Aynı marka RAM fakat MHz değeri farklı RAM'lar çalışır mı?

clouddd

Hectopat
Merhabalar bugün sabah konu açmıştım RAM konusu hakkında yine aynı konudan açacağım fakat bu sefer sorum oldukça basit. Aşağıda fotoğraflarını verdiğim RAM'ler birbiri ile uyumlu çalışır mı?

Bu RAM alacağım ikinci el olan 2666 MHz olan RAM.
1642345202147.png

Bu RAM ise benim elimde olan 2400 MHz olan RAM.
1642345279988.png

Dual channel yapabilir miyim peki bu iki RAM ile beraber?

RAM'lerin frekans ve CL değerlerinin eşit olması gerekiyor ve farklı markaların RAM'leri Dual olarak bazen çalışmayabiliyor. Farazi yazmaya gerek yok. Şansınıza kalmış. Bu sorunuza ancak aynı durumla karşılaşmış ve denemiş bir kişi cevap yazabilir. Bence riske girmeyip elinizdeki modelden sipariş verin. Ki aynı model bile olsa Dual channel sorunsuz çalışır mı çalışmaz mı orası bile kesin değildir.

Hayır hocam APU için almıyorum.
Tamam.
RAM'lerin frekans ve CL değerlerinin eşit olması gerekiyor ve farklı markaların RAM'leri Dual olarak bazen çalışmayabiliyor. Farazi yazmaya gerek yok. Şansınıza kalmış. Bu sorunuza ancak aynı durumla karşılaşmış ve denemiş bir kişi cevap yazabilir. Bence riske girmeyip elinizdeki modelden sipariş verin. Ki aynı model bile olsa Dual channel sorunsuz çalışır mı çalışmaz mı orası bile kesin değildir.
Haklısınız hocam, sizin dediğiniz gibi yapması iyi olur.

CL değerleri aynı ikisi de CL16, farklı marka değiller aynı markanın RAM'i ikisi de hatta aynı modeller sadece MHz değerleri farklı biri 2400 birisi 2666, kendi RAM'imin frekans değerini bilmiyorum onu öğrenirsem tam bir şey söyleyebilirim.

Ve şunu söylemeliyim ki piyasada benim RAM'imin sıfırı yok ikinci eli var fakat satıcıya güvenemiyorum.

CL değerleri aynı ikisi de CL16, farklı marka değiller aynı markanın RAM'i ikisi de sadece MHz değerleri farklı biri 2400 birisi 2666, kendi RAM'imin frekans değerini bilmiyorum onu öğrenirsem tam bir şey söyleyebilirim.
Frekansları farklı bu iki ram in tam uyumlu çalışmaz arkadaşın yazdığı gibi en düşük ram frekansında çalışır yani 2400 MHZ de ikisi de . Yerinizde olsam dual channel uyum sertifikalı 3000 MHZ üzeri 2 ayrı Ram alırdım . OC ile olmamasına dikkat edin ama . Temel frekansı en az 3000 olmalı . piyasada 3000 diye satılan ürünlerin çoğunun temel frekansı 2133 MHZ dir . Overclock ile yükseltiliyor . Anakartınızın da ram'e uyumlu olup olmadığına bakın listesinden

Frekansları farklı bu iki RAM'in tam uyumlu çalışmaz arkadaşın yazdığı gibi en düşük RAM frekansında çalışır yani 2400 MHz de ikisi de. Yerinizde olsam Dual channel uyum sertifikalı 3000 MHz üzeri 2 ayrı RAM alırdım. OC ile olmamasına dikkat edin ama. Temel frekansı en az 3000 olmalı. Piyasada 3000 diye satılan ürünlerin çoğunun temel frekansı 2133 MHz'dir. Overclock ile yükseltiliyor. Anakartınızın da RAM'e uyumlu olup olmadığına bakın listesinden.

Hocam 2400 olsunlar ben 3000'e OC yapmayı düşünüyorum o açıdan bir sıkıntı yok tek istediğim cevap bu iki RAM Dual channel çalışır mı 2400 MHz bandında.

Geri
Yukarı