum ama acaba o senle arkadaş olmalı mı diye düşündürdü bana. Adam ateist, niye insan değil gibi davranıyorsun? Arkadaş olabilir miyim ne demek?

Sen müslüman biriyle de arkadaş olduğunda SAYGI çerçevesinde ilişkini yürütürsün. Zaten ilişkinin temeli saygıdan gelir. Karşındaki İNSAN sana karşı saygısızlıkta bulunmadığı sürece arkadaş olabilirsin. Tabii sadece saygı değil bir sürü etken var ama en önemlilerinden biri bu.

O şu ırktan, o bu dinden diyerek insanları dışlayıp ayırıp bölüyorsunuz. Bence asıl saygısızlık ve sevgisizlik bu.

Son düzenleme:
Ateist ile arkadaş olunur.
Arkadaşın kendi inancına duyduğu saygıyı senin inancına karşı gösteremeyip bunu sözlü olarak aktarmış. Her insan sinirlenebilir, özellikle bizim ülkemizde kendi fikrinden olmayana karşı tuhaf bir tutum var.
Bir kere yaptıysa çok abartılacak bir şey yok, arkadaşlığınızı kesmeyin ama bunu sürekli yapmaya başlarsa o nokta da farklı kararlar alabilirsiniz.

Bu soruyu böyle bir yerde sormak... 🙂 Ateistle arkadaş olabilirsin. İnsanlar inançlarında özgürdür. Sen dini tebliğ edersin, sorumluluğunu yerine getirirsin. O istemedikten sonra yapabileceğin bir şey yok.

Şahsen dinime laf eden birisi değil müslüman, babam olsa yüzüne bakmam bir daha.

Tartışmaya fazla açık bir konu, eğer arkadaşın 14-15 yaşlarındaysa ve biraz fazla porçay izleyip gaza gelmişse cahil boş adamın tekidir cidden sen bilirsin ama ben kesinlikle olmazdım Allah'a inandirmayada uğraşmam.

Ahlaksız biriyse “sizin Allah’ınız” gibi tabirler kullanıyorsa sürekli konuyu dine getiriyorsa uzaklaşın gitsin. Ayrıca kendisine söyleyin, bizim Allah’ımız yerdeki karıncadan gökteki kuşa, denizdeki balıktan toprak altındaki solucana, nefes alan insandan toprak altında ki ölüye kadar herkesin Allah’ı. Aklınızı çelmesine izin vermeyin.

Ahlaksız biriyse “sizin Allah’ınız” gibi tabirler kullanıyorsa sürekli konuyu dine getiriyorsa uzaklaşın gitsin. Ayrıca kendisine söyleyin, bizim Allah’ımız yerdeki karıncadan gökteki kuşa, denizdeki balıktan toprak altındaki solucana, nefes alan insandan toprak altında ki ölüye kadar herkesin Allah’ı. Aklınızı çelmesine izin vermeyin.

Zaten benim için Allah'a inanmanın en büyük nedenlerinden birisi insanın gerçekten cenabet iken başına şanssız olaylar gelmesidir.

Geri
Yukarı