Ateistler ne amaçla ateist oluyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz kanıtlayın biz de ona inanalım o zaman. Önüme açık ve somut olarak mantıklı bir delil koyun tamam diyeceğim. Konuyu burada kapatalım, her kim ne isterse o dini yaşasın.

Kendi kendine cevap veriyorsun "Somut ve mantıklı bir delil" hiçbir dinde veya inanç sisteminde yoktur. Bu sebeple bilmek yerine inanmak fiilini kullanırız.:)

Ohoo "ben inandığım için doğruysa kazançlı çıkarım yanlışsa siz inanmadığınız için zararda çıkarsınız" safsatasına geldik mi? Bu hiçbir argümanı kalmayan teistlerin sığındığı son limandır.

Hocam gerçekleri söylüyorum safsatayla bir ilgisi yok ben diyorum ki eğer siz haklıysanız ebnim bir zararım olmayacak siz açıkça bu hayatın zevkine ve bu hayatın kolaylığına alışmışsınız böyle devam edin.

Kendi kendine cevap veriyorsun "Somut ve mantıklı bir delil" hiçbir dinde veya inanç sisteminde yoktur. Bu sebeplebilmek yerine inanmak fiilini kullanırız.:)
hocam evrim teorisini kanıtlayan mantıklı bir delil olmaması aslında bir yaratıcının varlığını açıkça kanıtlar nitelikte. (bana göre)

Ahlak, dine inanan inanmayan her insanda vardır ama farklıdır. Ateistle ile bir dine mensup olanları ahlakı tam anlamıyla aynı olamaz. Din sayesinde ahlak daha iyi gelişebilir ya da bozulabilir.

Şimdi bir insanın içinde nasıl cinsel bir açlık varsa, inanmak yani dini şeyler için de bir açlık vardır. Bunu kişi isterse, islamiyeti seçerek, isterse ateist olarak, evrime inanarak doldurabilir. Bu tamamen kişilere kalmış bir din ve vijdan özgürlügüdür.

eğer ben haklı isem benden kastım İslam alemi ve buna inanan insanlar bizim zararımıza olan bir şey olmayacak açıkçası ben şu anki hayatımdan gayet memnunum ama eğer ben haklı isem sizin zararınız çok büyük olacak.
Dünya üzerinde 500 din varsa benim yargılanacağım 500 din vardır demektir senin ise 499 oluyor. Arada pek bir fark yok.

Şimdi 4 tane mobilya hayal et lütfen ve bunlar farklı dinlere sahip farklı coğrafi bölgeler olsun. Sandalye, halı, saksı ve bir tane de koltuk. Şimdi sen koltukta doğmuş bir insansın doğduğundan itibaren koltuk dinine mensupsun. Tabi diğer dinler de var sandalye halı ve saksı gibi bunlardan hangisinin gerçek olduğunu bilemiyorsun işte. Belki saksı belki halı çıkacak. Belki hiçbiri olmayacak. Hangi mobilyaya inanırsan inan içinde bir kuşku oluyor ya ötekiler doğru ise. Ben bunun yerine hiçbirini tercih etmiyorum çünkü hangisi doğru buna emin olamam. Sen koltukçuyum diyorsan koltukçu kal. Ama kaybım olmayacak diye bir olay yok işte.

Hocam gerçekleri söylüyorum safsatayla bir ilgisi yok ben diyorum ki eğer siz haklıysanız benim bir zararım olmayacak siz açıkça bu hayatın zevkine ve bu hayatın kolaylığına alışmışsınız böyle devam edin.
Hayır, argümanın yokluğundan böyle konuşuyorsun. Konunun başından sonuna kadar her söylediğin bilgisizliğinden dolayı çamura battı. Başından beri bilgin olmadan tartıştığın için kendini batırdığını söyledim ama dinlemedin. Temel bilim terminolojisi, felsefik bilgilerden yoksun olduğun için sunduğun argümanlar çürüdü ve sunacak argümanın kalmadı. En sonunda kendini rahatlatmak için din kumarına oturdun, olay bu. 😉

Ahlak, dine inanan inanmayan her insanda vardır ama farklıdır. Ateistle ile bir dine mensup olanları ahlakı tam anlamıyla aynı olamaz. Din sayesinde ahlak daha iyi gelişebilir ya da bozulabilir.

Şimdi bir insanın içinde nasıl cinsel bir açlık varsa, inanmak yani dini şeyler için de bir açlık vardır. Bunu kişi isterse, islamiyeti seçerek, isterse ateist olarak, evrime inanarak doldurabilir. Bu tamamen kişilere kalmış bir din ve vijdan özgürlügüdür.
Dayatmayla cezayla ahlak oluşmaz ki.

Böyle konu açıyorsun, cevap veremeyince herkes istediğine inansın deyip çekiliyorsun.

Lütfen biraz konuyu oku. Konuda gelin sizi imana davet edeyim demedim, ateistler neden ateist oluyor ve amaçları nedir dedim. Keşke konuyu baştan itibaren okusan...
Hatta senin gibi zeki arkadaşlar için alta not da düştüm.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı