Avukatlık zor bir meslek mi?

Çağan Çakmak

Decipat
Katılım
1 Şubat 2021
Mesajlar
1.148
Çözümler
3
Selam 10. sınıfa gidiyorum ve avukatlık okumak istiyorum, buna hukuk da diyebiliriz. Zor mudur ne yapmam gerekir? Mezun olduktan sonra? Hani evraklar verirler hepsini ezberlemem falan mı gerekir vs, ayrıntılı bir şekilde anlatılır mısınız? Teşekkür ederim.

Bu arada saul abinin de gazı var biraz hukuk istememde. :D
 
Son düzenleyen: Moderatör:

uykucocugu

Centipat
Katılım
16 Temmuz 2022
Mesajlar
1.068
Hocam çok kararsızım hani suç avukatlığı falan istemiyorum suçlu insanlarla uğraşmak bana göre değil.

Boşanma desem sana kafayı takıp seni öldürebilirlerde sonuçta Türkiye'de yaşıyoruz. Neden beni karımdan ayırdın ve goodbye.

Hocam çok kararsızım hani suç avukatlığı falan istemiyorum suçlu insanlarla uğraşmak bana göre değil.

Ben sayısal seçtim kafam rahat ilk tercihlerim eczacılık sonrası bilgisayar mühendisliği.
 

mehmetılhan

Picopat
Katılım
24 Ağustos 2022
Mesajlar
514
Bu arada dava başı sabit ücret mi alıyoruz? Tabi bu dediğim devletin atadığı avukatlar için sanırım.
Ben de avukat olmak istiyorum o nedenle bazı bilglere hakimim.
Avukatlık Asgari ücret tarifesi var. O tarife üzerinden minimum ücret alıyorsun. Fakat sen müvekkillerinden belirlenen koşullar çerçevesinde dilediğin ücreti alabilirsin. Devlet tarafından görevlendirildiysen özel koşullar haricinde sabit ücret alırsın diye biliyorum.
20220903-4-1.pdf

İyi bir üniversiteden mezun olmadığın takdirde bu işin oldukça zor ve katlanılması güç olduğunu çevremdeki insanlardan görüyorum. İyi bir üniversiteden mezun olmazsan çalıştığın hukuk bürosu sana asgari ücretin biraz üstünü teklif eder. Mobing uygular. Dosya getirmezsen burada çalışamazsın der. Kendi büronu açmak zaten Türkiye şartlarında çok zor. Büronun kirası personel masrafı vs derken maliyet çok fazla oluyor.

Ama iyi bir üniversiteden mezun olursan bürolar seninle çalışmak için teklif verir. Tabii bunun için tek koşul iyi bir üniversite değil: Kendini de geliştirmelisin.
 

Yeni konular

Yukarı