B450 anakart için Ryzen 5000 BIOS güncellemesi yapılırsa R5 1600 AF kullanılabilir mi?

Fatih Özmen

Kilopat
Daha fazla  
İyi günler benim sorum şu:
Ryzen 5000 serisi için gereken BIOS güncellemesini anakartıma uygularsam Ryzen 5 1600 AF işlemcimi kullanabilir miyim? İnternette güncelleme sonrası 1. nesil Ryzen'ların kullanılamayacağını söyleyenler varda merak ettim.

İyi günler benim sorum şu:
Ryzen 5000 serisi için gereken BIOS güncellemesini anakartıma uygularsam Ryzen 5 1600 AF işlemcimi kullanabilir miyim? İnternette güncelleme sonrası 1. nesil Ryzen'ların kullanılamayacağını söyleyenler varda merak ettim.
Anakarta bir destek gelirken diğeri gitmez, kullanabilirsin.

@Dewey haklısın, fakat 5. nesil güncellemesi yapmasına ggerek yok, çoğu anakart zaten ya 2. nesil, ya da 3. nesil desteği ile geliyor, üstüne 5000 Ready yazıyorsa 5. nesile hazır demektir.
Bios güncellemesi sadece 5. nesil güncellemesi için yapılmıyor. Stabilite, kararlılık, performans artırdığı durumlar bile oluyor. Güncelleme detaylarına baktığınızda zaten yenilikleri yazıyorlar.

B450 ve X470 ZEN3 desteği duyurulduğunda böyle bir konu gündemdeydi, ancak sadece 16MB BIOS kullanan anakartlar için. 32MB BIOS kullanan anakartlar için sorun yok (Tomhawk max gibi).

Çoğu anakartta 16 MB olduğundan ve CPU'lar yalnızca bir BIOS yongasının ilk 16 MB'sini ele alabildiğinden, 400 serisi anakartların iki "çatallı" BIOS'a sahip olabileceği bir sorun görebiliriz - biri "Ryzen 3000'e kadar" kapsayıcı' ve bir tane 'Ryzen 3000 ve sonrası' için. İlki muhtemelen otomatik güncelleme yazılımı tarafından alınacak olan varsayılan bir BIOS olacaktır, ancak ikincisi muhtemelen her zaman bir Beta BIOS olacaktır ve kullanıcı müdahalesi gerektirecektir.

Sonrasında durum nasıl şekillendi bilmiyorum, en iyisi anakart üretici firmaya sormak.

B450 ve X470 ZEN3 desteği duyurulduğunda böyle bir konu gündemdeydi, ancak sadece 16MB BIOS kullanan anakartlar için. 32MB BIOS kullanan anakartlar için sorun yok (Tomhawk max gibi).

Sonrasında durum nasıl şekillendi bilmiyorum, en iyisi anakart üretici firmaya sormak.
Benim de anakartim msi b450 pro m2 MAX dediğiniz gibi problem olmayacaktır herhalde. Teknik servise bunu sorduğumda bilmediklerini söylediler garip bir şekilde :). Herkese cevapları için çok teşekkür ederim iyi günler.
Bios güncellemesi sadece 5. nesil güncellemesi için yapılmıyor. Stabilite, kararlılık, performans artırdığı durumlar bile oluyor. Güncelleme detaylarına baktığınızda zaten yenilikleri yazıyorlar.
evet bende bu yüzden güncelleme yapmak istiyorum ama korkuyorum pc tekrar açılmazsa diye

Geri
Yukarı