Aynı SSD'ye Windows ve oyun kurulur mu?

avricaS

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar,

Yakın zamanda SanDisk Ultra 3D 1TB NVMe M.2 almayı düşünüyorum ama kafamda bir soru var. Oyunları ve Windows'u aynı yere kurmak saçma mı olur bilmiyorum.
İki adet 500GB mı almalıyım? Anakartımda 2 adet NVMe M.2 girişi var.

Bir sorum daha var, Anakartın üzerindeki NVMe M.2 girişleri arasında hız farkı olur mu, ya da ikisi de aynı mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Yakın zamanda SanDisk Ultra 3D 1TB NVMe M.2 almayı düşünüyorum ama kafamda bir soru var. Oyunları ve Windows'u aynı yere kurmak saçma mı olur bilmiyorum.
İki adet 500GB mı almalıyım? Anakartımda 2 adet NVMe M.2 girişi var.

Bir sorum daha var, Anakartın üzerindeki NVMe M.2 girişleri arasında hız farkı olur mu, ya da ikisi de aynı mıdır?
Oyunlar ve işletim sisteminin aynı yere kurulup kurulmayacağı senin keyfine bağlı.
NVMe M.2 girişlerinde öncelik yok diye biliyorum. SATA M2 olsa dutum farklı ama NVMe M2'de istediğini kullanabilirsin.
Önerim ekran kartının altındakine kur, üstündekine değil. Oyunlarda ısınan ekran kartından yukarıya doğru sıcak hava yükselir. Kasa içi havalandırma da iyi değilse ekran kartının üstüne kurulan M2 SSD'nin sıcaklığını arttırabilir. Tahmin tabi ki. Ben olsam önceliğimi alttaki M2 yuvasına verirdim.
Benim iki M.2 portu da dolu ve kasa içi havalandırma iyi olduğundan ısınma sıkıntısı çekmedim. Yine de NVMe M2'yi alta, SATA M2'yi üste kurdum. NVMe'ler daha fazla ısınıyor SATA M2 SSD'lere göre.

İstersen SSD'yi parçalara bölebilirsin örneğin 100 GB bir parçaya C ismini verir ve Windows kurarsın geri kalan 400GB'ı da D diski yapar oyunları oraya kurarsın.
Bildiğim kadarıyla hız farkı olmaz M.2 portları arasında.

Oyunlar için NVMe teknolojisine ihtiyacınız yok. SATA SSD ile arasında devasa bir fark yok. 256 GB NVMe sistem SSD'si alınıp 1 TB SATA SSD alınabilir. Takribi olarak aynı fiyatlara gelir veya biraz daha yüksek olabilir. Ama buna karşılık depolama alanınız da yükselmiş olacak.

Oyunlar da birer program oldukları için Windows ile aynı sürücüye kurulabilir. Hatta mümkünse bütün programlarınız SSD'de olsun.

Anakart üzerindeki M.2 yuvalarının hızları ve teknolojileri farklı olabilir. En doğru bilgi için anakartın kitapçığına başvurun.

Bence windows için 256 lık m2 ssd al, oyunlar için ise 1 tb sata ssd al. Bu şekilde hissedilecek kadar performans kaybı yaşamazşın, hatta hiç yaşamazsın desem yeridir. Bu şekilde aynı fiyatlarda daha yüksek depolaman olabilir.

Bence windows için 256 lık m2 ssd al, oyunlar için ise 1 tb sata ssd al. Bu şekilde hissedilecek kadar performans kaybı yaşamazşın, hatta hiç yaşamazsın desem yeridir. Bu şekilde aynı fiyatlarda daha yüksek depolaman olabilir.
Aynı taktiği uyguladım. Windows için NVMe M2 olan Corsair MP510 240 GB aldım (3 GB okuma, 1 GB yazma hızı). Oyunlar için 1 TB SATA M2 SSD olan Samsung 860 Evo aldım. 1 TB harddisk de arşiv için duruyordu. 8 yıllık emektar 240 GB Corsair Force GS SATA SSD de duruyor şimdilik ama yazma hızı 450 MB'tan 203 MB'a kadar düştü.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı