Ateist olduğunuzu ailenize nasıl açıklarsınız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Gani Aslan

Hectopat
Daha fazla  
Konu başlığında da gördüğünüz üzere uzun bir süredir delicesine kafa yorduğum konuyu bir karara bağladım ve elhamdülillah ateist oldum. :D
Cidden işin detayına inince o kadar mantık hataları, çelişkiler ve yanlışlarla karşılaştım ki kendi kendime nasıl bu kadar uzun süre inanmışım diye sormadan edemedim doğrusu. Ayrıca konuyu evrimci ateist vs müslüman'a döndürmeyelim bana sadece sorduğum sorunun cevabını verirseniz çok sevinirim. Ailenizin müslüman olduğunu ve fikirlerinin artık kalıplaştığını, ne yazık ki "Müslüman değilse ne hali varsa görsün." Dediğini hayal edin. Size sürekli zorla namaz kıldırtmaya çalışan, bilimsel bir şeyler söyleyince direkt "Oğlum bunlar ameriganın oyunları." Dediklerini düşünün. Belki çok çekilmez olduklarını düşünebilirsiniz ama ne de olsa onlar benim ailem. Küçüklüklerinden beri böyle büyümüşler ve benim onları suçlayıp dışlamaya hakkım olduğunu düşünmüyorum. Ama bir yandan da dediğim gibi sürekli bir baskı söz konusu. Benimle aynı ya da en azından benzer bir senaryo yaşan varsa tecrübelerini paylaşırsa çok iyi olur. Şimdiden herkese çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Söylemesen daha iyi kıldığın namazları da spor olarak düşün.
Dediğin gibi bir aile ise sorunlar daha da büyür ve akrabalara kadar nüfuz eder.
Bu arada ateist olmanada dinin zorunlulukları mı neden oldu?
Yani Ateist olmanın sebebi müslümanlığı ailenin yaşadığı şekilde yaşamak istememen mi?

İslam dininde zorlama ve baskı yoktur. Aileni bu konuda ikna etmeye çalışabilirsin.
Bunun haricinde işin zor, tamamen ailenin anlayışlı olup olmamasına bağlı.
Medenice din üzerine konularda tartışabiliyorlar mı? Yapamıyorlarsa sen bizden daha iyi tanırsın aileni ve bizim önerilerimizin havada kalacağını da söyleyebilirim.

Kimseye bir şey açıklamak zorunda değilsin dostum. Ben küçüklükten beridir ateistim ancak şu an bile bilmiyorlar. Ancak benim dine bağlı biri olmadığımı çok iyi biliyorlar. Din insanın kendi içerisinde yaşaması gereken bir şey olduğuna inanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Söylemesen daha iyi kıldığın namazları da spor olarak düşün.
Dediğin gibi bir aile ise sorunlar daha da büyür ve akrabalara kadar nüfuz eder.
Bu arada ateist olmanada dinin zorunlulukları mı neden oldu?
Yani Ateist olmanın sebebi müslümanlığı ailenin yaşadığı şekilde yaşamak istememen mi?
Hayır aslında ailem gibi yaşamak istemememden daha çok konuda da bahsettiğim gibi dinin içinde çok fazla çelişki olması. Bunlardan burda bahsedip konuyu kirletmek istemiyorum ki zaten bulunması veya fark edilmesi o kadar da zor şeyler değil.

Hayır aslında ailem gibi yaşamak istemememden daha çok konuda da bahsettiğim gibi dinin içinde çok fazla çelişki olması. Bunlardan burada bahsedip konuyu kirletmek istemiyorum ki zaten bulunması veya fark edilmesi o kadar da zor şeyler değil.

Peki öyleyse umarım hayatınız boyunca doğru kararlar alırsınız.

Bir insan, emin olduğu konuda tereddüt yaşamaz. Eğer ki tereddüttedir, o konuyu yeniden düşünmelidir. Eminlik de neye göre, kime göre; hangi algının, hangi gerçeğine göre?

Bir insan, emin olduğu konuda tereddüt yaşamaz. Eğer ki tereddüttedir, o konuyu yeniden düşünmelidir. Eminlik de neye göre, kime göre; hangi algının, hangi gerçeğine göre?

Aslında haklı sayılırsınız fakat emin olmadığım konu ateist veya müslüman olmak değil bunu aileme açıklamak ya da açıklamamak. Hadi açıklama kararı aldım ya da ailem durumun gidişatından şüphelendi ve sorular sormaya başladı, bu durumdan nasıl kurtulacağım? Cidden bu zamanda bile ateist olmak ne zor iş arkadaş. Yolun başındayken geri mi dönsek ne? :D.

Kimseye bir şey açıklamak zorunda değilsin dostum. Ben küçüklükten beridir ateistim ancak şu an bile bilmiyorlar. Ancak benim dine bağlı biri olmadığımı çok iyi biliyorlar. Din insanın kendi içerisinde yaşaması gereken bir şey olduğuna inanıyorum.

Aynen öyle katılıyorum size. Kağıt üzerinde herkes kendi dinini yaşayabiliyormuş gibi gözükse de iş pratik de maalesef böyle değil. Elbette benim elimden bir şey gelmiyor. Umarım insanlar bu huylarından vazgeçer.

Hocam hiç bir şeyi hiç kimseye açıklamak zorunda değilsiniz. İnanmak veya inanmamak tamamen size kalmış bir şey. Evet bende sorguluyorum kendimi dine ters oluyor bazı düşüncelerim bende diyorum bunca zaman neye dua etmiş neye inanmışım. Bu yüzden kimse sizi aşağılayıp dışarda bırakamaz. Lakin öyle bir milletle yaşıyoruz ki bunu anlatmak imkansız gibi bir şey, çünkü kalıplaşmış düşünceli insanlarımız malesef var. Şurda Allah yok desek inanın bombardımana tutulurum sokaktada aynı şey. En iyisi yaşadığınız coğrafi konumu kabullenip içinizden kendi inandığınız şeye inanarak yaşamak ha insan inanmadan yaşar mı bilmiyorum. Çünkü her zaman bir şeye ihtiyaç duyarız heleki zor zamanlarımızda. İlla bi medet beklemek zorunda kalıyoruz. Ama bu sadece biz bu zamana kadar inandığımız için.

Ben de deistim ama aileme söylersem üzülürler. Ramazanda oruç tutmak veya arada bir cumaya gitmek de sorun olmuyor benim için. Zaten şu zamanlar kaç kişi gerçekten Müslüman ki? Herkes Müslümanım diyip dinsiz hayatı yaşıyor yani ibadet yaptıkları yok. Ama ben Müslüman değilim desen herkes yadırgar. Gariptir ki siz de ibadet yapmayacaksınız onlar da yapmıyor zaten :d
Çevrendekilerin (daha çok ailenin çünkü arkadaşlarım da deist genelde) tepkisini almamak için söylemeyiver ne olacak?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı