Ateistler hakkında bilinen 10 yanlış genelleme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Doğaüstü hiç birşeye inanmayanlar yada imansızlar: Ateist
Sadece bir yaratıcı olduğuna inananlar yada dinsizler: Deist
Sadece bir yaratıcıya inanan insanlar deist değil müslümanlar ve hristiyanlardır karıştırdınız, deistler tanrıları sevmez dinleri kötülerler çünkü gerçekleri görürler. Keşke deist ne demek diye araştırsaydınız ama yabancı kaynaklardan...

Son düzenleyen: Moderatör:
Saygılı, ahlaklı, dürüst ve samimi olduktan sonra kim neye inanırsa inansın umrumda değil.

• Yıllardır insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum ve bunun için tanrıdan beni cennet ile ödüllendirmesini beklemiyorum.
  • Hiç tanımadığım insanların evine, iş yerine gidip PC'lerine ücretsiz macOS kuruyorum hem yeni insanlar tanımak hem de tecrübe edinmek için. Çevremdeki bazı insanlar bana bu yüzden enayi diyor...
  • ASUS'ta çalışırken şirkette atıl duran iki bilgisayarın eksik parçalarını tamamlamış ve bilgisayarların bir okula hibe edilmesini sağlamıştım. Bilgisayarları kendim teslim ettim.
İyi insan olmak için illa bir dine mensup olmak zorunda değilim. Bana göre gerçek iyilik, karşılıksız yapılan iyiliktir.

• Yıllardır insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum ve bunun için tanrıdan beni cennet ile ödüllendirmesini beklemiyorum.
  • Hiç tanımadığım insanların evine, iş yerine gidip PC'lerine ücretsiz macOS kuruyorum hem yeni insanlar tanımak hem de tecrübe edinmek için. Çevremdeki bazı insanlar bana bu yüzden enayi diyor...
  • ASUS'ta çalışırken şirkette atıl duran iki bilgisayarın eksik parçalarını tamamlamış ve bilgisayarların bir okula hibe edilmesini sağlamıştım. Bilgisayarları kendim teslim ettim.
İyi insan olmak için illa bir dine mensup olmak zorunda değilim. Bana göre gerçek iyilik, karşılıksız yapılan iyiliktir.
Çok iyi dedin kral.

Hocam biraz güncelle kendini. Bunlar fetö ve adnan oktar fiyaskolarından önce iş yapıyordu. Onların argümanları tamamen ve tamamı deli zırvası.

Bilmek istemiyorsan neden soruyorsun?
Deli zırvası olduğu kanısına nasıl vardın?

Tabiki de öyle. Ama dinimiz islam zaten saygıyı, sevgiyi, iyiliği, dürüstlüğü, temizliği, dürüst ve doğru ticareti, hak yememeyi, kadına saygıyı; ona biçilen değerin ne kadar yüksek olduğunu ve güzel ahlaklı olmayı öğütler. Zaten müslümanım dediğimiz gibi doğru şekilde müslümanlık yaşasak, Yüce yaratıcının bize gönderdiği kitabı telefonumuza gelen Whatsapp mesajları kadar okusak, anlasak ve hayatımızı ona göre düzenlesek kimse bu şekilde ayrıma düşmeyecek ve müslümanlık ile ilgili kafa da sorun kalmayacak. Bende buna dahilim ne kadar ibadet etmeye çalışsamda eksiklerimiz oluyor.

Bence Allah'a ve islam dinine inanmamak için sebep yok. Ama zorundalıkta yok. Ben kendimce öğütlerimi ve o insanın ahiretini kazanması için yapması gerekenleri anlatmaya çalışırım. Gerisi ona kalmış herkesin iradesi var. İyiyi kötüyü ayırt etme bilinci var. :)

Tabiki de öyle. Ama dinimiz islam zaten saygıyı, sevgiyi, iyiliği, dürüstlüğü, temizliği, dürüst ve doğru ticareti, hak yememeyi, kadına saygıyı; ona biçilen değerin ne kadar yüksek olduğunu ve güzel ahlaklı olmayı öğütler. Zaten müslümanım dediğimiz gibi doğru şekilde müslümanlık yaşasak, Yüce yaratıcının bize gönderdiği kitabı telefonumuza gelen Whatsapp mesajları kadar okusak, anlasak ve hayatımızı ona göre düzenlesek kimse bu şekilde ayrıma düşmeyecek ve müslümanlık ile ilgili kafa da sorun kalmayacak. Bende buna dahilim ne kadar ibadet etmeye çalışsamda eksiklerimiz oluyor.

Bence Allah'a ve islam dinine inanmamak için sebep yok. Ama zorundalıkta yok. Ben kendimce öğütlerimi ve o insanın ahiretini kazanması için yapması gerekenleri anlatmaya çalışırım. Gerisi ona kalmış herkesin iradesi var. İyiyi kötüyü ayırt etme bilinci var. :)
Gidip kuranı türkçe okuyun o dediklerinizin hiç birisi denilmiyor kadın erkeklerin kölesi :) arapçadan çevirmeyin yanlış ki zaten herkes arapça en iyisi diye geziniyor bu konuda neyse.

Duyan da seni bin yıllık hafız sanır. Eğer sen kuran-ı Türkçe olarak okuduysan ben de adam değilim.

İmam her cuma hutbesinin sonunda nahl suresi 90. ayeti okur. Bu ayet der ki;

Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.

Hani yukarıda denilenlerin hiçbiri yazmıyordu?

Her konuda fikir sahibisin ama, çoğu da yalan yanlıştan ibaret.

Örnek, geçen vatandaşlık konusunda yazdığın mesaj;

eGoNoMi ÇoG eYi YeĞeNiM, Şaka bir yana dünyada başka hiçbir ülke böyle yapmazken bizim devletimiz yapıyor normal geliyor bana

Seninki laf olsun torba dolsun. Amaç bu. İnsanda biraz utanma sıkılma olur.

Duyan da seni bin yıllık hafız sanır. Eğer sen kuran-ı Türkçe olarak okuduysan ben de adam değilim.

İmam her cuma hutbesinin sonunda nahl suresi 90. ayeti okur. Bu ayet der ki;

Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.

Hani yukarıda denilenlerin hiçbiri yazmıyordu?

Her konuda fikir sahibisin ama, çoğu da yalan yanlıştan ibaret.

Örnek, geçen vatandaşlık konusunda yazdığın mesaj;

Seninki laf olsun torba dolsun. Amaç bu. İnsanda biraz utanma sıkılma olur.
Genelleme ile utanması olmayan bir devleteyiz bu yüzden bana utanma konusundan bahsetmeni istemiyorum. Evet artık devletimden komple nefret ediyorum. Çünkü hiç bir işlevi yok artık.

Nefret et veya etme, orasi beni alakadar etmez. Ama yalan yanlis konusup kimseye iftira atma. Bu sana hicbir sey kazandirmaz, aksine cok sey kaybedersin.

Ayrica genele bakarak hareket edeceksen isin zor. Herkesin kendine cekidüzen vermesi gerekiyor.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı