Ateizm'e nasıl merak duydunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Attığınız kaynağa baktım. Adam akıllı bir şey anlatmıyor. Ben size daha iyi bir kaynak atayım.

Elanie Howard Ecklund adlı bir sosyoloji profesörü ve yazar ablamız bir araştırma yapmış. Yaptığı araştırma da ise 8 farklı ülkede (Fransa, Hong Kong, Hindistan, İtalya, Tayvan, Türkiye, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri) 9000'den fazla bilim insanının dini inançlarını araştırıyor. Bu 8 ülkenin 4'ünde bilim insanlarının %50'sinden fazlası kendini "dindar" olarak tanımlıyormuş. Bakın Tanrının varlığa inanıyor demiyorum. "dindar" diyorum. %50'sinden fazlasının kendisini dindar olarak tanımlayan bilim insanlarının olduğu ülkeler ise şu şekilde. Hindistan, Tayvan, İtalya, Türkiye.

Elanie Howard Ecklund "Science Vs. Religion: What Scientists Really Think" adlı kitabında bunlardan bahsediyor. Ha Enis Doko adlı arkadaşımız da bu olaylardan "objektif" bir şekilde bahsediyor. İzlemek isterseniz diye linkini bırakabilirim. Yukarıda dediğim şeyleri videolu olarak izleyebilirsiniz. Daha fazla ayrıntılar var. Ben çok kısa anlattım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ateizmi havalı olduğu için benimsediğini düşünen garip insanlar var. Sonsuz yaşam, sonsuz ödül gibi dogmaları sırf havalı olmak için reddedip bir hiç olacağını düşünmek size kolay bir seçenek olarak mı geliyor?

Ateizm bir din olmadığı için ona karşı duyulacak bir merak falan yok aslında. Tanrıya dair bir kanıt olmadığını düşünmenin kelimeye dökülmüş hali. Akım olması için bir şey sunuyor olması lazım, bu sunulanı reddetme. Beni de şaşırtan şey modern dünyada hala bu kadar çok din ve inanan olması.

Hocam az önce bir daha araştırdım, karmaşık konu sanırsam birçok kişi saç kısmının kapatılması gerekiyor diye yorum yaparken birçok kişi ise vücut hatlarının belli olmayacağı şekilde demiş kafam karıştı.

@339330

Bunlara bu şekilde karar veremezsiniz. Hangi din ile ilgili bir konuya açıkçp okuyup bilgiyi öğrenmeniz gerek. Kimin ne dediği belli değil. Kendi kafanızda bitirmenin lazım ilk önce. Ayriyeten dinde baş örtüsü mecburi. Erkeklerde diz altı şort giyilmesi de makbul görülüyor. Bunlar insanları şartlandırmak için değil zinadan, azgınlıktan korumak için inilen vahiylerdir. Kur-an'ı Kerim'i okuyupta ateist olan insan sayısını az diye biliyorum. Çünkü insanlar okumuyor, Müslüman'ım diyen adamda okumuyor. Kitap'ı sonuna kadar okuyan, bilen, anlayan, akli selimi yerinde olanlar zaten başını secdeden kaldırmıyor. Tek Müslüman ülkeler için demiyorum. Kur-an'ı Kerim'i okuyupta Müslüman olan yabancı sayısı da çok fazla. İlk önce okumak önemli her zaman.

Bunlara bu şekilde karar veremezsiniz. Hangi din ile ilgili bir konuya açıkçp okuyup bilgiyi öğrenmeniz gerek. Kimin ne dediği belli değil. Kendi kafanızda bitirmenin lazım ilk önce. Ayriyeten dinde baş örtüsü mecburi. Erkeklerde diz altı şort giyilmesi de makbul görülüyor. Bunlar insanları şartlandırmak için değil zinadan, azgınlıktan korumak için inilen vahiylerdir. Kur-an'ı Kerim'i okuyupta ateist olan insan sayısını az diye biliyorum. Çünkü insanlar okumuyor, Müslüman'ım diyen adamda okumuyor. Kitap'ı sonuna kadar okuyan, bilen, anlayan, akli selimi yerinde olanlar zaten başını secdeden kaldırmıyor. Tek Müslüman ülkeler için demiyorum. Kur-an'ı Kerim'i okuyupta Müslüman olan yabancı sayısı da çok fazla. İlk önce okumak önemli her zaman.
İnsan istediği insanla üreyebilir bu neden günah olabilir ki? Ayrıca ben bir insanın saç görüp azdığını görmedim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı