Ateistler hakkında bilinen 10 yanlış genelleme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

advısory

Hectopat
1. Ateistler dini metinleri okumamıştır

Ateistler hakkında en yaygın görüşlerden biri Kur'an, İncil ve Tevrat gibi 'kutsal metinler'i okumadıkları için ateist oldukları yönündedir. Oysa kutsal metinleri okuyup dindar olan insanlar ile kutsal metinleri okumalarına rağmen ateist olan insanların oranları aşağı yukarı aynıdır. ABD'de 2010'da yapılan bir araştırmada ise ateistlerin kutsal metinler hakkında inançlı insanlardan daha fazla bilgi sahibi oldukları ortaya çıktı.

2. Ateistler ahlaksızdır

Bu da en büyük yanılgılardan biridir. Ahlak sahibi olmak ve inancın doğrudan bir ilişkisi yoktur. Ahlak bireysel ve toplumsal yaşamı kolaylaştıran yazılmamış kurallardır ve kaynağı genellikle sağduyudur. Sağduyulu olmak için ise belli bir inanca sahip olmak ön şart değildir. Öldürmenin, hırsızlığın, tecavüzün yanlış olduğunu anlamak için bir tanrıya veya inanç sistemine değil sağduyu, eğitim ve bilinçlenmeye ihtiyaç vardır.

3. Ateistler şiddete eğilimlidir

Tam olarak yukarıdaki sebepten dolayı ateistler şiddete eğilimli falan değildir.

4. Ateistler çocuklarını ateist yetiştirir

İnançlı birçok ailenin tersine, ateist çiftler çocuklarını 'inanç özgürlüğü' ilkesini temel alarak yetiştirirler. Ayrıca ateistler her zaman ateistlerle evlenmediği, eşlerinin inaçlarına saygı göstermek zorunda oldukları için çocuklarını da aynı hoşgörüyle yetiştirmelidir. Yetiştirir de.

5. Ateistler şeytana tapar

Ateistler şeytanın varlığına inanmadığı için şeytana tapmaları mümkün değildir. Bununla birlikte inançlı bazı kişilerin ateistleri 'şeytana tapmak'la itham etmesindeki neden genellikle bilgi eksikliğidir.

6. Ateistler vicdansız ve acımasızdır

Bu da 2. ve 3. maddeyle ilgili bir yanılgıdır. Ateistler genellikle hümanist ve özgürlükçüdür. Hümanist birinin ise vicdansız veya acımasız olması kabul edilemez.

7. Ateistler doğaya ve çevreye saygısızdır

Ateistler bir yaratıcı veya doğa üstü bir güce inanmadıkları için doğaya ve çevrelerine değer vermedikleri düşünülür. İnançlı kişiler nasıl yaradılanı seviyorsa yaradandan ötürü, ateistler de olanı sever olduğundan ötürü.

8. Ateistlerin hepsi komünisttir

Belki bir istatistik yapılsa gerçekten ateistlerin büyük bölümünün sosyalist eğilimleri olduğu ortaya çıkabilir. Yine de bu hatırı sayırılır sayıdaki muhafazakar, sağcı veya sosyal demokrat ateistlerin görmezden gelinmesini gerektirmez.

9. Ateistler din düşmanıdır

4. madde de belirtildiği gibi ateistler 'inanç özgürlüğü' ilkesini savunurlar. Bu nedenle, arada tek tük din düşmanları çıksa da, ateistlerin neredeyse tamamı din düşmanı değildir. Nasıl bütün inananlar ateist düşmanı değilse...

10. Ateistlerin kutsal değerleri yoktur

Belki dini çerçevede ele alındığında bu genelleme doğru sayılabilir ama ateistlerin de kutsallık derecesinde sahiplendiği ve paylaşmaktan çekinmediği kavramlar vardır. Hümanizm, sağduyu, adalet, inanç özgürlüğü, ifade özgürlüğü bunlardan sadece birkaçı...

İnanç özgürlüğü diyelim. Sosyal bir ülkede yaşıyorsanız kimse kimseye sen neden inanmiyorsun dememeli..
Ancak bence insanin özünde bir şeylere inanmak olmalı bu insana güç verir ve bir şeyin ondan üstün olduğunu bilmek insanı sınırlar yanlış şeyler yapmaktan alıkoyar kanaatindeyim.

İnanç özgürlüğü diyelim. Sosyal bir ülkede yaşıyorsanız kimse kimseye sen neden inanmiyorsun dememeli..
Ancak bence insanin özünde bir şeylere inanmak olmalı bu insana güç verir ve bir şeyin ondan üstün olduğunu bilmek insanı sınırlar yanlış şeyler yapmaktan alıkoyar kanaatindeyim.
Bence bu dediğiniz insanın iradesine ve kişiliğine bağlıdır. Dinle veya inançla bir alakası olduğunu düşünmüyorum.

Bilemiyorum mesela ben zora düştüğünme dua ederim ki bu beni rahatlatır, dinle alakası olmayabilir, ben kendimi boyle alistirmista olabilirim dediğimiz gibi kişilikle alakalı.

Insanin iyilik yapma sebebi benden ustun bir sey var ve beni cezalandirir dusuncesi ise, o insan iyilik yapmamistir benim gorusume gore. Iyilik yapacaksa o davranisin iyi oldugunu dusunerek yapsin. Davranislarinin sebebi ne odul ne ceza olmali yani.

Bence bir insan her şeyi iyice araştırdığı zaman en azından ateşe de olsa tapar.

@advısory Bu konuda eklemek istediğim maddeler var:
1.Bu genellemelere sebep olanlar, en başta dini sıkıcı ve sınırlayıcı bulduğu için, yapmak istediği kötülükler ve ahlaksızlıklarla, "ateist" adının altına saklananlardır. Bunun dışında dokuzuncu maddede belirttiğiniz din düşmanlarını da, bu "kötü temsilci" gruba ekleyebiliriz.
2."Dini" gibi din ile ilişkilendirme kavramları sınıflandırma amacının dışında algılar için yanıltıcı olabiliyor. Zira din, temelde bir felsefedir. Özelliği ise bir insanın, kendi hayatını üzerinde şekillendirmeyi tercih ettiği, bir yaşam felsefesi olmasıdır.
3.İnsan yaradılışı gereği kendini, kendinin ötesinde (erişme mesafesinde olmayan) gördüklerine bağlar. (Sağlıklı) Her insanın, kendi için çok önemli (kutsal) kabul ettiği değerleri vardır. Bu değerler ve kişinin kendi vizyonu da o kişinin hayat felsefesini belirleyen "din"ini meydana getirir. Dinsizlik, insan yaradılışına aykırıdır. Din, maddi yönden köleliktir. Sonuçta özgürlük de bir ilizyondur. Her insan, kendini adadığı "din" inin kölesidir.

Ateistler din dusmani genellemesi zaten 10 kisinin 9'unun verecegi cevaplardan biridir.

Ha, bir de "Ateistlerin Allah belasini versin" diye konusanlar da var, ben sasirmiyorum acikcasi.

Bence hiçbiri yanlış değil ki zaten nerde baksam Allah'la ve İslam'la dalga geçiyorlar.

Bunu bırakır giderim:

13728953_941352145974397_7516244335883109078_n.jpg

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı