Aya gönderilmesi planlayan aracın hibrit roket motoru ilk ateşlemesini yaptı!

Ne? Sence bu roket 1 2 yılda mı yapıldı?

Anlatmaya çalıştığım şeyi anlamadınız diyanete aktarılan bütçe bu projelere aktarılsaydı eğer bundan daha kaliteli bir iş çıkaracaklarına eminim ve ben bu roketin uzaya çıkacağına gerçekten inanmıyorum.

Ayrıca roketin ne kadar sürede yapılmasının iş gücü ile paralel olduğunu farkındasınızdır Türkiye'de kimse böyle şeyler ile uğraşmaz sadece küçük gruplar kısıtlı bütçe ile projeler çıkartmaya çalışır.

Anlatmaya çalıştığım şeyi anlamadınız diyanete aktarılan bütçe bu projelere aktarılsaydı eğer bundan daha kaliteli bir iş çıkaracaklarına eminim ve ben bu roketin uzaya çıkacağına gerçekten inanmıyorum.

1. Diyanet olayını anlatayım.
2. Uzay kapıları açıldı çoktan.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2017 yılında dikkatinizi çekerim.
Türkiye'de kimse böyle şeyler ile uğraşmaz sadece küçük gruplar kısıtlı bütçe ile projeler çıkartmaya çalışır.

Hiç araştırma yaptınız mı? Roketsan küçük mü? Kısıtlı mı?

Küçük gruplar.

Sizin küçük gruplar dedikleriniz şu an ne yapıyor biliyor musunuz?
Teknofest hazar takımı diye aratıp bakin. Adamlar yeni mezun olmuş öğrenciler. Roket yarışmasında 1. Oldular. Üstüne Türksat ile anlaşma imzaladılar. Roket tasarımı çalışmalarına başladılar. Amaçladıkları şey ise geri iniş yapan bir roket.
Yahu bakin küçük gruplar ne yapıyor?
Ama bunu elon musk yapınca bravo.
Madem Roketsan kocaman bir kuruluş neden hala uzaya çıkamadık sadece bunu açıklayın yıl oldu 2021 adamlar 1960'lı yıllardan itibaren uzaya gidiyor?

Kalkıp uçak üreten fabrikayı kapatana sor bunları. Bana değil.
5 yil önce elin Amerikalı'ları aya gidiyor biz buradayız diyorduk. Simdi biz aya gidelim deyince adamlar marsa gidiyor olduk. Eger yarışa baslamaz isek hala burada otururuz.
Ayrıca Roketsan küçük bir kuruluş değil. Üretilen fuzelerde onların motoru var. Katkısı büyük anlayacağınız.
Ayni zamanda tei, tuşas, ASELSAN vb firmalar devlete çok büyük hizmetler verdiler.

Ben ülkede bu kadar sıkıntı varken uzay programını gereksiz görüyorum, daha kendi ülkemizi halletmeden uzayda ne araştırması yapacağız hem de bu bütçe ile anlaması güç, yine de tebrikler.
Bu yorumu çok beğenmiyorum açıkçası. Evet ülke bazı sorunlar ile boğuşuyor fakat bunların olması uzay programının yapılmasını engellemiyor. Engellemeyez bence. Çok geri kaldık, bir yerden başlamalıyız.

Bu uzay projesi şey gibi; Baban gelip diyor ki, "Oğlum bilgisayar alacağız.". Sen de çok seviniyorsun. Sonra, "Bütçe ne kadar?" diye sorduğunda "200 TL" diyor. 200 TL'ye daktilo bulmak bile zorken nasıl bilgisayar toplayacaksın? Seçimlerden sonra bu projenin fişini çekerler.

Ben Ay'a gerçekten gidebileceğimize -2023 yılında gidebileceğimize- inanmıyorum ama umarım yanılırım. Ayrıca bu motorun haberini duyduğumda cidden çok sevinmiştim. Umarım daha da gelişir.
Ayrıca Uzay Programı gereksiz değil. Uzaya hiçbir ülkeye bağlı kalmadan kendi uydularımızı göndermek istiyorsak bunları yapmak zorundayız. Ayrıca bu bir ileriye yatırım.

Bu uzay projesi şey gibi; Baban gelip diyor ki, "Oğlum bilgisayar alacağız.". Sen de çok seviniyorsun. Sonra, "Bütçe ne kadar?" diye sorduğunda "200 TL" diyor. 200 TL'ye daktilo bulmak bile zorken nasıl bilgisayar toplayacaksın? Seçimlerden sonra bu projenin fişini çekerler.
Seçilirler ise.
Ben Ay'a gerçekten gidebileceğimize -2023 yılında gidebileceğimize- inanmıyorum ama umarım yanılırım. Ayrıca bu motorun haberini duyduğumda cidden çok sevinmiştim. Umarım daha da gelişir.
Ayrıca Uzay Programı gereksiz değil. Uzaya hiçbir ülkeye bağlı kalmadan kendi uydularımızı göndermek istiyorsak bunları yapmak zorundayız. Ayrıca bu bir ileriye yatırım.
Ben de inanmıyorum. 2025 en geç gibi.
Umarım yaniliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı