Ateistler hakkında bilinen 10 yanlış genelleme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arapların, Türkleri ''Allah, Allah'' diyerek katledilmesini öğrendiğimden beri Arapların dinini hiçbir zaman benimseyemedim. 34 yaşımdan bu yana vicdanımla karar veriyorum.
Bakınız: Talkan, Curcan katliamları

Arkadaşım kavramları karıştırıyorsun. Hristiyanlığın böyle bir şartı yok. Ayrıca Museviliğin ne suçu var da bu listede yok onu da anlamış değilim. Deistler Allah'a filan iman etmek zorunda değillerdir. Bir tanrı bir yaratıcı olduğunu varsayarlar sadece ve ona iman etmezler. Bu tanrı kavramı da deistler için çok çeşitli olabilir. Sen teist ve deisti karıştırıyorsun muhtemelen.

Arkadaşım yazdığının tamamının kısa özeti şu sanırım: "Kur'an öyle kolay anlaşılan bir şey değildir. Çevirmeye kalkarsan hele baya hata yaparsın." Yanlışsam beni düzelt.

Ancak birincisi şöyle bir durum var. Kur'an yazılırken kullanılan Arapça ile bugünkü Arapça bile bambaşka diller. Yani bir Arap için bile anlaması zor. Ayrıca tek mesele dil de değil. Kur'an dili metaforlarla, kapalı anlatımlarla doludur.

Ama o halde benim aklıma tek bir soru geliyor: Her şeye kadir Allah, insanlığa rehber olması için gönderdiği kitabı neden bu kadar anlaşılmaz gönderdi? Gelecekte eski Arapçanın anlaşılamayacağını mı görmedi. Bunun cevabı yok bende. Cevaplarsan sevinirim.
Mübarek ortalık entellektüel kaynıyor.

Bir şeyleri izah etmeye çalıştığınız birey kendini entellektüel ve zeki sanıyor ama tam tersi sadece üstenci ben herşeyi bilirim havalarında, ona göre vereceğiniz cevapları yontmalınız onun anlayacağı seviye indirgemelisiniz.
Sizin içinde aynı şeyi soruyorum.
Hristiyanlar dinsiz mi?
Yada allahsız mı?
Ve musevilerin konumuzla ne alakası var.
Hristiyan örneği eleman hristiyanlıktan dem vurduğu içindi.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye

Senin fikrini sorduğumu hatırlamıyorum. Mesajımda alıntı yaptığım kişi belli, polemik yaratma.

direkt tek allah var diyorsun peki kanıtın var mı? Yok, demek ki bu allahın olmadığını gösterir.

Bir insan bu kadar düz mantık olup saçmalayabilir mi? Senin olmadığına dair ne gibi bir kanıtın var da konuşuyorsun? Ayrıca biz burada allahın varlığını tartışmıyoruz, konuyu saptırma.

Son düzenleme:
Cidden insanların inançlarına ve fikirlerine köstek olup sizi bağlamayacak durumları eleştirmek adına mı hesap açtınız ?

İsteyen istediğine inanır, istediğini söyler, istediğini, yer, içer, giyer, vicdanınız kendiniz olduğu sürece kimseye "Ayet", "Hadis" dayatamazsınız ama sizde sanırım o benlikte yok. Ne diyelim.

Mübarek ortalık entelektüel kaynıyor.
Bir şeyleri izah etmeye çalıştığınız birey kendini entellektüel ve zeki sanıyor ama tam tersi sadece üstenci ben herşeyi bilirim havalarında, ona göre vereceğiniz cevapları yontmalınız onun anlayacağı seviye indirgemelisiniz.
sizin içinde aynı şeyi soruyorum.
hristiyanlar dinsiz mi?
yada allahsız mı?
ve musevilerin konumuzla ne alakası var.
hristiyan örneği eleman hristiyanlıktan dem vurduğu içindi.
Hocam yazdığına cevap vermeyeceğim de entellektüel değil o entelektüel o dediğin şey. Daha başka hatalar da var. Biraz özen yazım diline lütfen!

