B450 Aorus Elite anakartta DRAM ve CPU hata ışığı yanıyor

hasansahn34

Hectopat
Merhaba

Sorunum bilgisayar oyun ya da masaüstünde takılırken kapanıyor kasa ışıkları yanıyor mouse klavye ışıkları sönük kalıyor. Ne zaman olduğu belli olmuyor bazen günde 2 defa bazen 3-4 gün hiç olmadan devam ediyor. Bu sorun yaşandığında anakartıma bakıyorum sırayla CPU ve DRAM ışıkları yanıp sönüyor. Sorunun neden kaynaklandığını bulamıyorum. Kullandığım sistem bu şekilde;

Ryzen 5 1600 AF 12nm (stok fan ) - Anakart: Gigabyte B450 Aorus Elite - RAM: Corsair Vengeance RGB 3200 MHz 8 GB X 2 toplam 16 GB - ekran kartı MSI RX 5700 Gaming X. - PSU: Zalman 750W 80+ Bronze.

Biraz araştırma yapmak gerekebilir. İşlemci soketinde bile problem olabilir. RAM'ler için tek olarak Memtest86 ile test yapın. İşlemci ile ilgili işlem yaptınız mı? BIOS güncellemesi falan yaptınız mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS güncellemesi daha yeni yaptım en son sürümü kullanıyorum. İşlemci macununu yenileyip soketi falan kuru fırça yardımıyla temizledim toz tarzı bir şey olmasın diye. RAM'lerin slotlarını değiştirdim ve onları da temizledim soketlerini. Onun haricinde bir test falan yapmadım. Bu sorunu yaşadığımda Windows olay günlüğüne baksam orada hatayı görebilir miyim?

Biraz araştırma yapmak gerekebilir. İşlemci soketinde bile problem olabilir. RAM'ler için tek olarak Memtest86 ile test yapın. İşlemci ile ilgili işlem yaptınız mı? BIOS güncellemesi falan yaptınız mı?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bakabilirsiniz. İşlemcinin soğutucu bloğunu kontrol edin. Baskı yapıyor olabilir.

Bakabilirsiniz. İşlemcinin soğutucu bloğunu kontrol edin. Baskı yapıyor olabilir.

Aslında bu sistemde böyle sorunlar yoktu sadece ekran kartını değiştirdikten sonra oldu. Ama anakartta yanan uyarı LED'leri ekran kartıyla ilgili değil. Biraz karışık durum en kötü parça parça test etmek gerekecek.

Evet hocam. Dediğim gibi biraz araştırma yapmak gerekebilir.

Ekran kartı için Furmark testi yapabilirsiniz. İşlemci için ise Aida64 kullanabilirsiniz.

Ekran kartı için FurMark testi yapabilirsiniz. İşlemci için ise AIDA64 kullanabilirsiniz.

Tekrar merhaba ikisi içinde testleri yaptım.

FurMark ile 10 dk test yaptım ilk 5 dakika yavaş yavaş 33 dereceden 57 dereceye geldi kalan 5 dk 57 derecede sabit devam etti ve herhangi bir problem çıkmadı. Manuel olarak testi durdurdum.

AIDA64 ile 10 dakika CPU testi yaptım %100 CPU kullanımı yaparak 52-53 derecelere geldi. Onda da herhangi bir problemle karşılaşmadım.

(Bu testleri yaptığımda bir problem olsa nasıl anlardım onu bilmiyorum. Hani PC mi kapanırdı uyarı mı verirdi? )

Son olarak RAM testleri kaldı müsait bir zamanda onları da test edip tekrar yazacağım.
@Yener K. merhaba tekrar Memtest ile RAM'leri de test ettim onlarda da hrhangi bir hata oluşmadı.
Sorunun neyle alakalı olduğunu hala bulamadım yüne aynı problemleri yaşamaya devam ediyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı