Ayasofya hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aya Sofya'nın akıbeti sizce ne olmalıdır?

• Cami olarak kalmalı

• Kilise olarak hizmet vermeli

• İki dine de hizmet veren bir ibadethane olmalı

• Kültürel miras olarak müze yapılmalı

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Başka dinlere saygı duymayıp kendi dinimize saygı duyulmasını bekliyorlar :D
En iyisi müze olarak kalması.

Açıkçası ben iki dine de ibadet imkanı sağlanması taraftarıyım. Fakat bu anlamda en son duygu kasılacak ülke Türkiye'dir. Osmanlı sonrasında Türkiye kiliselere saygı duyarak korumuştur. Fakat Yunanistan ise 170'e yakın camiyi ya komple kapatmış ya da depo yapmıştır. Cami olarak kalmasını geçtim, müze bile yapmamışlar. Çoğu bakımsızlıktan yıkılıp gidiyor.
Bu anlamda en iyi sınav vermiş ülke Türkiye'dir. :)

Camii olarak kalmalı diyen arkadaşlarla düzgün ve sağlıklı bir muhabbet etmek istiyorum. Neden camii olarak kalmalı?
Ben, bunu AKP değiştirmeyeceğine göre, değiştirenin dinsiz haftası yemesin diye küçük bir kısmı olmasını istedim. Yoksa ben de müze olması taraftarıyım.

Camii olarak kalmalı diyen arkadaşlarla düzgün ve sağlıklı bir muhabbet etmek istiyorum. Neden camii olarak kalmalı?

İslam'da (bazı akımlarda?) kılıç hakkı denilen bir kavram var. Keza İslami MİT'lerde Ayasofya'ya kutsallık atfedilmiştir. Yani İslam için önemli bir semboldür.
Bunu herkes bilir. Buna katıldığım için değil, cami olmasını isteyenlerin gerekçesini söylüyorum.

Yani müze olarak kalmalıydı bence.
Ben namaz kılarken ne kadar siyah perde çekilse bile meryem ana ve mesihin önünde namaz kılmak pek rahat hissettirmiyor beni ve diğer Hristiyan ögeleri ile bu dinle alakalı değil ben o an Tanrıya ibadet ediyorum ama aslında karşımda mesih ve meryem ana resimleri var.

İslam'da (bazı akımlarda?) kılıç hakkı denilen bir kavram var. Keza İslami MİT'lerde Ayasofya'ya kutsallık atfedilmiştir. Yani İslam için önemli bir semboldür.
Bunu herkes bilir. Buna katıldığım için değil, cami olmasını isteyenlerin gerekçesini söylüyorum.

Dediğiniz mantıklı hocam ama 1500 yıllık bir eser. İbadethane yapılması bana göre saçma. Olan zaten gene masum halka oldu.

Ayasofya Fatih Sultan Mehmet'in fethiyle 1453 yılında cami olarak kullanıma açılıp 477 yıl cami olarak kalmıştır. İslamiyet'ten de gelen hukuka göre en büyük mabet, fetih hakkı olarak camiye çevrilir. Ayasofya sadece bir kilisenin camiye çevrilişi değildir aynı zamanda Fatih'in vakfıdır. Elhamdülillah Ayasofya yine olması gerektiği gibi camii. Zaten oranın camii olmasına Müslümanlar sevinir müşrikler sevinmez.

Dediğiniz mantıklı hocam ama 1500 yıllık bir eser. İbadethane yapılması bana göre saçma. Olan zaten gene masum halka oldu.

1500 yıllık kültürel bir mirasın, adeta bir fahişe gibi para karşılığında sergilenmesine karşıyım açıkçası. Dolayısıyla Hristiyanlık ve İslam'ı bağlayan bu yapının, Pazar günleri ayinlere ve kalan günler ise Müslümanlara açılması taraftarıyım. Belki kulağa marjinal geliyor ama fikrim bu yönde.

Halka olan bir şey yok aslında. Onlar dümenden "millete karşı yaptık" algısıdır. Yoksa Yunanistan içerisinde o kadar çok solcu var ki, Ayasofya umurlarında bile değil. Onların da reisi sağcıları konsolide etmek için Eyyy Tayyip diyor. Nasıl Cami yaparsın diyor. İki taraf da aynı :)

Osmanlı gayrimüslimlerin örf ve adetlerine saygı duymuştur dinlerine saygı duymuştur bazı kliseler camii yapıldı fakat kliseler yine duruyordu herkes kendi inancına göre yaşıyordu diye biliyorum gerisini siz tamamlayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı