B450 Gaming Pro anakartta RTX 2070 hangi slota takılmalı?

cerns

Hectopat
Selamlar, 2 hafta önce toplamış olduğum bilgisayarda ASUS ROG STRIX 2070 ve MSI B450 GAMING PRO Carbon Max Wi-Fi AMD B450 Soket AM4 anakart var fakat arkadaşım montajı yaparken ekran kartımı en alttaki slota taktı ama daha sonradan araştırıktan sonra CPU'ya en yakın olan slota takmam gerektiğini öğrendim ve ayriyeten en üstteki slotta ekran kartının piminin bükülmesini engelleyecek bir metal olduğunu öğrendim. Arkadaşım birkaç gün içinde gelecek ve yerini değiştireceğiz fakat slotların olduğu yerde PCI-E1, PCI-E2, PCI-E3, PCI-4 yanlarında yazıyor ve benim ekran kartımın özelliklerinde PCI-e 3.0 yazıyor. Bu kafamı karıştırdı. Yani ben şimdi bunu PCI-E3 olan yere mi takmalıyım yoksa hiç değiştirmemeli miyim anlamadım ve nereye taktığım herhangi bir performans etkiler mi? Çok kafam karıştı. Ben şimdi hangi slota takmalıyım bunu? Ha, bir de PCI-E2, PCI-E3 olduğu yerlerde slot var mı yok mu tam anlamadım. Şimdiden teşekkürler!

5f10d92bad454.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu arada bahsetmeyi unuttum. PCIe slotlarınız bu şekilde çalışıyor:

pcie.png

Birincisi PCIe 3.0 ve x16, dördüncüsü PCIe 2.0 ve x4. Arkadaşınızın taktığı slot oldukça yavaş. Kesinlikle ve kesinlikle birinci slota takmalısınız.

M2_2 slotuna M.2 SSD takarsanız da PCI_E2, PCI_E3, PCI_E4_ ve PCI_E5 slotları devre dışı kalıyor. PCIe 2.0 x1 slotuna bir şey takarsanız da PCI_E4 slotunuz x1 hızında çalışıyor ki bu korkunç bir şey.

Bu arada bahsetmeyi unuttum. PCIe slotlarınız bu şekilde çalışıyor:

Eki Görüntüle 635777

Birincisi PCIe 3.0 ve x16, dördüncüsü PCIe 2.0 ve x4. Arkadaşınızın taktığı slot oldukça yavaş. Kesinlikle ve kesinlikle birinci slota takmalısınız.

M2_2 slotuna M.2 SSD takarsanız da PCI_E2, PCI_E3, PCI_E4_ ve PCI_E5 slotları devre dışı kalıyor. PCIe 2.0 x1 slotuna bir şey takarsanız da PCI_E4 slotunuz x1 hızında çalışıyor ki bu korkunç bir şey.
M.2 SSD yerinde SSD takılı. O zaman şu anda benim ekran kartını taktığım yer devre dışı o halde. Doğru yere taktığım zaman ne gibi bi performans farkı olur ya da olur mu?

M.2 SSD yerinde SSD takılı. O zaman şu anda benim ekran kartını taktığım yer devre dışı o halde. Doğru yere taktığım zaman ne gibi bi performans farkı olur ya da olur mu?
M2_1 slotunda mı M2_2 slotunda mı takılı? M2_1 slotundaysa devre dışı kalmaz. M2_2 slotuna takılırsa ekran kartınız devre dışı kalır. APU kullanmadığınızı düşündüğüm için M2_1 olarak varsayıyorum. Çok büyük bir performans farkı olacaktır her türlü.

M2_1 slotunda mı M2_2 slotunda mı takılı? M2_1 slotundaysa devre dışı kalmaz. M2_2 slotuna takılırsa ekran kartınız devre dışı kalır. APU kullanmadığınızı düşündüğüm için M2_1 olarak varsayıyorum. Çok büyük bir performans farkı olacaktır her türlü.
Az önce kendim çıkardım taktım ilk slota ve gerçekten de oyunlarda bir performans artışı var gibi hissettim. Teşekkürler.

En üsttekine takacaksınız. En hızlı orası çalışıyor. Diğer küçük slotlara kartınız zaten sığmayacaktır. 1, 2, 3 ve 4 ile kaçıncı slot olduğunu gösteriyor sadece, sürümünü değil.

Eki Görüntüle 635776

Diyelim sigabilen bir erkan karti aldik. İkinci ekran karti ayni model olmak zorunda mi? Mesela RTX2060 alip altina GTX1050 veya RX580 falan takabilme sansimiz var mi? Anakart alirken şu slot olayinda nelere dikkat etmemiz gerekiyor? 4.0 vs.

Geri
Yukarı