AYT'de biyoloji çözmezsem ne olur?

JessePinkMan09

Picopat
Sözel derslerden nefret ediyorum, ezberim iyi değil çabuk unutuyorum sözel şeyleri. Özellikle biyolojiyi hiç anlamıyorum. Sayısalda ise başarılıyım, kimyam iyi, fizik, matematik ve geometriye bayılıyorum. Kaba bir hesap yaparsak TYT 80 civarı net, AYT'de 30+ mat, 10+ fizik ve kimya yapıp hiç biyoloji çözmezsem tahminen kaç sıralamaya girerim? Sitelerden hesaplayınca 400-450 civarı puan gösteriyor. Hedef 50K ancak 0 biyoloji (TYT'de de yapmayı düşünmüyorum) standart sapmadan dolayı çok gerilere atar mı beni?

Hocam lise boyunca hep zar zor geçtim şu dersi. Bu yaz çalışmayı denedim sıkıldım ve TYT matematiğe yoğunlaştım. Eylül Ekim gibi bir daha denedim yine bıraktım. Bu dersi yapamamamdaki iki sebep ; birincisi hiç sevmiyorum. Mesala fizik ve matematik çözmeyi seviyorum çünkü gerçek hayatla ilgili şeyler. Biyoloji de öyle ama ben bilgisayar mühendisliği hedefliyorum, sayısal şeyler, mantığı ve kuralları olan şeyler hoşuma gidiyor. Bu ders hiçbir işime yaramayacak.

İkincisi ise gerçekten kafam almıyor. O kadar çok fazla konu, detay, yabancı terim var ki inanın gerçekten anlamıyorum. Nadiren 1-2 şey öğrenmiş olsam onlar da birkaç güne uçup gidiyor. Biyoloji kitabını açtığım zaman "bunu ezberlemekle uğraşacağıma 40 tane matematik kitabı bitiririm" diyip kapatıyorum. Şu nalet derste başarılı olabilmenin bir yolu yok mu? Hadi başarı olmasın bari 13 sorunun 4-5 tanesini yapabileyim :/.
Biyoloji de hayatla oldukça alakalı bir ders aslında. Sonuçta çevreni öğreniyorsun. Ben çalışırken ders çalışıyormuş gibi değil de sanki araştırma yapar gibi çalışırdım. Ezber yerine olayları anlama üzerine giderdim. Zaten olayları anlama kısmını halledilince içerisine ufak dokunuşlar eklenince her şey tamam oluyor.
Ben de endüstri mühendisliği okuyorum, geçen yıl düşündüklerinin hemen hemen aynıları aklımdan geçmişti ama ben çalışmayı seçtim ve hedefim için yeterli oldu.

Diğer derslerde bir süre sonra öğreneceğin yeni bilgiler kalmayacak. Bir noktadan sonra iş sadece deneme çözerek işi pratiğe dökmeye bakıyor. Önümüzde sınava kadar olan zamana bakarsak senin baya bir süren kalacak. Bu süre biyoloji için oldukça yeterli. Eğer çalışmazsan son aylarda sürekli denemelere odaklandığın dönemde biyolojiyi hep boş bırakacaksın ve moralini bozacak. AYT gibi bir sınava direkt en az 10 soru eksik başlamak çok büyük bir sorun. İleride keşke dediğinde iş işten geçmiş olursa sonuçları daha kötü olur. Bu yüzden çeşitli yöntemler deneyerek biyolojiyi en iyi anlayacağın çalışma stilini bulmanı öneririm.

Bu dersi yapamamamdaki iki sebep ; birincisi hiç sevmiyorum.
Zaten sorun buradan kaynaklı dediğiniz gibi, sevmediğiniz bir şeyi yapamazsınız. Üstüne istediğiniz kadar saatler harcayın, verim alamayınca bir işe yaramaz. YouTube bu noktada iyi bir çözüm olabilir. Örnek olarak Matematiğin Güler Yüzü, bilmeyen yoktur sanırım. Öğrenciyi sıkmayan ve ilgi çeken bir konu anlatımıyla insanı matematiğe bağlıyor. Sizde biyolojiyi kendinize sevdirebilecek YouTube'da konu anlatımı yapan öğretmenlere göz gezdirebilirsiniz. Sınav gününe kadar her yolu denemekten başka çare yok, ''yapamadım olmadı'' gibi söylemleri affetmez sınav. Deneyen, uğraşan, pes etmeyen kazanır unutmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı