Çözüldü B450M SH2, Corsair RAM MHz arttırınca görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Efe Yetimoğlu

Hectopat
Daha fazla  
Corsair Vengeance 3200 MHz 8 GB 2 tane RAM'im var. Ayarlardan baktığım zaman 2666 MHz'te çalışıyorlar. BIOS'tan 3200 MHz'e çekince görüntü gelmiyor. BIOS pilini falan bir 2 saat takılmaması gerekiyor, öyle düzeldi.

• Anakartım Gigabyte B450M SH2 model
  • İşlemcim Ryzen 5 1600 AF
  • Ekran kartım INNO3D GTX 1650 4 GB OC
  • 550W PSU

Çözüm
Öncelikle şu sıralar D.O.C.P ile ilgili çok fazla problem yaşayan kullanıcılar var. Açıkçası bu durum dikkatimi çekmedi değil.

Bu kullanıcıların birçoğunu çözüme kavuşturduk ve o yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle görüntü gelmeme gibi durumlarda BIOS pilini çıkarmak yerine CLR CMOS yapmanız daha hızlı ve pratik olur.

Bir diğeri de BIOS güncel değil ise güncelleyin. Gerekli AMD chipsetlerini kurun. Akabinde D.O.C.P Açmadan manuel olarak RAM frekansını ve voltajını ayarlamamız gerekiyor.

Manuel olarak altta paylaşmış olduğum değerleri girip dener misiniz?

Yine hata alırsanız frekansı 3133 tutup voltajı bir tık arttırın. 1.38'e kadar yükseltebilirsiniz. Vermiş olduğum değerler anakart ve RAM marka modellere göre değişkenlik gösterebilir.

DRAM Frequency 3133

Dram Voltage 1.350
Öncelikle şu sıralar D.O.C.P ile ilgili çok fazla problem yaşayan kullanıcılar var. Açıkçası bu durum dikkatimi çekmedi değil.

Bu kullanıcıların birçoğunu çözüme kavuşturduk ve o yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle görüntü gelmeme gibi durumlarda BIOS pilini çıkarmak yerine CLR CMOS yapmanız daha hızlı ve pratik olur.

Bir diğeri de BIOS güncel değil ise güncelleyin. Gerekli AMD chipsetlerini kurun. Akabinde D.O.C.P Açmadan manuel olarak RAM frekansını ve voltajını ayarlamamız gerekiyor.

Manuel olarak altta paylaşmış olduğum değerleri girip dener misiniz?

Yine hata alırsanız frekansı 3133 tutup voltajı bir tık arttırın. 1.38'e kadar yükseltebilirsiniz. Vermiş olduğum değerler anakart ve RAM marka modellere göre değişkenlik gösterebilir.

DRAM Frequency 3133

Dram Voltage 1.350

Çözüm
BIOS pilini falan bir 2 saat takılmaması gerekiyor, öyle düzeldi.
1-2 saat mi? Şaka mı bu? Böyle bir şey yok. Cihaz fişten çekili ise 5dk yeterli. Kaldı ki BIOS pili eski bir yöntem. Clear CMOS yaparsan 1sn.

Corsair Vengeance 3200 MHz 8 GB 2 tane RAM'im var. Ayarlardan baktığım zaman 2666 MHz'te çalışıyorlar. BIOS'tan 3200 MHz'e çekince görüntü gelmiyor.
Bellekler kit mi? CPU-Z SPD paylaş.

Bir de BIOS sürümünü yaz.

RAM'leri 100 lira daha pahalı olduğu için kit olarak almadım fakat aynı yerden sipariş ettim 2 kez. Ve galiba RAM'ler 1333 MHz de çalışıyor :/ VE BIOS Sürümüm F52

Dosya Ekleri

• Desktop Screenshot 2021.11.27 - 16.25.35.19.png
    Desktop Screenshot 2021.11.27 - 16.25.35.19.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 22
  • Desktop Screenshot 2021.11.27 - 16.25.33.08.png
    Desktop Screenshot 2021.11.27 - 16.25.33.08.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 21
Kontrol ettiğim kadarıyla RAM'ler uyumlu cekılde calısıyor. Bir diğeri de BIOS sürümünüz oldukça eski BIOS güncellemesi yaptıktan sonra tekrardan D.O.C.P yi açıp bellekleri 3200 MHz'ye çekmeyi deneyin.

Anakartınızın güncel BIOS sürümünü altta paylaşmış olduğum linkten indirip kurun.

B450M S2H V2 (rev. 1.0) Support

Kontrol ettiğim kadarıyla RAM'ler uyumlu cekılde calısıyor. Bir diğeri de BIOS sürümünüz oldukça eski BIOS güncellemesi yaptıktan sonra tekrardan D.O.C.P yi açıp bellekleri 3200 MHz'ye çekmeyi deneyin.

Anakartınızın güncel BIOS sürümünü altta paylaşmış olduğum linkten indirip kurun.

B450M S2H V2 (rev. 1.0) Support
Anakart o değil, bu olmalı:

Anakart o değil, bu olmalı:

Evet fark ettim ve doğru olanı kurdum şu an BIOS sürümüm güncel fakat MHz arttırdığımda görüntü geldi mavi ekran verdi. Tekrar başlattığımda ise Gigabyte yazısında dondu kaldı BIOS'a girip geri çektim MHz ayarlarını açabildim.

Dosya Ekleri

• Desktop Screenshot 2021.11.27 - 17.04.54.78.png
    Desktop Screenshot 2021.11.27 - 17.04.54.78.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 16

Geri
Yukarı