Ateist insanlar ölümden sonra neye inanıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kusura bakma ama hiç uğraşamam, koskoca 8 sayfalık konu bu.

Soruyu soruyorsan o saçma dediğin şeyi de dillendirmelisin, ben o saçma dediğin şeyi aramak zorunda değilim.
Ben daha konuya 1 sayfadır katıldım. Olay benim yazdığım şeyler değil.

Simulasyona inanmakta problem yasamayan ateist dinlere inanmakta da yasamaz. Esit miktarda kaynaksiziz her iki konuda da.

İnanmak tabirini kullanarak yanlış yazmışım aslında. Bilimsel bir teoriye inanmak aslında yanlış bir kullanım. Mantıklı gelir ve kabul eder ya da mantıksız gelir kabul etmez gibisinden söylemek gerekir. Her ateist tanrı ile bağlantısız konularda (yani ateizmin kapsadığı ana görüşün dışında) tıpatıp aynı görüşte olacak diye bir kaide yok. Senin de yazının devamında yazdığın gibi. Paralel evren teorisi gibi ya da simulasyon teorisi gibi kanıtsız teoriler hakkında bile görüş farklılıkları olabilir.

Uyurken nereye gidiyorsun? Rüya görmüyorken. Aynı. Bir inanış değil ateizm, hiçbir şeye inanmıyorsun. Olay bu.
Hiçbir şeye inanmamak da bir inanıştır ama doğrusun. Ne demiş Schopenhauer ölümden sonrası için endişeleniyorsan doğmadan öncesi için de endişelenmen gerekirdi.
Bu arada "öldükten sonra doğmadan önce ne olduysa o olacak" sözü de aynı kişiye ait.
Benim inancım beynimizin bize oyun oynadığı yönünde. Bazı çalışmalara göre beynimiz birşeylere "inanmak" istiyor.
Aynen. Kişi kendine yalan söyleyip ölümden sonra huzur verici şeyler olduğuna falan inanıyor. Bu temel içgüdülerden biri çook uzun zaman önceki atalarımızda da vardı. Oysa bunların hepsi yalan. Yalan söylemeyi bir izah olarak kullanıp nasıl oluştuklarını falan da onunla açıklıyorlar tabi.

Yalanın insanlar üzerinde gerçek uyuşturuculardan daha etkili olduğuna inanıyorum.

Mesela yüzbinlerce insanı dolandıran umutlandıran kimselerin söylediği yalanlar gibi. (Bu arada en tehlikeli yalancılar dolandırıcılar dinciler değil, siyasetçilerdir).

Kısacası bu yalanlara inananlar mutlu oluyor huzur buluyorlar. Bire bin kazanacaksın vaadi yalanı uyuşturucu gibi etki yapıyor insanlar üzerinde. Ama bana sorarsanız insanın icat ettiği en büyük mutluluk veren yalan ölüm ötesi yalanları ve umutlandıran vaatlerdir. Çok etkili olması ve bu kadar taraftar bulmasının nedeni ise ispatının gözleminin analizinin asla olmaması ve olamayacak olmasıdır.

Bence bu gereklidir de. Çünki insan öleceğini bilen tek canlı türüdür. Ama aynı zamanda bu vaaat eden inançlar bu dinsel inanışlar insanları şeytanlaştırmak cinayetleri savaşları katilamları meşrulaştırmak insan onurunu ayaklar altına alıp hürriyetinden yaşama hakkından mahrum etmek ve köleleştirmek için kullanıldı.

Tanrının ve inanışların uydurma olduğuna insanlık 2 dünya savaşında Tanık oldu. Dünyanın en çapsız en ahmak en vurdumduymaz Tanrısı bile 2 Dünya savaşında işlenen korkunç dehşet suçlara sessiz kalamazdı.

Sözde bir kaç kız çocuğu diri diri gömüldü diye kıyametleri kopartıp elçisini gönderen Tanrı yüzbinlerce coçuğun tel örgülerin ardında açlıktan hastalıktan kırılnmasına gaz odalarında zehirlenip fırınlarda yakılmasına sessiz kaldı.

Malesef insan bu evrende yalnızdır.

Dünyadaki bütün dinlere din mensuplarına karşı saygılı olmak zorundayız . Kendi inançlarını diğer insanlara dayatmadıkları, Tanrı adına Elohim adına Allah adına Dieu adına Huda adına Buddha adına cinayet işlemedikleri insanları kadınları çocukları özgürlüklerinden yaşama hakklarından mahrum etmedikeri sürece.

Tanrının ve inanışların uydurma olduğuna insanlık 2 dünya savaşında Tanık oldu. Dünyanın en çapsız en ahmak en vurdumduymaz Tanrısı bile 2 Dünya savaşında işlenen korkunç dehşet suçlara sessiz kalamazdı.

Sözde bir kaç kız çocuğu diri diri gömüldü diye kıyametleri kopartıp elçisini gönderen Tanrı yüzbinlerce coçuğun tel örgülerin ardında açlıktan hastalıktan kırılnmasına gaz odalarında zehirlenip fırınlarda yakılmasına sessiz kaldı.

Malesef insan bu evrende yalnızdır.
Şu on bin tane din adamına bak,
Şu kutsal, dürüst köpeklere bak,
Düzelteceklerini iddia ederler ama tek yaptıkları çalmak.
İnancını kötüye kullan, kandır ve çal.
Eğer Tanrı akıllıysa, nasıl hala,
Bu yalancı peygamberler onu her çağırdığında,
Neden hala sessiz, kör mü o,
En sonunda terk mi edildik?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı