B450 Aorus Elite M.2 SSD uyumluluğu nedir?

Royalwess

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Ben donanım işlerinden çok fazla anlamıyorum. M.2 SSD'lerin boyutları ve tipleri varmış ve alınan M.2 SSD'ler anakart ile uyumlu olması gerekiyormuş.
Sistemimi ve almak istediğim M.2 SSD'leri sizinle paylaşacağım, yardımcı olursanız sevinirim, M.2 SSD'lerin anakartımla uyumlu olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Sistem:
Windows 10 Pro.
Corsair RM650 80+ Gold güç kaynağı.
Gigabyte AMD B450 Aorus Elite anakart.
AMD Ryzen 3600 işlemci.
Kingston HyperX Fury 3200MHz DDR4 8x2 = 16 GB RAM.
MSI RX470 GAMING X 8 GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 ekran kartı.
Samsung 860 EVO250GB (satılacaktır) yerine - Crucial P5 500GB NVMe 3400MB/s-3000MB/s M.2 SSD (sistemi buna kurmak istiyorum)
Seagate Barracuda 2TB 7200RPM sabit hard disk (satılacaktır) onun yerine - SanDisk Ultra 3D 1TB 2400MB/1950MB NVMe M.2 SSD ("D" diski olacak kullanılacaktır.)
Phanteks Enthoo Evolv ATX kasa.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyumludur kullanabilirsiniz. Çift M.2 slotu var ve NVMe de destekliyor.

Anakart 2 adet M.2 desteği sunuyor.
Anakartın üst taraf kısmında kalan SSD yuvası pcle3.0 X4 hızlarında çalışıyor ve sizin aldığınız SSD'yi buraya takmanız mantıklı olan harekettir. Ayıca bu yuva 110mm'ye kadar destek sunuyor.
Alt kısmında kalan SSD yuvası ise pcle3.0 X2 değerindeki hızları sunabiliyor. Burada ise 80mm'ye kadar destek verilmekte.
Aldığınız SSD ise 80mm uzunluğa sahip yani iki yuvaya da takabilirsin ama hız açısından dediğim gibi üstteki yuva daha mantıklı.
Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Benim bildiğim ise 2 tane takıldığı zaman ufak bir kayıp olabiliyor. PCI Express slotlar için hız paylaşımı oluyor. Hız farkının hissedileceğini zannetmiyorum. Rahatlıkla kullanılabilir.

Benim bildiğim ise 2 tane takıldığı zaman ufak bir kayıp olabiliyor. PCI Express slotlar için hız paylaşımı oluyor. Hız farkının hissedileceğini zannetmiyorum. Rahatlıkla kullanılabilir.

Evet hocam ben SanDisk'i yeni fark ettim. Günlük kullanım için SATA SSD bile gayet yeterliyken bende hız farkı hissedilmez diye düşünüyorum.
SanDisk'in hızları biraz daha düşük P5'e göre. Bu durumda aşağıdaki yuvaya takması daha doğru olur diye düşünüyorum.

Evet hocam ben SanDisk'i yeni fark ettim. Günlük kullanım için SATA SSD bile gayet yeterliyken bende hız farkı hissedilmez diye düşünüyorum.
SanDisk'in hızları biraz daha düşük P5'e göre. Bu durumda aşağıdaki yuvaya takması daha doğru olur diye düşünüyorum.
Evet hocam. Bence de mantıklı.

Evet hocam. Bence de mantıklı.

P5 3400 MB/s verebilirken SanDisk ise 2400 MB/s hızlarını sunabiliyor. Dediğiniz gibi hocam hissedilmez ama tam hızlarında kullanmak çok daha mantıklı kesinlikle.
Arkadaşa görsel açıdan yardımcı olabileceğini düşündüğüm için anakartın fotoğrafını da ekleyeyim.

1620663667782.png

P5 3400 MB/s verebilirken SanDisk ise 2400 MB/s hızlarını sunabiliyor. Dediğiniz gibi hocam hissedilmez ama tam hızlarında kullanmak çok daha mantıklı kesinlikle.
Arkadaşa görsel açıdan yardımcı olabileceğini düşündüğüm için anakartın fotoğrafını da ekleyeyim.

Eki Görüntüle 1017019
Çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı