B450M-S2H Ryzen 5 3600 ani sıcaklık ve voltaj artışı

Batuhan75

Hectopat
Sistemde ani voltaj ve sıcaklık artışı var. Voltaj sabitleme varmış galiba ama benim anakartıma uygun bir makale bulamadım maalesef. Bir de bu ani sıcaklık artışlarının zararı olur mu bilgisayara?

Sistemim:
Ryzen 5 3600.
B450M S2H.
16 GB 3600 MHz RAM.
550W PSU.
RX 570.
Cooler Master Hyper 212 LED soğutucu.

Ryzen master ile Manuel OC yapın. Mevcut GHz değerlerine denk gelen Voltajı düşürün sonra BİOS M.I.T sekmesinden BİOS' a işlersiniz. FAN hızını da BİOS' dan ayarlarsınız.

1. Yöntem:
OCCT veya Prime95 ile işlemciye yük testi yapın. Maksimum GHz ve maksimum V değerini yazınız veya orada ki maksimum Voltajın 1, 4V olduğunu varsayalım. Denk gelen GHz ise 4, 2 diyelim.
Siz bunu 0,025- 0,050 indirerek olabilecek en düşük ve stabil değeri bulacaksınız.
BİOS sekmesinde ise önce deneyleyip onayladığınız GHz' i gireceksiniz. Sonra ise stabil olan voltajı gireceksiniz.
2. Yöntem ise
Ryzen Master ile hiç BİOS' a girmeden Manuel OC sekmesi ile yapacaksınız. Yine bu programda da aynı sistem. Bir GHz değeri girersiniz mesela 4, 2GHz. Buna uygun ne gidebilir mesela 1, 150V veya 1, 2V. Bunları yazarsınız. Apply' e basıp OCCT veya Prime95 ile yük testi yapıp stabilite sorunu var mı kontrol edersiniz. Eğer baktınız stabil, hiç bir sorun yaratmıyor. Bu sefer GHz' i düşürmeden daha düşük ve uygun bir voltaj ararsınız. Tam istediğinizi bulduğunuz takdirde yine BİOS' a işlersiniz.
Dipnot: BİOS da ki voltaj değeri 1, 1V üzerinden ayarlarlanıyor. Mesela +0,100V demek 1, 2V oluyor.
Düzenleme: Hem düşük ısı hem de yüksek hız için bunu yapmanız gerekiyor. CBP yerine daha mantıklı bir yol sunuyorum size.

Son düzenleme:
Hocam yaşadığınız sorunun core boost performance seçeneğinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum anlık olarak 3.6 dan 4.2 ye çıkarıyor işlemciyi yüksek voltla. Bios menüsünde Core Boost Performance ya da CBP diye bir seçenek var. Eğer kapatırsanız düzelecektir

Geri
Yukarı