B150 Sisteme SSD Önerisi

Unk

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yaklaşık 1 ay önce B150 chipsetli bir sistem topladım. Bu sistemde "OCZ Trion 100" SSD kullanmaktayım. Lâkin 120 GB'lik boyut bana çok yetersiz geldi. Bazı arkadaşlar "x2 SSD (RAID), 1 SSD + 1 HDD" gibi yöntemlerle kapasiteyi artırmakta. Benim anakartın RAID desteği sanırım yok. Ben kapasiteyi artırmak için hangi yola baş vurmalıyım? Önceliğim her zaman oyunları en hızlı şekilde yüklemesi, tepkilerin daha hızlı olması ve güvenli olmasıdır. Anakartım:
1. SSD + HDD (Mümkün ise)
2. x2 SSD
3. Yüksek kapasiteli (+512 GB) SSD
4. M.2 (+512 GB)
5. Sizlerin farklı önerileri.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
M.2 SATA biraz pahalı kaçar. Bütçeniz varsa bir tane 512'lik SSD alırsınız, RAID falan uğraşmadan 512'liğe sistemi ve oyunları/programları yüklersiniz, diğerini de ister depolama amaçlı kullanın ister arşiv amaçlı. Bir tane de 1-2 TB'lık harddisk alsanız, elinizdeki 120'lik SSD'yi satabilirsiniz bile. Tavsiyem Samsung 850 Evo serisidir, pahalı gelirse 750 Evo da alabilirsiniz. Toplam veri yazma limiti 750'de daha düşük.

Çok teşekkür ederim Yusuf Bey. Telefon ile aramadığım arkadaşım kalmadı, hepsi "512 GB SSD" önerdi. Ama m.2'yi merak etmiyorum değil şahsen, acaba cok fark var mıdır? :)

Aradaki fark kelimelerle ifade edilecek gibi değil. 500 MB hız nere, 2200 MB nere :)
Fiyatlar genel olarak bu şekilde. Bu site çoğu zaman diğerlerinden ucuz. Yine de daha ucuzu var mı diye kontrol edersiniz. 950 Pro cidden dehşet bir ürün, ancak 2 kat pahalı. Aynı fiyata 1 TB SSD alınabiliyor. Yalnız şöyle bir şey var, kurumsal (3D tasarım gibi yüksek boyutlu dosya kayıt ihtiyacı) amaç dışında kim ne yapsın 1 TB SSD'yi? :) Depolama amaçlı kullanmaya gerek yok. Sistemi çekip çevirecek 512 GB M.2 SATA + minimum 2 TB HDD olduktan sonra, bol bol film izleyen, oyun arşivi yapan biri başka depolamaya ihtiyaç duymaz. Harici taşınabilir bellek alırsınız ancak. Bütçeniz varsa 950 Pro tavsiye ederim, pahalı gelirse 500 GB 850 Evo sizi pişman etmez.

O zaman 850EVO' dan ziyade 850PRO' yada bakmanı tavsiye ederim. Ömür olarak daha uzun performansıda bir tık daha iyi 850EVO' dan bu kadar yüksek kapasiteli SSD alınacaksa en uzun ömürlü olanlar tercih edilmeli.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı