B460M PRO sisteme fan montajı nasıl yapılır?

TheGandax

Decapat
Herkese iyi akşamlar,

Kısaca konuya gireyim. Linkteki kasayı alıp üzerine 3 adet yine linkte belirttiğim fanları takmak istiyorum. Anakartım MSI B460M PRO, araştırdığım kadarıyla 1 tane 4 pinlik fan portu var. Bu 3 fanın montajını nasıl gerçekleştirebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan çoklayıcı almanız gerekiyor.

Linkteki çoklayıcı alıp 3 fanı takıp Molex girişini PSU'ya diğer kabloyu sys_fan 1'e takmam yeterli olur mu? PWM'den yararlanabilir miyim?

Şunu almanızı öneririm çoklayıcının 4 pin fan kablosunu CPU fan girişine taktıktan sonra CPU fan ve diğer kablolarıda çoklayıcının üzerine takarsanız PWM'den yararlanmış olursunuz ayrıca 10 tane de fan desteği de var gayet güzel.

Şunu almanızı öneririm çoklayıcının 4 pin fan kablosunu CPU fan girişine taktıktan sonra CPU fan ve diğer kabloları da çoklayıcının üzerine takarsanız PWM'den yararlanmış olursunuz ayrıca 10 tane de fan desteği de var gayet güzel.

PSU'dan gelen Molex kablosunu çoklayıcıya mı takacağım yoksa direk anakarta bağlamam yeterli mi? Eğer öyleyse anakartı yakmayalım. Benim attığım çoklayıcıda ekstra gücü PSU'dan çekip PWM içinde ayrıca bir kablo kullanılıyor. Sizce daha mı riskli?

Yani riskli bir durum söz konusu değil sizin attığınızda Molex'ten güç alıyor benim attıgımda ise SATA'dan yani HDD'ye güç verdiğiniz çıkıştan besliyorsunuz.
Sizin attığınız çoklayıcıda PWM özelliğini kullanamazsınız yalnız çünkü sys fan girişinde PWM özelliği yoktur son devirde çalışır hep bu yüzden benim çoklayıcıda CPU fan girişine taktığınız için diğer fanları da otomatik olarak PWM ayarlaması yapabiliyorsunuz.

Yani riskli bir durum söz konusu değil sizin attığınzıda Molex'ten güç alıyor benm attıgımda ise SATA'dan yani HDD'ye güç verdiğiniz çıkıştan besliyorsunuz.

Anladım sizin attığınız mantıklı geldi ileride tekrar fan ekleme ihtiyacı duyarsam işime yarar. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. İyi akşamlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı