Ayasofya hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aya Sofya'nın akıbeti sizce ne olmalıdır?

• Cami olarak kalmalı

• Kilise olarak hizmet vermeli

• İki dine de hizmet veren bir ibadethane olmalı

• Kültürel miras olarak müze yapılmalı

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Yeni gelecek olan hükümetin isteğine bakar. Bu kadar emin konuşmayın.
Yeni bir hükümet gelmeyecek, sistem tamamen değişecek ya da AKP tekrar seçilecek ve cami olarak kalmaya devam edecek. Ayasofya cami olsun veya olmasın demiyor, tartışmasını bile yapmıyorum yanlış anlamayın.

Gereksiz işlem. Tarihi eser kaygısı taşırken şimdi bom boş her yerde tomarla olan 3-5 insanın ibadet ettiği yer artık. Tomarla camii yaptırmak da saçmalık, tarihi eser kaygısı taşıyan yeri camii yapmak da saçmalık.
Aynı şekilde başkasının ibadet yerini kendi ibadet yeri yapman da saçmalıktır. Büyük edepsizlik, saygısızlıktır. İyi o zaman her başkasının yerini ele geçirince kendimize ait kanıtlar bırakalım eskisinden eser bırakmayalım. Barbarlıktan başka bir şey değildir.

Avrupa'da derken balkanlar, fethedilen yerlerden bahsettim. Kiliseye çevrilen çok camii var biraz googlea bakın anlarsınız.
Hiç birinin 1500 yıllık olduğunu sanmıyorum.😄
Ayasofyanın zaten ibadete kapanıp müze olması gerektiğini savunuyoruz biz camilikten çıkıp kilise olmayacak ki. Bizim istediğimiz 1500 yıllık hem kilise olarak hem de cami olarak kullanılmış bu eserin sergilenmesi gerektiği. Yine eskisi gibi ufak bir bölümü ibadete açık kalabilir.

Hiç birinin 1500 yıllık olduğunu sanmıyorum.😄
Ayasofyanın zaten ibadete kapanıp müze olması gerektiğini savunuyoruz biz camilikten çıkıp kilise olmayacak ki. Bizim istediğimiz 1500 yıllık hem kilise olarak hem de cami olarak kullanılmış bu eserin sergilenmesi gerektiği. Yine eskisi gibi ufak bir bölümü ibadete açık kalabilir.

Bende topraklarımızda herhangi bir yapıtı camiiye çevirebileceğimizi savunuyorum😀 bunu saygısızlık olarak görmek yanlış. Barbarlık olarak görenler bile var. Kendi toprağındaki bir eseri zarar vermediğin sürece istediğin gibi kullanmak hakkın. Camii olsa bile ziyaret edebiliyorlar zaten.

Bende topraklarımızda herhangi bir yapıtı camiiye çevirebileceğimizi savunuyorum😀 bunu saygısızlık olarak görmek yanlış. Barbarlık olarak görenler bile var. Kendi toprağındaki bir eseri zarar vermediğin sürece istediğin gibi kullanmak hakkın. Camii olsa bile ziyaret edebiliyorlar zaten.
Tabii ki yapılabilir ama daha önce dediğim gibi Fatih'in de yapmasını o zamanlar doğru buluyorum. Ama günümüzde müze olarak sergilenmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Evet şuan ziyaret edilebiliyor ama perdeler mozaikleri örtüyor halı yeri örterek atmosferi bozuyor. Hristiyanlık ile ilgili olan şeyleri cami olarak kullanıldığı için sergileyemiyorsunuz.

Daha 5 gün önce gittim, çok güzel bir Camii. Müzeye çevrilmesi bana göre Fatih Sultan Mehmet'e ihanet demektir. Bence camii kalmalı, fakat diğer fikirlere de saygı duyarım.
Başka dinlere saygı duymayıp kendi dinimize saygı duyulmasını bekliyorlar :D
En iyisi müze olarak kalması.
Bu CAMİİ 569 yıldır bizde. Adı üstünde CAMİİ, yani Müslümanlar namaz kılsın diye var burası. Ayrıca bir camiyi namaz kılmak için kullanmak ile saygısızlığın ne alakası var? Hristiyan da gidip orayı görüp gezebilir, yahudi olanı da.

Yeni konular

Geri
Yukarı