Audi A4 quattro vs. BMW 525D xDrive

Bu konuda gerçekten hiç kimse şunu dememiş; A4 D sınıfı iken 525 E sınıfı. Sınıf farkından dolayı 525'in materyallerinin daha da premium tarafta olması lazım.

4 çeker sisteminde Quattro çok iyi bir sistem, S3 ile tecrübem olmuştu bir dönem. BMW'nin 4 çekeri konusunda bir şey bilmiyorum. Motor güçleri de yakın olması lazım ama BMW'nin ağırlığı muhtemelen daha fazla olacağı için güç/ağırlık oranında geride kalacaktır.

Bu konuda gerçekten hiç kimse şunu dememiş; A4 D sınıfı iken 525 E sınıfı. Sınıf farkından dolayı 525'in materyallerinin daha da premium tarafta olması lazım.

4 çeker sisteminde Quattro çok iyi bir sistem, S3 ile tecrübem olmuştu bir dönem. BMW'nin 4 çekeri konusunda bir şey bilmiyorum. Motor güçleri de yakın olması lazım ama BMW'nin ağırlığı muhtemelen daha fazla olacağı için güç/ağırlık oranında geride kalacaktır.
Sınıf farkından bahsettim ben.
Ayrıca BMW daha ağır olmasına rağmen 0.2 saniye daha hızlı 1-100'de.

Bu test kadar bir şey anlatmayan test sayısı çok az. Yolun eğimsiz olduğunu varsayalım: Hangi tür asfaltta? Asfalt ısısı ne kadar? Kaç metrelik irtifada? Hava sıcaklığı ne kadar? Lastik ısısı ne kadar? Hangi rüzgar konumunda? Rüzgar hızı faktörü ne kadar? Kaç kilogramlık sürücüyle? Hangi lastikle? Lastik basıncı ne kadar? Araç donanımı ve son ağırlığı ne kadar? İşin bir de ilk 2-3 denemeden sonra ciddi anlamda düşen performansı var, hangi marka/model ve şanzımanda bu düşüş ne kadar?

Son düzenleme:
Audi A4'ü salla ve kendi segmentindeki 2014 A6 2.0 TDI Quattro ile karşılaştır. Bu 2 aracın ortalama fiyatları 500-650 bin bandında seyrediyor. Buna rağmen hepsi 150-200 bin km ve üzerinde.

Bu parayı 2. elde E segmentine harcayacağıma çok az daha koyup Volvo S60 AWD 2.0 250 BG alırdım. Hem 0 kilometre, hem de 3 Alman premiumuyla karşılaştırdığımızda sunduğu özelliklere göre daha ucuz kalıyor.

Ha 2'sinden birini alacaksın diyorsan BMW alırdım. Sanırım 200 bin km'lik araçlarda DGS şanzımanla yola çıkmaktansa, ZF şanzımanla yola çıkmayı tercih ederdim.

0.2 sn'lik 0-100 verisi paylaşanlara da saygılar olsun... :D

Bu parayı 2. elde E segmentine harcayacağıma çok az daha koyup Volvo S60 AWD 2.0 250 BG alırdım.
Maalesef mümkün değil artık. :D Hem araba hiç bulamıyorsun, Tiguan'ı sattıktan sonra dolaştım biraz araba yok gerçi olsa da almayacaktım zaten. Hem de o paranın üzerine biraz daha koyup sıfır 3008/Tiguan alabilirsin bundan sonraki gümrükten geçecek olanlardan. Şaka değil, fiyatlar öyle artık ve listelerin tamamı güncellenince sonucu göreceğiz.

Çok bilmişler toplanmış yine. :)
Herhalde sanıyorlar ki BMW kaymak gibi asfaltta, rüzgarsız ortamda F1 pilotu ile 0-100 ölçerken, AUDI toprak zeminde, fırtınalı havada yoldan çevirdiği birine 0-100 ölçtürüyor. Bütün markaların ölçümlerinin yapıldığı şartlar denktir. Birçok denemenin ortalaması alınarak bu değer belirlenir. Elbette senin 0-100 yapmaya çalıştığın yere göre de değerler değişecektir. Burada bahsedilmek istenen ana fikir, aralarında 500 kilogram olan bu iki aracın performanslarının kilo farkına rağmen denk olmasıdır. Güç/ağırlık oranı hesaplayıp eldeki performans verilerine bakmayanlara ve bunun yerine şunu alırım deyip piyasadan gram haberi olmayanlara da selamlar. :)

Bütün markaların ölçümlerinin yapıldığı şartlar denktir.
Biz senin gibi tüm markaların 0-100 testleri yapılırken orada değiliz. Bilemeyiz tabii.

Burada bahsedilmek istenen ana fikir, aralarında 500 kilogram olan bu iki aracın performanslarının kilo farkına rağmen denk olmasıdır.
Motor güçleri de yakın olması lazım ama BMW'nin ağırlığı muhtemelen daha fazla olacağı için güç/ağırlık oranında geride kalacaktır.
Birisi bunu söylüyor ama senin dediğini fark edemiyor yani? :D

Senin ana fikrin daha düşük güç/ağırlık oranıyla bile performansının düşük kalmaması. Sorun şu ki biz senin ana fikrini anlıyoruz ama sen bizim dediğimiz şeyi sanki oradaymışsın gibi yalanlıyorsun. Tek bir test merkezi bütün markaların bütün modellerini kendisi test etmediği ve markalar bunu kullanmadığı sürece bu testin 0.2 saniye gibi farklarda dikkate alınacak geçerliliği yok. Konu hangisinin daha performanslı, hangisinin tercih edilebilir olduğu değil.

Çok bilmişler toplanmış yine. :)
Ayrıca bu da çok gereksiz bir çıkış. Artık normal insan gibi iletişime geçmeyeceğiz sanırım kimseyle burada.

Son düzenleme:
Biz de sana diyoruz ki 0-100 testlerinin farklılığından dolayı 0.2 saniye dediğin veri önemli bir veri değil. Bu araçlar birbirine saliselik fark atması gereken araçlar değil. Bu testlerin ikisi de diyelim ki aynı koşullar altında olsun ve BMW 0.2 saniye ile kazansın, son kullanıcı için faydası nedir? Konfor, sürüş hissi, yakıt tüketimi, dış ve iç mekan kalitesi, şanzıman/motor seçimi, arıza oranları, kronik problemler, 4 çeker sistemin kalitesi gibi daha öncelikli tercih aşamaları varken kimse BMW 0.2 saniye daha hızlı kalkış yapıyor o yüzden BMW almalıyım demez.

1 saniye gibi uçuk bir fark olsa, haklısın test koşulları o kadar fark ettirmez derdik ancak 0.2 saniye için bu kadar kasmaya gerek. Özünde zaten hiçbiri saliselerin değerli olduğu araçlar değil.
bunun yerine şunu alırım deyip piyasadan gram haberi olmayanlara da selamlar. :)
1 ay önce yani doların ani çıkışından önce ben bu ikilimde kalsaydım söylediğimi yapardım çünkü fiyatlar bu şekildeydi. Doların ani çıkışından sonra yeni gelen araçların fiyatı güncellenecektir tabii ki.

Ayrıca bence dedim, sen ya da başkası alsın demedim. Yani şahsi fikrimi değerlendirecek hakkı kendinde bulmana gerek yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı