B450M S2H sistemde 3 tane kasa fanı nasıl kontrol edilir?

• Konuyu başlatan nuxe0
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 539

nuxe0

Decapat
Daha fazla  
Elimde Gigabyte B450M S2H anakartı mevcut. Yapmak istediğim 3 kasa fanını bu anakarta bağlamak ve fan hızlarını kontrol etmek ama anakartım da bir tane fan soketine sahip olduğu için 2 tanesi bağlanmıyor. Biraz araştırdım ve fan çoklayıcıları diye bir şeye denk geldim ama bu yol ile yapınca da fan hızını kontrol edemiyormuşsun. Bu olay biraz aklımı karıştırdı çünkü bir de PSU'ya bağlama şekli varmış fakat onda hep tam hızda çalışıyormuş bu da fazla sese yol açıyormuş. Yani demek istediğim hangi yolla fanları hem anakarta takıp hem de ve fan hızlarını kontrol edebilirim. Bu arada kasam Dark Raider içinde 3 adet fanla geldi her bir fanda 3 pin girişli belki de fanlarımın hızı ayarlanmıyordur tam bilmiyorum ama bir yolu varsa yazarsanız sevinirim.

Fanınız PWM ise fan çoklayıcı ile hepsini ayrı ayrı olmasa da kontrol edebilirsiniz.

Ornegin BIOS da 1 fan görünür "Sys Fan 1" siz bunun RPM sini ayarlarsanız 3 ünü de aynı şekilde eşitlemiş olursunuz.

Görselde ki gibi 4 pin girişli ise fanınız PWM dir.

Dosya Ekleri

• PWM.jpg
    PWM.jpg
    7,5 KB · Görüntüleme: 19
Kasanızdaki fanlar bu modelden galiba. Bu modelde de PWM özelliği olduğu yazmıyor özelliklerinde:
Kasamdaki fanlar buna çok benziyor ama sanırım bu değil ürün kodları uyuşmuyor bu olmasa bile bunla çok bir fark olduğunu zannetmiyorum. Fanı fotoğrafta belirttim arkasında da dark yazıyor.
fan.jpeg

Görselde ki gibi 4 pin girişli ise fanınız PWM dir.
Bu şekilde galiba fan hızlarını kontrol yedemeyeceğim değil mi? Bu arada küçük olandan 2 tane daha var. Sanırım o büyük olan molex oluyor yanlışmıyım.
sss.jpeg

Görselde de görüldüğü üzere ( PSU Konumu ) fanlarınızın bağlantısı molex olarak görünüyor ve BIOS yada herhangi bir yazılım üzerinden fanlarınızın RPM sini kontrol edemezsiniz.

Dosya Ekleri

• DKCHRAIDER-icgorsel13.jpg
    DKCHRAIDER-icgorsel13.jpg
    60,9 KB · Görüntüleme: 18

Yeni konular

Geri
Yukarı