Bu beni ilgilendirmez ben gördüğümü konuşurum.
Bu beni ilgilendirmez ben gördüğümü konuşurum.
Senin gördüklerin insanların kötülüğü, bunu Kuran’ yada
Arkadaşım kavramları karıştırıyorsun. Hristiyanlığın böyle bir şartı yok. Ayrıca Museviliğin ne suçu var da bu listede yok onu da anlamış değilim. Deistler Allah'a filan iman etmek zorunda değillerdir. Bir tanrı bir yaratıcı olduğunu varsayarlar sadece ve ona iman etmezler. Bu tanrı kavramı da deistler için çok çeşitli olabilir. Sen teist ve deisti karıştırıyorsun muhtemelen.

Arkadaşım yazdığının tamamının kısa özeti şu sanırım: "Kur'an öyle kolay anlaşılan bir şey değildir. Çevirmeye kalkarsan hele baya hata yaparsın." Yanlışsam beni düzelt.

Ancak birincisi şöyle bir durum var. Kur'an yazılırken kullanılan Arapça ile bugünkü Arapça bile bambaşka diller. Yani bir Arap için bile anlaması zor. Ayrıca tek mesele dil de değil. Kur'an dili metaforlarla, kapalı anlatımlarla doludur.

Ama o halde benim aklıma tek bir soru geliyor: Her şeye kadir Allah, insanlığa rehber olması için gönderdiği kitabı neden bu kadar anlaşılmaz gönderdi? Gelecekte eski Arapçanın anlaşılamayacağını mı görmedi. Bunun cevabı yok bende. Cevaplarsan sevinirim.
Kur'an anlaşılması kolay bir kitap değil dediğin doğru, çevirenlerdende Allah razı olsun ama anlayamayacağımız anlamına gelmiyor tabiki de. Okudukça her gün farklı şeyler anlayabilirsin mesela. Tabiki de Kur'anı açıklamak Peygamber efendimiz S.A.V'e verilmiş bir görevmiş eskiden. Allah'ın dinini açıklamak ve insanlara anlatmak. Bizde yapabildiğimiz kadar onun mesleğini yapmaya çalışmalıyız günümüzde. Çünkü hak din'i başka türlü nesilden nesile taşıyamayız.
İbadetlerin arapça yerine getirilmesi sence neden? Türkçe ibadet neden olmaz? Türkçe ezan neden okunmaz gibi soruların cevabı burada saklı... Anlam farklılığı var arada. Tam olarak orada söylenileni karşılayamayabilirsin türkçe ile. :)
Teşekkür ederim saygılı ve sevgili bir şekilde sorduğun için. Herkes senin gibi olsa keşke. Düzgün bir şekilde merak ettiğimizi sorabilsek birbirimize. Herkes işine geldiği gibi karşı çıkıyor yada kinlenmiş önceden sinirini burda çıkarıyor.
Arapların, Türkleri ''Allah, Allah'' diyerek katledilmesini öğrendiğimden beri Arapların dinini hiçbir zaman benimseyemedim. 34 yaşımdan bu yana vicdanımla karar veriyorum.
İnsanın birini Allah diyerek katletmesi onun hatasından,sapkınlığından, vicdansızlığından, gafletinden ve merhametsizliğinden meydana gelmektedir. Allah ise sonsuz merhamet ve şefkat sahibidir. Ben senin adını söyleyerek birini öldürsem senin suçlu bulunmayacağın gibi dinimizin ve yüce yaratıcının suçlu durumda bırakılmayacağınıda belirtmek istiyorum.

Öncelikle şunu belirmek isterim ki, kuranın ilk muhatabı direkt olarak peygamberdir, insanoğlu değil. Kitabı onun dışında tam manasıyla anlayan kimse yoktur. Hani şu kuranı Türkçe okudum, yaladım yuttum diyen arkadaşlar misali.

