Ayasofya hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aya Sofya'nın akıbeti sizce ne olmalıdır?

• Cami olarak kalmalı

• Kilise olarak hizmet vermeli

• İki dine de hizmet veren bir ibadethane olmalı

• Kültürel miras olarak müze yapılmalı

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Ben bu işe şöyle bakıyorum.

Şimdi biz yıllar önce İstanbul'u almışız ve zaferimizin göstergesi olarak Ayasofya'yı hristiyanların bir nevi kutsal kabul ettikleri yeri ellerinden almışız. Aynı şekilde şuan İsrail, Filistin'i alıyor ve Kudüs'de İsrail'in elinde.

Şimdi ben buradaki müslümanlara soruyorum. İsrail, Mescid-i Aksa'yı sinagog'a veya başka bir şeye çevirse tepkiniz ne olur? Bunu ister misiniz? Karşı çıktınız diyelim. Bizim dediğimiz gibi, biz bu toprakları savaşarak aldık, kılıç hakkımız dese cevabınız ne olur?

Müslümanlar çoğu konuda bana çok iki yüzlü geliyor.

Boş laf.

Bir yanlış başka yanlışla örtülmez. Balkandakiler yıktı ise camileri bu onları alçaltır. Ayrıca hiçbir dini mekana dokunulmamalıdır. İsrail yarın Mescid-i Aksa'yı başka bir şeye çevirir veya yıkarsa görürüm sizi.
İsrail istediğini yapsın beni ırgılamaz. Ben kendi devletimin tarihine bakarım. Ayrıca Balkanlarda yıktıkları camilerle hiç de kötü bir şey yaptıklarını düşünmüyorlar bundan emin olabilirsin. Saçma sapan ve uydurulmuş dinlerin ortaya çıktığı Orta Doğu din geleneğinde en büyük yobazlardandır İsrail ve uydurulmuş saçma bir kutsal kitabın kendilerine vaat edilen topraklar olduğuna inandıkları için binlerce kan döküyorlar. Boşa demiyorlar din afyondur diye.

Ayasofya'yı kim ve neden müze yaptığını iyi anlamak lazım önce.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle müze. İbadet için herhangi bir camii kullanılabilir, ne fark eder ki? İlla asırlık camii mi lazım?
Mesele ibadet için değil. İstanbul'u alıp bize veren adam orayı camiye çevirmiş ve hatta vakfiyesinde tembihlemiş cami kalsın diye. Ayasofya, fethin sembolüdür. Bu sebeple cami kalmalı. Dünya üzerinde din diye bir şey kalmasa gene Ayasofya cami olarak kalır. O bir mirastır.

Mesele ibadet için değil. İstanbul'u alıp bize veren adam orayı camiye çevirmiş ve hatta vakfiyesinde tembihlemiş cami kalsın diye. Ayasofya, fethin sembolüdür. Bu sebeple cami kalmalı. Dünya üzerinde din diye bir şey kalmasa gene Ayasofya cami olarak kalır. O bir mirastır.
Hocam müze de olsa orası yine camii olarak kalacak. Sadece ibadet edilemeyecek ve isteyen gezebilcek.

Hocam müze de olsa orası yine camii olarak kalacak. Sadece ibadet edilemeyecek ve isteyen gezebilcek.
Müze olması Ayasofya'nun ruhuna aykırı işte. Adam İstanbul'u fethettiğinde onu müzeye mi çevirmişti? Camiye çevirip ebediyen cami kalmasını istedi. Bunu dileyen adam da Osmanlı'nın en entelektüel, sanata ve bilime önem veren padişahıydı. O dönemde Avrupa'da Fatih gibi bir adam yoktu. Yani İstanbul'u alıyor ve sen vasiyetini görmezden gelip müzeye çevirmek istiyorsun. Ayıp bu.

Benim bildiğim bir ibadethane, ilk olarak ne için ve ne niyetle yapıldıysa o değere aittir. Cami yaptik diyerek onu cami yapamazsınız, içindeki geçmişi görmezden gelmek büyük bir yanlıştır.
Sonuna cami kelimesi getirildi diye halkımız coşuyor, kendisinin bulunduğu mahalledeki camiye kaç kez gitmiş sormak lazım. Bence müze olarakta kalmamalıydı, tarihi doku korunarak tüm dinlere ve insanlara açık olmalıydı ( parasız).

Yunanistan'da bir sağcı olarak kilise; Türkiye'de bir sağcı olarak camii.

Ayasofya'nın ibadete açılmasının sebebi, Yunanistan'a karşı kullanılan kozdu. Yunan laftan anlamayınca bizimkiler ya herro ya merro diyerek açtılar. Hem de kendi kitlesine yaradı.

Müze olması Ayasofya'nun ruhuna aykırı işte. Adam İstanbul'u fethettiğinde onu müzeye mi çevirmişti? Camiye çevirip ebediyen cami kalmasını istedi. Bunu dileyen adam da Osmanlı'nın en entelektüel, sanata ve bilime önem veren padişahıydı. O dönemde Avrupa'da Fatih gibi bir adam yoktu. Yani İstanbul'u alıyor ve sen vasiyetini görmezden gelip müzeye çevirmek istiyorsun. Ayıp bu.
Fatih Sultan Mehmet en saygı duyduğum padişahtır ama o zamanın şartları ile şuanın şartları bir değil. Kendisi o zamanlar cami yapmakta sonuna kadar haklıydı büyük bir fetih yapmıştı binlerce yıllık hristiyan olan bir yere Müslümanlığı getirmişti bu yüzden de cami yaptı. Cami kalmasını da kendi gönlünden geçenidir bu yüzden öyle vasiyet etmiştir.
Ama Fatih sultan Mehmet öleli kaç yüz yıl oldu üzerine Osmanlı yıkılalı 100 yıl oldu. Şartlar değişti şuan da böyle bir eseri layığıyla müze olarak sergilemek daha iyi. Gittim namaz da kıldım ama namaz kılarken ister istemez etrafı inceledim. Perdeler var mesela düzgün bir şekilde mozaikleri görmeni engelliyor. Niye bu özel şeyleri perdeyle kapatıyoruz görmeyi engelliyoruz haksızlık değil mi bu? Üst kata artık çıkılmıyor mesela hadi orası da ibadete açıldı diyelim orda da farklı şeyler var onlar da örtülmek zorunda kalıcak.

Bir de Fatih'in bu kadar vasiyetine önem gösteren kişiler Atatürk'ün de vasiyetlerine bu kadar önem gösterseler keşke.

Geri
Yukarı