Az enerji harcayan Ev (host)Sunucusu kurmak

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
7/24 açık kalabilecek bir bilgisayar arıyorum. Bütün depolama birimlerini bağlayacağım bir cihaz.
Ama hangi cihazı almam gerektiğini bilmiyorum ve nerden öğreneceğimi de bilmiyorum.

Belki website host edebilirim. Veya internetten ulaşılabilr depolama.
Ama önceliğim sadece 7/24 açık kalabilecek bir bilgisayar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Günlük bilgisayarlar 24 saat boyunca çalışmak için tasarlanmamışlardır. Uzun süreli çalışmalarda hata oranları artabilir. Bunun için özel donanımlar geliştirilmiştir ancak bu donanımlar da çok pahalıdır.

Eğer site kurmak veya bir oyun sunucusu kurmak gibi bir planınız varsa ve bundan para kazanmayı hedefliyorsanız bir hosting firması ile anlaşabilirsiniz. Eğer amacınız FTP sunucusu kurarak dosyalarınıza uzaktan erişmek ise normal bir bilgisayar işinizi görecektir.

Kendi evinizde kendi bütçenizle oyun için veya web sitesi için kuracağınız bir sunucu hem donanım olarak hem internet olarak hem de yapılması gereken bakım, güncelleme gibi işler nedeniyle çok külfiyetli olup memnun etmeyecektir.

Astarı yüzünden pahalıya geliyor dostum. Babamla hesaplamıştık bir keresinde. UPS, internet falan filan derken tuzlu bir hesap ortaya çıkıyor ve hosting hizmeti almak daha mantıklı oluyor.

Bence yapacağın ise göre değişir. Basit bir Web sitesi için telefonuna bile web server kurabilirsin. Tonlarca mevcut. En azından Android için.

Diğer tüm uygulamalar astarı yüzünden pahalıya gelir.

Mesela 256 GB bir hafıza kartı takarsın, FTP programı da yüklersin. Kökdizin olarak hafıza kartını seçersin, o hafıza kartına sürekli veri yazarsın. Telefondan ancak bu kadar oluyor :)

Anladığım kadarıyla NAS sistemi kurmak istiyorsunuz, yeni nesil router ve modemlerin çoğuna (USB girişi olanlar) depolama birimi bağlayıp hem yerel ağa hem de web üzerinden (statik IP almanız gerekir) erişime açabilirsiniz. Biraz daha aksiyon olsun derseniz, yine aynı mantıkla Raspberry Pi (aynı şekilde web sayfası için makine olarak da kullanılabilir) ile bir NAS sunucusu oluşturabilirsiniz.

Eski bir bilgisayar, laptop veya Raspberry Pi iş görür.
Zaten 8Mbps upload darboğazına gireceğiniz için eski bir telefon bile gayet yeterli olur.

CGNAT ile internet hizmeti almıyorsanız dynamic DNS ile her IP adresi değişiminde otomatik domain IP'sini de değiştirebilirsiniz.

CGNAT ile internet hizmeti alıyorsanız statik IP almanız gerek.

Bence yapacağın ise göre değişir. Basit bir Web sitesi için telefonuna bile web server kurabilirsin. Tonlarca mevcut. En azından Android için.

Diğer tüm uygulamalar astarı yüzünden pahalıya gelir.

Mesela 256 GB bir hafıza kartı takarsın, FTP programı da yüklersin. Kökdizin olarak hafıza kartını seçersin, o hafıza kartına sürekli veri yazarsın. Telefondan ancak bu kadar oluyor :)
Bunu arkadaşım yapmıştı. Nasıl yapıldığını merak ediyorum?
Merhaba,

İşini Qnap, Synology, Asustor gibi NAS cihazları çözebiliyordur belki. Bence NAS cihazlarına bir göz at önce. HP Microserver Gen10 veya ufak pc'lere gözatabilirsin.

Kolay gelsin.

HPE Microserver GEN10
HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus | HPE Store Turkey

Lenovo ThinkCenter
ThinkCentre Tiny Desktops | M Series Business PCs | Lenovo US

Dell OptiPlex
Dell OptiPlex 5090 Micro Desktop | Dell USA
Nas kurmak istemiyorum. Bilgisayar kurmak istiyorum. Mesela müzik dinleyebileceğim birşey.
Eski bir bilgisayar, laptop veya Raspberry Pi iş görür.
Zaten 8Mbps upload darboğazına gireceğiniz için eski bir telefon bile gayet yeterli olur.

CGNAT ile internet hizmeti almıyorsanız dynamic DNS ile her IP adresi değişiminde otomatik domain IP'sini de değiştirebilirsiniz.

CGNAT ile internet hizmeti alıyorsanız statik IP almanız gerek.
Bilgisayarlar çok enerji harciyor. Raspberry olur diye düşünüyorum ama onun hakkında bişey bilmiyorum. Harddisk nasıl bağlanır,bilgisayar denemeyimi nasıldır bilmiyorum? Film izletebilecek seviyede olması yeter bana.
Anladığım kadarıyla NAS sistemi kurmak istiyorsunuz, yeni nesil router ve modemlerin çoğuna (USB girişi olanlar) depolama birimi bağlayıp hem yerel ağa hem de web üzerinden (statik IP almanız gerekir) erişime açabilirsiniz. Biraz daha aksiyon olsun derseniz, yine aynı mantıkla Raspberry Pi (aynı şekilde web sayfası için makine olarak da kullanılabilir) ile bir NAS sunucusu oluşturabilirsiniz.
Nas kurmak istemiyorum. Bilgisayar kurmak istiyorum. Mesela müzik dinleyebileceğim birşey.

Yeni konular

Geri
Yukarı