Atom yok olur mu?

Doshitatte

Centipat
Katılım
21 Nisan 2021
Mesajlar
1.817
Çözümler
3
Bir de şöyle düşün. Devasa bir odun parçası olsun. Bu odun yanınca küle dönüşüyor. Eğer 100 metre çapında ise 1 metre çapının da altına düşüyor. Bu kadar atom nereye gitti?

Belli değil mi? Tepkimenin sonunda bir birleşik küldeki ta kendisi diğer bileşikte gaz olarak ayrılıyor. Atom yok olur kastındaki biraz ileri durum. O durumu hatırlamıyorum. Araştırır bulursun.
 

FilterKill

Decapat
Katılım
11 Nisan 2020
Mesajlar
4.609
Çözümler
22
Yer
Gielnor
Kağıt örneğinden yola çıkarsak eğer atomu aniden yok edebilseydik muazzam bir enerji açığa çıkardı. (bkz. atom bombası) Siz ve civarınızdaki (Yüzlerce km2) insanların bu durumdan sağ çıkabileceğini sanmıyorum. Öyle mutfağınızda falan parçalayamazsınız zaten atomu :D
 

SKNET

Hectopat
Katılım
5 Kasım 2016
Mesajlar
162
Çözümler
4
Herhangi bir nesnenin atomları arasında boşluk bulunur, birbirine temas etmez. Bir kağıdı yaktığınızda elinizdeki madde çok daha küçük parçalara bölünmüş, kağıt olarak bütünlüğünü kaybetmiş olur. Gaz haline geçen kısımları saymazsak bile nesnenin farklı formlardaki hacminin aynı olması zorunlu değildir çünkü farklı bir formda daha küçük bir hacimle saklanabilir. Atomu parçalarına ayırmakta mümkün zaten, atom altı parçacıklar kuantum fiziğinin konusudur ve bizim fizik kurallarımızdan çok farklı işleyebilmektedir.


Düzenleme: Karadeliklerin merkezindeki durum tekilliktir, hiçbir şey buradan kaçamaz, kütle çekimi sonsuzdur.
 
Yukarı