Aynı paraya ikinci el premium otomobil vs sıfır otomobil

Neden Egea almadın sorusuna hazır ol. :D

Böyle sıfır araba almaya yetmeyecek bütçelerde 15-20 yıllık premium arabaları önerenler oluyor ya, gördüğüm zaman anında emin oluyorum hayatlarında kendi paralarıyla bir şey almadıklarından.
Egea tercih meselesi ona hiç girmeyelim hocam :D

Bugüne kadar premium da birçok aracı kullandım. Buna 4 çeker S90 D5 dahil. Ama bana hiçbirisi Mercedes tadı vermiyor. Söylediğinize örnek olarak en sık kullandığım araçlardan birisi arkadaşımdaki 2008 S60 2.0T'dir. 5 silindir fena yürümüyor ama gel gelelim bobin arızası, şanzıman revizyonu, soğutma sistemi sıkıntıları, direksiyon kutusu arızası vb ile çok uğraştı ve çok para harcadı. Açıkcası arka diz mesafesi oldukça dar, yol tutuşu güzel olmasına rağmen yol sesi çok alıyor. Çukur ve tümseklerde maalesef segmentinden beklenen konforu yok. Ama şimdi konu açsam 2008 S60 mı? 2018 Corolla mı desem inanın birçok kişi S60 der, işin garibi de hiç kimse de gidip S60 almaz ama sadece öneri istenildiğinde öneri olarak söylerler.

Mesela herkes Passat yerine Octavia tavsiye eder ama iş ciddiye binip almaya gelince kimse Octavia seçmez gider Passat alırlar. Bu iş her zaman böyle maalesef.

Araç seçmek hava atmak ya da komşudakinden daha iyisi almak, akraba önerisine göre almaktır bizim insanımızda. Hele bazıları varki dünya para vermiş üst donanım araba almış ama daha hayatında hız sabitleyici nasıl çalışır bilmez, otomatik klimayı bilmez, far sensörü yağmur sensörü vs hiç devreye almamıştır. Otomobil seçimi ne istediğine göre değişir ama kimse bunu dikkate almaz.

Arabaların gırtlak paketleri genellikle biraz yüksek fiyatlıdır.
Şu ana kadar 5 tane arabam oldu, 4 tanesini kendim aldım. Sanırım bunu yeteri kadar tecrübe etmişimdir. :D

Üst paketlerde daha güvenli, daha kaliteli Corolla varken Egea'yı sırf 2-3 donanım fazlası için seçmem açıkçası.

Benzer fiyatlara sıfır A3 sedan 35 FSI alınıyor..
Konu premium bir arabaysa o listeler çok da önemli olmuyorlar. :D Bir gün alıcı olarak kendin gidersen ne demek istediğimi anlayacaksın. 2019 Aralık ayında BMW X1 ve X2 330 bin TL civarlarında görünüyordu, bayiye gidip almak istedim ve o bomboş arabalara 3-4 gerekli donanım ekletince (bayidekiler genelde ekli gelir) fiyatı 400 bine geliyordu. BMW 1 site fiyatı 265 bin TL civarındaydı, birkaç donanımla 310 bini geçiyordu.

Arabaların gırtlak paketleri genellikle biraz yüksek fiyatlıdır. Mesela baz paket egea sedan 146.000₺ ama dolu paket alırsan 300.000₺ üstüne çıkıyor. ( Tabii 1.6 multijet olursa) Mesela en dolu paket megane modeline bütün opsiyonlar eklenirse 478.000₺ oluyor ve benzer fiyatlara sıfır A3 sedan 35 FSI alınıyor hatta yaklaşık 2.000₺ daha ucuza. 300.000₺ civarına ben egea tercih ederdim diye düşünüyorum.Eki Görüntüle 1011318Eki Görüntüle 1011319

Liste fiyatlarına bakmayın, o fiyata çıkmıyor hiçbir zaman. Geçen Jira da aynısını dedi ben cevap yazdım ve örneklerle gösterdim. İcon full opsiyon dahil alacağın araba en fazla 300 falan çıkıyor. Sahibinden'e bakarsan görürsün. Ki full Megane da koltuk ısıtmadan koltuk masajına Head Up Display den 7 inch navigasyonlu ekrana, kablosuz şarjdan hayalet ekrana, ambians aydınlatmadan şerit takipe, adaptif hız sabitleyiciden anahtarsız giriş çalıştırmaya kadar çok fazla donanım var. Bunları A3'e eklersen 550-600'den aşağı çıkamazsın.

Not: Premium araçlarda bu kadar indirimler alamıyorsun bu arada.

Son düzenleme:
Şu ana kadar 5 tane arabam oldu, 4 tanesini kendim aldım. Sanırım bunu yeteri kadar tecrübe etmişimdir. :D

Üst paketlerde daha güvenli, daha kaliteli Corolla varken Egea'yı sırf 2-3 donanım fazlası için seçmem açıkçası.
Senin tercihin ama egea makyajlı haliyle baya iddialı.
daha kaliteli Corolla varken
Kalite farkı? Malzeme kalitesi olarak mı? Yoksa başka bir şey mi?
7 inch navigasyonlu ekrana, kablosuz şarjdan hayalet ekrana, ambians aydınlatmadan şerit takipe, adaptif hız sabitleyiciden anahtarsız giriş çalıştırmaya kadar çok fazla donanım var.
Megane modelinde kablosuz şarj yok diye biliyorum. Ayrıca A3 ile megane karşılaştırmak biraz anlamsız gibi.
Bunları A3'e eklersen 550-600'den aşağı çıkamazsın.
A3 en dolu haliyle 504.000₺.

Son düzenleme:
A3 en dolu haliyle 504.000₺.
Premium markada hazır paketlerde en dolu hali diye bir şey yok... O pakette de cam tavandan, koltuk ısıtması, elektrikli bagaj, üst seviye far sistemi, navigasyon, premium ses sistemi, adaptif sürüş asistanları, sürüş modları, HUD, ek hava yastıkları gibi bir sürü şey yok. Bunları ona ekle, bakalım ne kadar tutacak. :D

Kalite farkı? Malzeme kalitesi olarak mı? Yoksa başka bir şey mi?
Şasi konusunda Corolla "çok" daha iyi. Güvenlik konusunda Corolla çok daha iyi. Yol tutuş konusunda Corolla daha iyi. Konfor konusunda Corolla daha iyi. Süspansiyon sisteminde Corolla çok daha iyi. Kokpit kısmındaki malzeme kalitesi Corolla'da daha iyi. Yalıtımda da Corolla daha iyi. Otomatik şanzıman seçeneği var. Hibrit almak istersen hibrit var, bu konuda Toyota en öndeki 2-3 markadan biri. Ar-Ge, mühendislik ve fiyat segmenti konusunda Toyota, Fiat'ın üzerinde.

Bunlar somut ve çoğu teknik verilerle görülen şeyler, tasarım kısmı göreceli diye hiç üstünde durmuyorum. Egea'da daha iyi olan ne var? Donanım bakımından 2-3 donanımda fazlası vardır ki donanım listelerine dikkatli bakarsam belki öyle de çıkmayabilir.

Premium markada hazır paketlerde en dolu hali diye bir şey yok... O pakette de cam tavandan, koltuk ısıtması, elektrikli bagaj, üst seviye far sistemi, navigasyon, premium ses sistemi, adaptif sürüş asistanları, sürüş modları, HUD, ek hava yastıkları gibi bir sürü şey yok. Bunları ona ekle, bakalım ne kadar tutacak. :D
  • Panaromik Cam tavan
  • Premium paket Metalik renk
  • Audi Akıllı telefon arayüzü
  • Audi phone box light
  • (konfor Paketi)
  • Ön koltuk ısıtma
  • Audi ses sistemi
  • Konfor anahtar - Ayak hareketi ile bagaj açma fonksiyonu WA5 ile
  • Metalik renk
  • 5 paralel kol tasarırımlı alüminyum alaşımlı jantlar R17 ebadında

Diğer özellikler

• Kablosuz şarj
  • Apple carplay
  • Hayalet ekran
  • Audi phone ses sistemi
  • Elektirikli ön koltuk
  • Kendi kendine park etme
  • Hız sabitleme
  • F1 direksiyondan vites
  • Geri görüş kamerası
  • 2 bölge otomatik klima
  • Isı yalıtımlı ön cam
  • Anahtarsız giriş + çalıştırma
  • Acil durum çağrısı SOS
  • Elektirikli ayarlanabilir+katlanabilir yan camlar
  • Uzun far asistanı
  • Audi drive select verimlilik modu
    StartStop
  • Immobilizer
  • Parlaklık paketi
  • Led arka farlar dinamik dönüş sinyalleri
  • Şerit degiştirme uyarısı
A3 modelinin bazı özellikleri.
Bunları ona ekle, bakalım ne kadar tutacak.
472.000₺ tutuyor. Yani Megane modelinden daha ucuz.

Son düzenleme:
2. elde premium olmayan bir marka almak bile büyük kumarken sıradan markalara göre daha hassas olan, arıza çıkarttığında üzen miktarlarda olan ve Türk halkının ''premium bakımından'' habersiz kullanımından dolayı premiumlar çok daha büyük kumardır.

Zamanında sıfır Passat, Insignia vs. almak varken 2. el BMW 3 vs. (BMW'ye biniyorum demek için) alan arkadaşlarımın hepsi tek tek üzüldü.

Tercihim sıradan arabalarda tabii ki sıfır. Premium olmasın, işime yaramayan birkaç donanım eksik olsun ama sıfır olsun.

• Panaromik Cam tavan
  • Premium paket Metalik renk
  • Audi Akıllı telefon arayüzü
  • Audi phone box light
  • (konfor Paketi)
  • Ön koltuk ısıtma
  • Audi ses sistemi
  • Konfor anahtar - Ayak hareketi ile bagaj açma fonksiyonu WA5 ile
  • Metalik renk
  • 5 paralel kol tasarırımlı alüminyum alaşımlı jantlar R17 ebadında

Diğer özellikler

• Kablosuz şarj
  • Apple carplay
  • Hayalet ekran
  • Audi phone ses sistemi
  • Elektirikli ön koltuk
  • Kendi kendine park etme
  • Hız sabitleme
  • F1 direksiyondan vites
  • Geri görüş kamerası
  • 2 bölge otomatik klima
  • Isı yalıtımlı ön cam
  • Anahtarsız giriş + çalıştırma
  • Acil durum çağrısı SOS
  • Elektirikli ayarlanabilir+katlanabilir yan camlar
  • Uzun far asistanı
  • Audi drive select verimlilik modu
    StartStop
  • Immobilizer
  • Parlaklık paketi
  • Led arka farlar dinamik dönüş sinyalleri
  • Şerit degiştirme uyarısı
A3 modelinin bazı özellikleri.

Adam hala Megane modelinden daha ucuz diyor. Farklı evrenlerde yaşıyoruz demekki. Ya da boşa yazıp konuşuyoruz. @Yararsız Üye

Şasi konusunda Corolla "çok" daha iyi. Güvenlik konusunda Corolla çok daha iyi. Yol tutuş konusunda Corolla daha iyi. Konfor konusunda Corolla daha iyi. Süspansiyon sisteminde Corolla çok daha iyi. Kokpit kısmındaki malzeme kalitesi Corolla'da daha iyi. Yalıtımda da Corolla daha iyi. Otomatik şanzıman seçeneği var. Hibrit almak istersen hibrit var, bu konuda Toyota en öndeki 2-3 markadan biri. Ar-Ge, mühendislik ve fiyat segmenti konusunda Toyota, Fiat'ın üzerinde.

Bunlar somut ve çoğu teknik verilerle görülen şeyler, tasarım kısmı göreceli diye hiç üstünde durmuyorum. Egea'da daha iyi olan ne var? Donanım bakımından 2-3 donanımda fazlası vardır ki donanım listelerine dikkatli bakarsam belki öyle de çıkmayabilir.
Benim şahsi fikrim o daha iyi bu daha iyi demeyi geçtim Corolla ile Egea kıyaslamak bile doğru değil. Corolla bariz birkaç gömlek üstün bir araba Egeaya göre.

Son düzenleme:
Megane'a bakıyorum, benzinli motorla en pahalı paketi 373,900 TL. Sen bayiye git bir bak bakalım sana ne kadar indirim yapacaklar gör. Tiguan'da 290 bin TL liste fiyatı + tavan opsiyonuyla toplamda 35 bin TL indirim oldu. T-Roc 247,000 TL liste fiyatına sahipken 207,000 TL'ye alındı. Böyle bir indirimi aynı segmentte ne Audi'de ne Mercedes'te ne de BMW'de göremiyorsun. Sıfır araba alacağın zaman hepsini dolaş kendin deneyimle.

Onu da geçtim sıfır bayi arabaları yerine gidip 2. elde 1000+ km yol yapmış 2. el arabaları burada gösteriyorsun hâlâ. Git bayi sitesine, git bayinin kendisine. 2. el alım satımı için olan siteden fiyat gösterilmez. Bunu da göz ardı edeyim, o arabanın 2. elde tamamen sorunsuz olduğunu iyi bir ekspertize sokmadan bilemezsin.

Benim şahsi fikrim o daha iyi bu daha iyi demeyi geçtim Corolla ile Egea kıyaslamak bile doğru değil. Corolla bariz birkaç gömlek üstün bir araba Egea'ya göre.
Aynen öyle, tüm Dünya'da sor. Egea/Tipo/Neon mu yoksa Corolla mı diye, Tipo'nun burada işi ne derler. Birisi premium altı olan bir marka, diğeri uygun bütçeler için olan bir marka. Birisi Mercedes ile birlikte otomobil tarihinin en önemli "teknoloji" geliştirici patent markası, diğeri alım gücü Avrupa'ya göre düşük olan İtalya'nın kendisine ve bizim gibi pazarlara sattığı Fiat.

Arada şasinin gelişmişlik farkı var, Ar-Ge için harcanan miktarlar ortada, arabanın maliyeti ve malzemeleri ortada, tam bağımsız süspansiyon gibi "gerekli denilecek" kaliteli bileşenlere sahip, premium altı pazarın en güvenilir ve en çok tercih edilen arabalarından biri. Sedan modelde Corolla'nın içi daha geniş, hibrit teknolojisinin lideri durumunda Toyota. Üst paketlerde Egea ile neredeyse aynı paralara alınabiliyor üstelik yerli üretim olduğu için. "Üst paketlerde" Egea'ya bakmam bile, %80'lik dilime girdiği anda Egea tamamen mantıksızlaşıyor.

Bir de arabanın fiyatını bayiye sormak yerine sahibinden.com garabetindeki 2. el fiyatlarına göre kıyaslama yapmayı başlatan kimse çıksın ortaya. Söz veriyorum çok öldürmeden döveceğim. :D

Son düzenleme:
Premium bir araba alacaksam, o alacağım arabadan 2 tane alabilecek param olmalı, üzerine de daha para kalmalı. Böyle bir durum olmadığı sürece asla girişmezdim. Bütün paranı alabileceğin en üst düzey arabaya basarsın sonra kafede millete hesap kitlemekle uğraşırsın, sonradan görmüşlüğe gerek yok.

Geri
Yukarı