B450M Mortar Titanium M.2 slotları arasında hız farkı

FranKK

Kilopat
Daha fazla  
MSI B450M Mortar Titanium anakartım ve şu an için Corsair MP510 480 GB M.2 SSD var. Sistemimi bu SSD üzerine kuracağım. Şu an için tek depolama birimim bu. Daha sonra ikinci M.2 SSD mi alıp diğer slota takıp ek depolama cihazı olarak kullanmak istesem aldığım ürünün verdiği hızları alabilir miyim? Ve de mantıklı mı? Bunun yerine düz SSD mi almalıyım? Onu da sorayım.

Dosya Ekleri

• anakrt.png
    anakrt.png
    231,3 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
Slotların arasında hız farkı mı var? İlk defa duydum böyle bir şey. Bilmeden yorum yapmak istemiyorum ama "arasında neden hız farkı olsun ki" diye de düşünmeden edemedim.

Üstteki slotun(M2_1) PCIe 3.0 x4 desteği var. Yani buraya taktığınız SSD'nin gerçek hızını alabilirsin. Bu slota NVMe SSD takıp cihazın kalitesine göre 3000-3500 MB/s okuma-yazma hızına ulaşabilirsiniz. Alttaki slotun(M2_2) sadece PCIe 2.0x4 desteği var. Teorik olarak 2000 MB/s okuma-yazma hızını geçemezsiniz. Buraya takacağınız SSD'leri buna göre seçebilirsiniz. Buraya takmak için 3000 MB/s hıza sahip olan SSD'lere para vermenize gerek yok. Biraz daha ucuz olan 1500-2000 MB/s hıza sahip SSD'lerden birini tercih edebilirsiniz.

mortar.jpg

Üstteki SLOTUN(M2_1) PCI-e 3.0 X4 desteği var. Yani buraya taktığınız SSD'nin gerçek hızını alabilirsin. Bu slota NVMe SSD takıp cihazın kalitesine göre 3000-3500 MB/s okuma-yazma hızına ulaşabilirsiniz. Alttaki SLOTUN(M2_2) sadece PCI-e 2.0x4 desteği var. Teorik olarak 2000 MB/s okuma-yazma hızını geçemezsiniz. Buraya takacağınız SSD'leri buna göre seçebilirsiniz. Buraya takmak için 3000 MB/s hıza sahip olan SSD'lere para vermenize gerek yok. Biraz daha ucuz olan 1500-2000 MB/s hıza sahip SSD'lerden birini tercih edebilirsiniz.

Eki Görüntüle 541193

Sağolun hocam bilgilendik :)

Yeni konular

Geri
Yukarı