Aynı paraya ikinci el premium otomobil vs sıfır otomobil

İkinci el premium denildiği zaman hep bir geri adım atıyorum. Halkımız premium aracı alır ve bakımlarını yapmaz. Köşe başlarında orada burada kafe önlerinde show yapmaktan araç ağlar ve yine bakımsız kalır. Neden? Çünkü ilk sahibinin tek amacı kendince statü arttırmak ve toplum içinde parmakla gösterilmek oluyor. En azından ortalaması böyle bu işin.
İyice araştırıp düşük KM, bakımları zamanında ve özenle yapılmış, geçmişi doğru bilinen premium sınıf bir araç almak mantıklı olur tabii ki. :)
Bunu yazınca bile çatlamış ve parlamış deri döşemeler, ayna gibi parlayan direksiyon, sigara yanıkları, ananas kokusu... Canlandı duyu organlarımda.. :)

İkinci el premium denildiği zaman hep bir geri adım atıyorum. Halkımız premium aracı alır ve bakımlarını yapmaz. Köşe başlarında orada burada kafe önlerinde show yapmaktan araç ağlar ve yine bakımsız kalır. Neden? Çünkü ilk sahibinin tek amacı kendince statü arttırmak ve toplum içinde parmakla gösterilmek oluyor. En azından ortalaması böyle bu işin.
İyice araştırıp düşük KM, bakımları zamanında ve özenle yapılmış, geçmişi doğru bilinen premium sınıf bir araç almak mantıklı olur tabii ki. :)
Bunu yazınca bile çatlamış ve parlamış deri döşemeler, ayna gibi parlayan direksiyon, sigara yanıkları, ananas kokusu... Canlandı duyu organlarımda.. :)
2. el hiçbir E200de hafızalı koltuk çalışmaz.

Premium arabanın model yılına göre değişir ama şöyle de bir gerçek var; premium arabanın giderleri de premium oluyor. Sıfır olarak gidip alamıyorsan zaten o arabayı yürütmek alan kişiye çok pahalı gelecek, sadece X markaya biniyorum demek için de birinin kendi o maddi yükün altına sokması bana tuhaf geliyor.

Premium markalardaki hata oranı daha yüksek, bakımları daha yüksek, tamir ve ek masrafları (sigorta/kasko) çok daha yüksek.
Tamamen aynı düşünüyorum. Gönlümdeki araç E200 olduğu halde sıfır Megane aldım çünkü E200 bakım masraflarından, kaskosu, hatta lastik fiyatlarına kadar her şey çok daha pahalı. Servise gitsen standart bakım normal bir aracın en az 2-3 katı. Dışarı gitsen yıldızı gören esnaf 3 liralık malzemeye 13 lira istiyor.

Birde sonuçta 2.el araç hangi parçanın ne kadar ömrü kaldı bilemiyoruz? Benden önceki sahibi bakımlarına ne kadar dikkat etti, nasıl kullandı hiç bilmeden bomba almak bana mantıklı gelmiyor. Ki zaten genelde premium araç sahipleri aracına çokta özen göstermiyor maalesef ve maşallah yılda 30-40 bin yapıyorlar.

Sıfır, benzinli, 100nm tork üreten araca 200bin vereceğime gidip 170, 180 bine dizel, +200nm tork üreten, full paket 6,7 yaşında araç alırım çok daha iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı