B450 GAMING Plus geç açılma sorunu

Ender Gülen

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarı açma tuşuna bastıktan 20-25 saniye Boot ediyor. Ekrana o zaman BIOS yazısı geliyor. BIOS menüsü için delete basın gibi. Ryzen 5 3600 kullanıyorum. BIOS Update'i sitedeki en üstteki yazılımı indirerek yaptım. Beta driver yazıyordu. Bir de şöyle bir olay oldu bununla ilgili mi bilmiyorum. Anakartın sol alt kısmında 4 tane pil gibi bir şey var ya annem anakartı tutarken orayı biraz yamulttu sonra dulüzelteceğim diye yan yana olan 2 liyi bir parmakla diğer 2 liyi bir parmakla tutup birleştirdi. Tam birleştirmedi ama yamulttu dur diye bağırdım gene de durmadı niyeyse. Bu pillerin Boot süresine bir etkisi var mıdır? BIOS Update'de sorun yaşayan bir sürü kişi gördüm. Bendeki de BIOS Update ile ilgili bir sorun olabilir mi?
IMG_20190830_113323.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
O dediğin yerler kondansatördür ve yamulmayla pek birşey olmaz. Yani eğer ki bacakları kopmadıysa. Eğer pc de bağlı USB aygıtlar varsa hepsini çıkar o şekilde başlat. Eğer hız normal gelirse teker teker usb aygıtları bağlamaya başla. Sorun devam ederse ramlerde XMP açıksa onu kapat o şekilde dene. Ancak bunların sonucuna göre kesin bir karar verilebilir.

Sen bir ara karanlıkta anakartın üzerine oturmuştun dimi ? Sen de çok garip şeyler oluyor kardeşim :)

Aynı sistem bende de var. USB bir aygıt bağlı olunca biraz geç açılıyor. Hiçbir aygıt bağlı olmasa bile de yine eski INTEL sistemim gibi hızlı açılmıyor. Belki ilerleyen dönemlerde BIOS güncellemeleri ile düzeltilebilir bilmiyorum. UEFI'de kurulsa fast boot pek düzgün işlemiyor anlaşılan.

Hiçbir cihaz bağlı değilken POST ekranına gelene kadar yaklaşık 16 saniye geçiyor.

BootRacer gibi uygulamalar kurup daha iyi analiz edilebilir.

Anakarta gece oturmuştum ama sorun olmadı galiba. Senin ekrana bios yazısı 16 saniyede mi geliyor?
Sen bir ara karanlıkta anakartın üzerine oturmuştun dimi ? Sen de çok garip şeyler oluyor kardeşim :)

Aynı sistem bende de var. USB bir aygıt bağlı olunca biraz geç açılıyor. Hiçbir aygıt bağlı olmasa bile de yine eski INTEL sistemim gibi hızlı açılmıyor. Belki ilerleyen dönemlerde BIOS güncellemeleri ile düzeltilebilir bilmiyorum. UEFI'de kurulsa fast boot pek düzgün işlemiyor anlaşılan.

Hiçbir cihaz bağlı değilken POST ekranına gelene kadar yaklaşık 16 saniye geçiyor.

BootRacer gibi uygulamalar kurup daha iyi analiz edilebilir.

benimde b450m gaming plus anakartim var 16 saniyede açılıyo. Son sürüm bios yükledim bu sorun oldu. Bios sürümünü v16 veya yeni nesil eski işlemci desteği gelmeden olani yükledim şimdi 8sn açildi
Bende de b450m gaming plus var ama bilgisayar açılırken anakartta cpu led yanıyor 10 saniye felan sonra sönüyor ve bilgisayar açılıyor. Bilgisayar açılması yaklaşık 45 50 saniye sürüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim bilen var mıdır?

@Freljord BIOS'u güncellemeni tavsiye ediyorum, son sürümde boot süresini iyileştirdiler.

Bana gelince, B450 Tomahawk Max + Ryzen 5 3600 var, BIOS güncel, Samsung 850 EVO Sata SSD var ve açılır 17 saniye sürüyor. Önceden 20 saniye sürüyordu BIOS splash ekranını kapattım, boot modunu sadece UEFI yaptım. Bence halen fazla ve Asus TUF B450 anakartta da aşağı yukarı bu kadar sürüyormuş. Belki ilerdeki BIOS güncellemeleriyle daha da düşer.

Yeni konular

Geri
Yukarı