Ateizm'e nasıl merak duydunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu noktada da anlam veremediğim bir eşitsizlik var örneğin yine. Kadın saçını bile kapatmak zorundayken erkek diz altı şort giyebiliyor. Alınan önlemler, uyarılar eşit değil. Kadın saçıyla erkek saçının farkı nedir? Biri kapanırken diğeri neden açık?

Samimi ve barışçıl bir şekilde soruyorum. Dinde, hadislerde veya alimlerin konuşmalarında bunun makul bir açıklaması var mı?
Bu durum ile ilgili ne yazık ki pek bir bilgim yok. Çok güzel bir konuya değindiniz. Bu konuyla ilgili derin araştırma yapıp size dönmek isterim.

Halkımız çok bilgili, hoş görülü değil mi? Eve geç geldiği için dayak yiyen kız kuzenim var. Ateist olduğumu bilse gördüğü yerde cihat ilan edecek adam. Yakın çevrem biliyor, biliyor da konu her açıldığında sürekli aptal yerine konuluyorum. Sürekli kendi çaplarında alttan alttan laf sokma derdindeler. İçlerini böyle rahatlatıyorlar işte.

Fark ettiysen konu yine kişilere geldi. Bunların benimsenen din veya görüş ile alakası yok. Kusurlu olan insandır, konu kişide bitiyor. İslam'ı yanlış anlayan toplumla İslam'ı anlamamayı ayrıcalık görenler arasında kısır bir döngü var.

Kadın saçını bile kapatmak zorundayken erkek diz altı şort giyebiliyor. Alınan önlemler, uyarılar eşit değil. Kadın saçıyla erkek saçının farkı nedir? Biri kapanırken diğeri neden açık?
İslam'da kadın ve erkek eşit değil, bu bilinen bir şey. 1 erkeğin şahitliği 2 kadın şahitliğine denk, miras konusunda erkeklere daha çok pay düşüyor vs. vs.

Açıklamaları çok komik. Erkekler kendilerine hakim olamadıkları için kadınlar kapanır, kadınlar duygusal oldukları için olaylarda objektif olamazlar, evi erkek geçindirir vs. vs. şeklinde açıklıyorlar genelde. O zamanın şartları için sorun yok da günümüz şartlarında işte...

Ne algısı hocam, bu konunun klasiğidir “anan/bacın/kızın yapsa nasıl hissedersin”. Kimse bir kere de çıkıp demez “oğlun tanımadığı biriyle sevişse ne hissederdin” diye. Hep nedense tanıdığınız “kadınları” bu durumda görmeyi iğrenç olarak tanımlarlar. Erkek hep kullanandır, kadın kullanılan, kirlenendir. Ben bugüne kadar daha bir kişi görmedim, zinanın yanlış olduğunu erkek üzerinden anlatan. Dolayısıyla ortada bir algı yok, tertemiz gerçekler var. Zaten bir algı yaratmak gibi bir ihtiyacım/amacım da yok.

Sizi de suçlamıyorum, düzgünce sordum sadece. Kendi içinizi sorgulamak size kalmış. Eğer kadınlar ve erkekler için eşit olarak zinanın yanlış olduğuna inanıyorsanız inancınıza sonuna kadar saygım var. Kadını erkekten aşağı gören, eşitsizlik peşinde koşanlar ile genelde tartışmaya girmiyorum bile.
Tamamıyla ikisi açısından da eşit olarak görüyorum. Kız olarak örnek göstermeyi tercih ettim sadece.

Bu noktada da anlam veremediğim bir eşitsizlik var örneğin yine. Kadın saçını bile kapatmak zorundayken erkek diz altı şort giyebiliyor. Alınan önlemler, uyarılar eşit değil. Kadın saçıyla erkek saçının farkı nedir? Biri kapanırken diğeri neden açık?

Samimi ve barışçıl bir şekilde soruyorum. Dinde, hadislerde veya alimlerin konuşmalarında bunun makul bir açıklaması var mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoda hocamız net bir şekilde açıklıyor bence. Tavsiye ederim izlenmesini.
İslam'da kadın ve erkek eşit değil, bu bilinen bir şey. 1 erkeğin şahitliği 2 kadın şahitliğine denk, miras konusunda erkeklere daha çok pay düşüyor vs. vs.

Açıklamaları çok komik. Erkekler kendilerine hakim olamadıkları için kadınlar kapanır, kadınlar duygusal oldukları için olaylarda objektif olamazlar, evi erkek geçindirir vs. vs. şeklinde açıklıyorlar genelde. O zamanın şartları için sorun yok da günümüz şartlarında işte...
Erkekler kendilerine hakim olamadığı dediğiniz yeri açıklayan kişi ve kişileri dikkate almayın zaten. Böyle bir durum yok, 3 5 kişinin söylediği şey ile inen kitap aynı değil. Ne kadar saçma bir durum bunu belirtmek. Kadın, erkek fiziki olarak eşit değil, din konusunda adeletlidir. Lütfen araştırıp yorum yapın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoda hocamız net bir şekilde açıklıyor bence. Tavsiye ederim izlenmesini.
Adam manipülasyon konusunda çok iyi.

Ergense atlar, kabul edilme ve ilgi delisiyle, yine atlar. Dün Allah'ı tanımayıp bugün başlarına bir şey gelince de ilk olarak Allah'ın adını ananlar ateistim diye geçiniyor. Ya siyahsındır ya beyaz. Griler işte popülizme beyinlerini yönettirenler oluyor tam olarak.
Ergense atlar cümlesi her şeyi anlatıyor. Özellikle Türk gençlerinin çoğu ahlak ve zeka yönünden genel olarak sıkıntılı.

Erkekler kendilerine hakim olamadığı dediğiniz yeri açıklayan kişi ve kişileri dikkate almayın zaten. Böyle bir durum yok, 3 5 kişinin söylediği şey ile inen kitap aynı değil. Ne kadar saçma bir durum bunu belirtmek.
İyi güzel söylüyorsun da senin attığın adam hiç açıklamıyor ki 🙂

İyi güzel söylüyorsun da senin attığın adam hiç açıklamıyor ki 🙂
Adam tamamen açıklamıyor zaten üstü kapalı bir şekilde bırakıp kendisine daha çok soru yönlendirilmesini bekliyor. Anlayabilmek için bence belli bir düzeyde Din'de bilgi sahibi olmak gerekir. İstersen sana açıklayabilirim.

Hocam fark ettiyseniz Şeriat ile yönetilen ülkelerden hepsi ilkel, ilmi eğitimin olmadığı, insan haklarının en geride olduğu ülkeler.

Hocam şimdi dünyadaki en büyük (sözde) şeriatla yönetilen ülkelerden 2 tanesi Arabistan ve İran, bu ülkelere baktığımızda zaten büyük bir kısmı kendi mesheplerine inanmayanları (özellikle Türkiye'nin % 90'ı gibi) kafir ve dinden çıkmış olacağını söylüyorlar. Adamlar kendilerine yeni bir din üretmiş, bırak meshepçiliği. Vehabi ve Şia denilen mesheplerine arastirirsan düşünceleri bizden çok çok farklı, kısacası şeriat o şekilde değil.

İlk başlarda İslam'ı sorgulamaya insanların vücut sıcaklığını dengeleyen kılların kapanmasından sorgulamıştım. Ayrıca sadece neden kadınların kapanması gerektiğini bir türlü anlayamadım. Domuz etinin haram olmasını ise Muhammed'in çoban olmasına bağlıyorum.

Haklısınız hocam zaten Muhammed dediğiniz adamda zaten tam yalan söyleyecek tip değil mi?
Acaba tarih kitaplarına mi bir baksaydınız?
O kişi ki kendisinin yüzüne küfredenler bile gelip ona mallarını ve sırlarını emanet ediyorlar, hayatında küfre, sapkınlığa ve hatta yalana bile bulaşmadı diye. Diğer bir mesele Muhammed çoban değil bir tüccardı. Ve son olarak İslam'a göre kadınların örtünmesi ne kadar farz ise, erkeklerin bir kadına şevk için bakmaması iki kat farzdır. Araştırmanız dileği ile...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı