Austin GP

Makaleler
12
Daha fazla  
F1 sezonu ABD yarışıyla devam ediyor.

Hafta sonu boyunca sürücüler pistteki tumseklerden şikayetçiydi. Çok yakın bir siralama oldu açıkçası beklemiyordum böyle bir şey olacağıni. Albon dışında diğer öndeki tüm sürücüler birbirine yakindi.

Pole pozisyonunun sahibi tur rekoruyla Bottas'in oldu. Bottas 1.32.029 yapti.

2. sırayı 1.32.041 ile Vettel elde etti, sadece 00.012 farkla pole kaybetti.

3. sırayı Verstappen aldi, derecesi 1.32.096.

4. sırayı Leclerc 1.32.137 yaparak elde etti. Leclerc'in antrenman seanslarında motoru arıza verdi, siralama turlarina değiştirilmiş motorla çıktı. Sıfır bir motor değil bu yüzden herhangi bir ceza almadı. Yalniz antrenmanlarda kullandığı motor versiyon 2 miydi, yoksa 3 miydi bilemiyorum. Versiyon 3 motoru ariza veren motor ise o zaman V2 motoru takmışlardır. Bu da Vettel'in aracındaki motor kadar güçlü değil. V2 ile V3 motor arasinda 20 beygirlik fark var. Ferrari antrenmalarda V2 yerine V3 motor nasil kullanir onu anlamakta güç, saçmalik kesinlikle. Eğer dediğim gibiyse Leclerc çok iyi bir tur atmış olur, pole alma şansı bile varmış V3 takılı olsaydi eğer.

Bu seneki en dağınık siralam performansını sergiledi HAM 5. sırayı aldi bu defa.

Albon yarim saniye farkla 6. oldu. Bu öndekilere nazaran epey büyük bir fark açıkçası. Redbull bu sene tek sürücüyle yarışıyor maalesef. Albon, Gasly'e göre daha iyi performans sergiliyor ama Verstappen ile arasinda büyük fark var. Yarın öndeki 5 sürücü medium lastikle yarışa başlayacak, Albon ise yumuşak lastiklerle başlayacak.

7. sırayı bu senenin yıldızı Carlos Sainz aldi ve takim arkadaşına ciddi fark atti ve de pole derecesinden sadece 0.8 saniye gerideydi, bu Mclaren için güzel bir sonuç.

8. sirayi Norris, 9. sırayı Riccardo, 10. sirayi ise Gasly aldi. Hulkenberg 11. oldu, öndekilere göre lastik avantaji var yarin.

Yarış temposunda dünkü antrenman seanslarında Mercedes açıkça öndeydi, özellikle HAM uçuyordu. Yarın Ferrari'nin bu tempoyla yarış kazanmasi zor görünüyor. Antrenman seanslarindaki kadar uçuk bir fark olacağını sanmıyorum ama işi zor yine Ferrari'nin açıkçası.

Hamilton bu pistin kralı yarın 5. siradan başlamasına rağmen yarışı kazanabilir, arkasındaki Albon yarışa yumuşak lastikle başlıyor. Albon startta Hamilton'u geçebilirse HAM için sıkıntı olabilir. Albon'un startta geçmesi de büyük olasilik açıkçası.

Pole mücadelesi veren öndeki sürücülerden hiçbiri Q3'te ikinci haklarinda derecelerini iyilestiremediler. Vettel ikinci hakkinda ilk sektörde 0.147 daha iyi geliyordu sonra izlediğim yayinda donma olunca S2 ve S3'te Vettel hata mi yapti bilmiyorum açıkçası.

Bu sezon bitsin de önümüzdeki sezona bakalım artık diyorum. Bu yılın şampiyonu çoktandır belliydi zaten, HAM bu yarışta yeterli puanları alıp matematiksel olarak şampiyonluğunu kesinleştirecektir ki şu anda bu adamın şampiyon olamama ihtimali ile Dünya'ya yarın 10 km. çapında göktaşının çarpma ihtimali aynı. Son 3 yarıştan 46 puan çıkarması durumunda puan rekorunu daha yükseğe taşıyacak ki bu da çok büyük ihtimal.

HAM için 6. şampiyonluk hayırlı olsun diyelim, Mercedes'in üst üste 6. şampiyonluğu için hayırlı olsun diyemiyorum. Bu adamların 10'da 10 hedefinin tutması ihtimali tüylerimi ürpertiyor çünkü son 10 sezondur takımlar arası rekabetten uzak bir F1 izlemekten sıkılmaya başladım. 2010-2013 arasındaki Red Bull başarısının üstüne 2014-2019 arasındaki Mercedes hegemonyası bu organizasyonun çekiciliğini kaybetmesine neden olmaya başladı.

Geçen yılki 2 GP hedefimi tutturamadım araya askerlik girdi, o yüzden sadece Monaco ile yetinmek durumunda kaldım. 2020'de Monaco ve Spa'da bu araçları tekrar izlemeyi düşünüyorum, umarım daha rekabetçi olur da daha büyük hevesle organizasyonlara katılırım. Önümüzdeki yıl McLaren düzenli olarak podyum zorlamayı başarırsa (zor) benim için çok daha keyifli geçer.

Çok alakasız ama söylemeden edemiyorum, Hamilton'a gıcık oluyorum. McLaren'dan geliyor olmasına rağmen bu adamdan tiksindiren bir şeyler var ama bulamadım 12 yıldır. Williams dönemlerinde övdüğüm Bottas'ın bu takımda figüran roluna bu kadar girmiş olması da ayrıca rahatsız edici, maalesef yeteneklerini zamanında fazla abartmışız. Beğenmediğim Nico'nun aslan gibi Hamilton'a karşı mücadele etmesi düşündüğümden de büyük bir marifetmiş onu fark ettim son 3 sezondur.

Son düzenleme:
Hamilton'a gıcık oluyorum. McLaren'dan geliyor olmasına rağmen bu adamdan tiksindiren bir şeyler var ama bulamadım 12 yıldır. Williams dönemlerinde övdüğüm Bottas'ın bu takımda figüran roluna bu kadar girmiş olması da ayrıca rahatsız edici, maalesef yeteneklerini zamanında fazla abartmışız.
Hamilton'un hal ve hareketlerine ben de gıcık oluyorum. Hamilton'un yanında Bottas değilde başka iyi bir pilot olsaydi Rosberg gibi HAM 6 şampiyonluk alamazdi. Bottas birinci sınıf bir pilot değil kesinlikle. Çok istikrarsiz bir sürücü özellikle yarış temposu tam bir rezalet. Siralama turlarinda bu sene iyi. 2017'de en hızlı araç Mercedes idi, Bottas ona rağmen Vettel'in arkasinda sezonu 3. bitirdi. 2018 yılında ise Bottas tam bir faciaydi, yine en hızlı araç genel olarak Mercedes idi, Bottas sezonu bu defa 5. sirada bitirdi, Raikkonen ve Verstappen'in bile arkasında kaldi. Bu sene ise Mercedes'in araci geçen seneye göre kesinlikle daha dominant bu yüzden Bottas 2. sirada şu an. Sezonun ikinci yarısından sonra ancak Ferrari toparladi ama yeterli değil yarış temposunda Ferrari kötü.

Aslında önceki takımda kısıtlı imkanlarla Bottas gayet iyi iş çıkarıyor gibi görünüyordu, ben de dahil çoğu kişi Bottas'ın 1. sınıf sürücü olabileceğine inanmıştı. Şimdi anlıyoruz ki aslında Williams'ın aracı gayet iyiymiş, sadece Bottas olması gerektiği gibi kullanmış. Rosberg'in ne kadar 1. sınıf olduğu tartışılır ama Hamilton'dan aldığı o şampiyonluk Hamilton'ın göründüğünden biraz daha düşük seviyede olabileceğinin sinyali gibiydi. Hem bireysel hatalarıyla hem de takım içi sorunlar nedeniyle yıllardır Rosberg'in düzeyinde performans gösteremeyen Vettel için de bir şeyler denilebilir ama neyse...

Umarım Ferrari strateji ve yarış ekibinin eksiklikleri konusunda gelişme kaydeder de önümüzdeki yıl en azından sonuna kadar fırsat kovalarlar. Üstüne McLaren gibi bir efsane de podyum için dönüş yapmaya başlarsa ve Red Bull'un katkısı üst düzeyde olursa güzel bir sezon izleyebiliriz diye umut ediyorum. Gerçi Max gibi bir dengesiz varken Red Bull'un diğer takım taraftarlarına sinir krizi geçirtmesi daha muhtemel. :)

Ferrari umutlarımızı yerin yedi kat altına gömmüş, Senna mezardan çıkıp gelse, Schumacher hasta yatağından kalkıp gelse dahi bir baltaya sap olamayacaklarını göstermiştir.

Daha da Ferrariden umut falan beklemem.

2021 sezonu için de Mercedes favori. Zİra çoğu takım 2021'e odaklanacak. Ferrari'nin bu kadroyla şampiyona kazanması için tur başına yarım saniye hatta 1 saniye fark atan bir araca ihtiyacı var.

Renault'un da çekileceği söylentileri var, ki bence de çekilecek.

F1 Mercedes hegemonyası altında batıyor. Kimse de çıkıp Mercedes'i sorgulamıyor.
Hamilton'un hal ve hareketlerine ben de gıcık oluyorum. Hamilton'un yanında Bottas değilde başka iyi bir pilot olsaydi Rosberg gibi HAM 6 şampiyonluk alamazdi. Bottas birinci sınıf bir pilot değil kesinlikle. Çok istikrarsiz bir sürücü özellikle yarış temposu tam bir rezalet. Siralama turlarinda bu sene iyi. 2017'de en hızlı araç Mercedes idi, Bottas ona rağmen Vettel'in arkasinda sezonu 3. bitirdi. 2018 yılında ise Bottas tam bir faciaydi, yine en hızlı araç genel olarak Mercedes idi, Bottas sezonu bu defa 5. sirada bitirdi, Raikkonen ve Verstappen'in bile arkasında kaldi. Bu sene ise Mercedes'in araci geçen seneye göre kesinlikle daha dominant bu yüzden Bottas 2. sirada şu an. Sezonun ikinci yarısından sonra ancak Ferrari toparladi ama yeterli değil yarış temposunda Ferrari kötü.

Mercedes 2014'den itibaren, 2017 ve 2018 kural değişikliklerine rağmen hep domine etmeyi sürdürdü. Buna bana pek normal gelmiyor...

Yani mesela 1992 ve 1993'e uçan Bir Williams vardı. Kurallar değişti ve o Williams, dönemin en iyi pilotuna mezar oldu...

Yine 2005'ten sonra değişiklerle yok olan bir Ferrari vardı...

Yani bence Mercedes'in bu başarısı pek te Alman mühendisliği değil gibi. Amacım çamur atmak değil, sadece kuşkulanıyorum.

Hamiltondan ben de haz etmiyorum. Yani kariyerinin ilk yılına McLarren'de çıktı, arkasında hep Mercedes motoru vardı. En kötü sezon olan 2009'da bile araç 2. yarıda düzeldi ve yarış kazanabildi.

Yani kariyerine çok çok büyük bir şansla başlamış bir pilot.

Ayrıca mız mızın teki Sürekli radyodan hayıflanıp duruyor.

Son düzenleme:
@ibrahim Zdemir Mercedes'in şampiyonluklarında bir anormallik yok. Mercedes buraya hak ederek geldi, kurallara adapte olmayı diğer takımlardan daha iyi başardı. Gerek pilot, gerek strateji, gerek takim, gerek motor, gerek şasi olarak her alanda gelişmeyi zirveye taşıdılar ve bu yüzden hegemonya kurdular.

HAM konusuna gelirsek kimse kötü pilot olduğunu söyleyemez. Ancak doğru zamanda her zaman doğru takimlarda oldu. Alonso, Mclaren'den ayrilmasaydi, Mclaren güçlü olduğu dönemlerden bahsediyorum. Hamilton bu şampiyonlukları alamazdi, Alonso doğru zamanda doğru yerde değildi çoğu zaman. Mercedes'te Bottas yerine başka bir pilot yaninda olsaydi HAM yine bu şampiyonları elde edemezdi örneğin Rosberg gibi dişli rakipler.

Seneye Mercedes yine favori olarak başlayacak. Ferrari'nin şampiyonluk elde edeceğini yine sanmıyorum. Seneye kurallar ayni olacak ve Mercedes'in oturmuş, şasi olarak mükemmel bir araci var, Ferrari Singapur'a güncelleme getirdi viraj performansı düzeliyor dedik bugün Abu Dhabi'de yine son sektörde 0.6 saniye kaybediyordu. Düzlük hızı da ortadan kaybolmuş durumda.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı