Aynı model RAM'lerin CPU-Z bilgileri farklı görünüyor

Alperen0

Kilopat
Daha fazla  
Aynı RAM'den bir tane daha aldım ama CPU Z'de çok farklı gözüküyor.
İlk RAM:

1610064245968.png

Yeni aldığım:

1610064315477.png

Aynı model.

Normal. Çünkü aldığınız RAM'ler aynı değil. Dış görünüşleri dışında. Bu yüzden RAM yükseltmesi yaparken aynı görünen RAM'lerden ekleme yapmayın, kit RAM alın diyoruz.

Sizinki yine de biraz ilginç bir durum ama. Çip üreticileri farklı olsa neyse diyeceğim, bunlar tamamen farklı. İlkinin ürün numarasını arattığımda Apacer Panther'a ulaşıyorum fakat ikincide hiçbir sonuca ulaşamıyorum.

Sonuç olarak aldığınız iki RAM uyumsuz. RAM'lerle ilgili bir sorun yaşarsanız kaynağının bu olduğuna emin olabilirsiniz.

Bu ikisi birlikte çalışamaz mı? Bunu test etmemin yolu var mı? Maalesef dediğiniz gibi yükseltemem. İkinci RAM indirim kodu ve gaming gecesi ile birlikte 240 TL ye denk geldi. Birlikte çalışmayacaklarsa iade edeyim.

Kesinlikle sorun çıkarır diyemem. Ama RAM kaynaklı mavi ekran vs. alırsanız, XMP açınca stabilite sorunları falan yaşarsanız bunun sebebi RAM'lerin uyumsuzluğudur. Birbiriyle tamamen farklı RAM'leri sorunsuzca kullananlar da mevcut. Fakat 100% emin olmak için dediğim şekilde kullanmak lazım.

Açıp biraz oyun oynasam veya stres testine falan soksam uyumluluğunu test etmiş olur muyum?
Çünkü şu anda bunu kullanacağım ya da bilgisayar değişene kadar 8 RAM kalacak.

Geri
Yukarı