Eğer kuran insanlar tarafından okunup anlaşılacak şekilde olsaydı allah bir peygamber yollayıp açıklamasını emretmezdi. Peygamber'in amacı ne? Kuranı insanlara açıklamak. Allahın emir ve yasaklarını insanlara bildirmek.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Hocam detayını aşağıda değineceğim ama özetle şunu diyeyim. Kur'an'ın muhatabı peygamber değil insanlıktır. Peygamberin görevi kitabı açıklamak değil dini anlatmak ve tebliğ etmektir. Bütün insanlığı muhtap alıp kimsenin anlamayacağı bir kitap yollamak neyin kafası peki? "Gönderdiğin" dini kimse anlamasın diye uğraşmak enteresan değil mi?

Bari inandığınız dini biraz bilin ya. Kulaktan dolma yarım bilgilerle anlatmayın millete. Komik oluyor.

Kur'an anlaşılması kolay bir kitap değil dediğin doğru, çevirenlerdende Allah razı olsun ama anlayamayacağımız anlamına gelmiyor tabiki de. Okudukça her gün farklı şeyler anlayabilirsin mesela. Tabiki de Kur'anı açıklamak Peygamber efendimiz S.A.V'e verilmiş bir görevmiş eskiden. Allah'ın dinini açıklamak ve insanlara anlatmak. Bizde yapabildiğimiz kadar onun mesleğini yapmaya çalışmalıyız günümüzde. Çünkü hak din'i başka türlü nesilden nesile taşıyamayız.
İbadetlerin arapça yerine getirilmesi sence neden? Türkçe ibadet neden olmaz? Türkçe ezan neden okunmaz gibi soruların cevabı burada saklı... Anlam farklılığı var arada. Tam olarak orada söylenileni karşılayamayabilirsin türkçe ile. :)
Teşekkür ederim saygılı ve sevgili bir şekilde sorduğun için. Herkes senin gibi olsa keşke. Düzgün bir şekilde merak ettiğimizi sorabilsek birbirimize. Herkes işine geldiği gibi karşı çıkıyor yada kinlenmiş önceden sinirini burda çıkarıyor.

Hocam yanlış anlamayın ama dedikleriniz, bahsettikleriniz çok sıkıntılı. İnandığınız dinden çıkmak üzeresiniz. Peygamber görevini üstlenmek, Allah adına konuşmak, direkt Allah tarafından korunduğu kendi tarafından belirtilen dini ve kitabı korumaya çalışmak filan baya sıkıntılı konular diye biliyorum. Size düşen inandığınız dini inandığınız şekilde yaşamaktır. Ne korumak, ne yaymak bugün dünyada yaşayan hiç bir faninin işi değildir. Kimseye düşmez de. Tabi bunları senin baktığın açıdan söylüyorum.

Asıl konuya geçecek olursak, anlaşılmaması vs. anlıyorum da rehber olacak bir kitap, en cahiline bile öğretici nitelikte olması gerekirken, neden en zekinin bile tam anlamayacağı kadar karmaşık gönderilmiş. Çok net, herkesin anlayacağı kurallar bütünü olarak iletilse kime zararı dokunurdu? Böyle olmasının kime yararı var?

Ayrıca Türkçe ile de gayet tam anlamı karşılayabilirsin. Hatta modern dünya dillerinden herhangi biri ile de. Bir dildeki bir metni başka bir dilde yeterli anlatamamak dilin değil tercümanın kusurudur. Dille ilgili asıl gerçek problem eski arapçanın okunuşu sırasında ufacık ses değişikliklerinin farklı anlamlara kayması. Dolayısıyla aslında en mantıklısı da herkesin kendi anadilinde ibadet etmesi olmuyor mu? Örneğin tam namazın ortasında akım diyecekken yanlışlıkla kakam deme ihtimalini niye göze alıyoruz. Türkçe oku duayı geç.

Daha bunun gibi detaya girsek yazacağım çok şey var ama o kadar uzatmak istemiyorum.

Ezanın Türkçe olması olmaması meselesine hiç girmeyelim. O tamamen gelenekle alakalı. Dini bir tarafı yok onun.

İslam dini araplara özgü gelen bir din değildir. 34 sene boyunca hiç mi kitap okumadınız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı