Aynaya karşı hareket yaparken aynadaki görüntümüz kaç saniye öncesi?

Geçmişteki halinizi görüyorsunuz. Aynalar birer zaman makinesidir.

Ben aynaya el salladığım zaman kaç milisaniye önceki halimi görüyorum veya direkt o benim o anki halim mi?

Işık hızı üzerinden hesaplamak gerekiyor, aynaya gidiş ve gözüne geri geliş olarak.

Aynaya 1 metre uzaklıkta olduğunuzu baz alalım.
Işık 1 metreyi yaklaşık olarak 1/300.000.000 saniyede alır, ışık gözünüze gelene kadar bu mesafeyi 2 kez alacak.

Yani ~6.10^-8(yaklaşık olarak, 6 çarpı 10 üssü eksi sekiz)saniyelik bir gecikmeyle görüyorsunuz kendinizi.
(Yani saniyenin 600 milyonda 1'i kadar bir sürelik gecikme oluyor)

Hatam varsa düzeltirseniz sevinirim :)

Zannımca basit anlamda şu şekilde formülize edilebilir.
(Ayna ile arandaki mesafe / ışık hızı )x2 + (Gözün algılama hızı + beynine sinyal gönderme hızı )

Teoride geçmiş görüntünüzü görüyorsunuz ama bunu algılamanız imkansız.

X=V.t'den gidersek; X=aynayla aranızdaki mesafe, V=ışık hızı, t de aradığımız cevap. t=2X/V. Işığın aynaya çarpıp geri yansıması gerektiği için X yerine 2X yazdım. V de yaklaşık 300.000 km/sn. Bu hesaba göre neredeyse tam olarak (evet, neredeyse tam) baktığınız ana ait görüntünüzü görüyorsunuz.

Ekleme: Beynin görüntüyü alıp işlemesini de hesaba eklersek yine neredeyse tam olarak baktığınız ana ait görüntüyü görüyorsunuz.

X = V. T'den gidersek; X = aynayla aranızdaki mesafe, V = ışık hızı, t de aradığımız cevap. t=2X/V. Işığın aynaya çarpıp geri yansıması gerektiği için X yerine 2X yazdım. V de yaklaşık 300.000 km/sn. Bu hesaba göre neredeyse tam olarak (evet, neredeyse tam) baktığınız ana ait görüntünüzü görüyorsunuz.

"Neredeyse" dediğinize göre tam değil. Geçmişi görüyoruz. 😊

Geçmişi gördüğünüzü düşünerek aynaya Red Kit gibi gölge oyunu yapmaya çalışırsanız hiç hoş görünmez benden söylemesi. O "neredeyse" kısmını Einstein bile iplemez.

Son düzenleme:

Geçmişi görüyoruz evet ama tam olarak gecikmeyi algılayabilmemiz için aynanın bizden 150.000 km uzakta olması gerekir.
(150.000 km gidiş + 150.000 km geliş = 300.000 km mesafe. Işık saniyede ~300.000 km hızla hareket ediyor, bu sebeple 1 saniyelik gecikme oluşur.)

Geri
Yukarı