B450M Dragon Sistem Fanları başka kontrolcüye bağlamak

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
Anakartım B450M Dragon yani RGB desteklemiyor. Kasam ise Spec Delta RGB. Bu kasanın ön fanlarının bağlı olduğu mevcut kontrolcüden çıkartıp kasanın arkasına ve üstüne monte edeceğim egzoz fanının RGB kontrolcüsüne bağlayabilir miyim?
Yeni alacağım ek fanlar ektedir.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200912-191251.png
    Screenshot_20200912-191251.png
    178,4 KB · Görüntüleme: 44
Hayır. Yapamazsın.
"A-RGB" yazıyor. Dahili olan kontrolcüde ben hem ARGB hem de RGB girişlerinin olacağını hiç sanmıyorum.
Ayrıca "ARGB" yazmışlar da hiç inanasım gelmedi ARGB olduğuna 🤣.

Dahili kontrolcü dediğim şey 3 tuşlu bir şey. Işık hızı ışık modu ışık rengi. Bu arada kasanın fanları Aura Sync gibi yazılımlar üzerinden kontrol edilebiliyor ama ben kontrol edemiyorum. Bunun yerine bir kontrolcü alsam (kumandalı). Buna mevcut tüm fanlar + yeni fanları bağlasam olur mu? Yapabilirsem anakarta mı bağlayabilirim yoksa Molex olarak mı? Dahili kontrolcüyü at gitsin o ne alaka.
Hayır. Yapamazsın.
"A-RGB" yazıyor. Dahili olan kontrolcüde ben hem ARGB hem de RGB girişlerinin olacağını hiç sanmıyorum.

Evet, kasanın önündeki mevcut fanlar a-RGB değil. ARGB pek umurumda değil zaten. Tüm fanların ışığı senkronize çalışsın yeter.
Hayır. Yapamazsın.

Ya işte anakartın mevcut fan bağlantısının yapıldığı yere yeni kontrolcüyü bağlarım. O kontrolcüye de yeni fanlar + mevcut fanları takarım kullanırım işte nasıl olmaz ya gayet basit.

Bu arada kasanın fanları Aura Sync gibi yazılımlar üzerinden kontrol edilebiliyor ama ben kontrol edemiyorum. Bunun yerine bir kontrolcü alsam (kumandalı). Buna mevcut tüm fanlar + yeni fanları bağlasam olur mu? Yapabilirsem anakarta mı bağlayabilirim yoksa Molex olarak mı? Dahili kontrolcüyü at gitsin o ne alaka.
Anakartında ARGB veya RGB desteği yok, yazılım ile kontrol etmeyi çıkar aklından.
Ayrıca cidden ARGB ise kontrolcüde sadece ARGB girişi vardır, normal RGB'nin de olacağını sanmıyorum öylesine ucuz bir sette.
Evet, kasanın önündeki mevcut fanlar a-RGB değil. ARGB pek umurumda değil zaten. Tüm fanların ışığı senkronize çalışsın yeter.
Mümkün değil.
Ya işte anakartın mevcut fan bağlantısının yapıldığı yere yeni kontrolcüyü bağlarım. O kontrolcüye de yeni fanlar + mevcut fanları takarım kullanırım işte nasıl olmaz ya gayet basit.
Kontrolcüde fanların güç kablosunu takacağın yer varsa anca onu takarsın, fanlar dönmesi için gücü anakarttan değil de kontrolcüden alır.
Ama yine dediğim gibi kontrolcüde hem ARGB hem de RGB girişinin olacağını sanmıyorum, o yüzden hayır.

Anakartında ARGB veya RGB desteği yok, yazılım ile kontrol etmeyi çıkar aklından.
Ayrıca cidden ARGB ise kontrolcüde sadece ARGB girişi vardır, normal RGB'nin de olacağını sanmıyorum öylesine ucuz bir sette.

Mümkün değil.

Kontrolcüde fanların güç kablosunu takacağın yer varsa anca onu takarsın, fanlar dönmesi için gücü anakarttan değil de kontrolcüden alır.
Ama yine dediğim gibi kontrolcüde hem ARGB hem de RGB girişinin olacağını sanmıyorum, o yüzden hayır.

Geç kaldın Da'ya yazdım kusura bakma.

Mümkün değil.

Zaten fan çoklayıcım var diye biliyorum. Anakart bağlantılı 6'lı fan çoklayıcısı alırım. Buradan fan gücü alır. Kontrolcüyü de sadece ışığın güç alması için Molex ile PSU'ya bağlarım. Oraya da fanlar. Olmaz mı? Zaten satıcıya sordum normal RGB ile ARGB aynı anda kullanılabilir mi diye. Yanıt bekliyorum. Olmadı yeni fanları da düz RGB alırım. Uyumlu olur. Ha?

Geri
Yukarı