B550-I PCIe X16 modunu 4.0 yapınca sistem yavaşliyor

deMarc

Kilopat
RAM
Corsair Dominator Platinum 3200Mhz CL16 (CMD32GX4M2C3200C16)
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus 250GB
Ekran kartı
Asus ROG Strix RTX 3080 10GB White V2
Anakart
Asus ROG Strix B550-I Gaming Mini-ITX
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X
Geçenlerde Asus ROG B550-I Gaming model anakart aldım ikinci el. Montajdan sonra baya bir beklememe rağmen BIOS arayüzü gelmedi, belki power tuşuna bastıktan 15-20 dk sonra ROG logosu ekrana satır satır çok yavaş biçimde geldi de Del'e basıp BIOS'a girebildim. BIOS arayüzü de aynı şekilde neredeyse piksel piksel, satır satır işlenerek geldi. Örnek videoyu koyuyorum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Önce sebebini anlamadım, boot kaynaklı bir sorun diye düşündüm. Çünkü format atmadan anakart değiştirmiştim, belki SSD'de kurulu bir Windows olduğu için BOOT etmesi uzun sürüyor diye düşündüm. İki tanesi M.2 olmak üzere sistemde üç tane SSD takılı, önce Windows'un kurulu olduğu SSD dışındakileri çıkardım ama fayda etmedi. Win10 kurulu SSD'yi çıkardım, başka bir PC'de formatladım, tekrar taktım, Win10 USB'sinden boot etmek için BIOS'a girip USB'yi birinci boot seçeneğini ayarlayacakken sistem yine yavaş açılıyordu, bu yüzden sorunun Windows'u boot etmekle alakalı olmadığını anladım.

Denemelerim sonucu sorunun kaynağını buldum; BIOS'ta Advanced/Onboard Devices Configuration/PCIEX16 Mode ayarı Auto'daydı, onu Gen 3'e çekip kaydedip çıktım ve BIOS arayüzü jet hızıyla açıldı. Tekrardan Win10 kurdum, tüm sürücüleri yükledim, diğer SSD'leri de monte ettim, BIOS'un güncel olduğundan emin oldum, XMP açtım, fakat ne zaman ki tekrar BIOS'tan Gen 4'ü aktif etmeye çalışıyorum veya ayarı Auto'ya alıyorum, resetlediğimde sistem yine videodaki şekilde kağnı gibi açılıyor, BIOS arayüzü bu hızda yükleniyor.

Sebep ne olabilir, başka ne deneyebiliriz? Chipset sürücüleri güncel, en son çıkan 2603 BIOS sürümü yüklü.

Donanım:
ROG B550-I Gaming Mini-ITX
Ryzen 5 5600X
Corsair 2x16GB 3200Mhz CL16 (Farklı bellek modülleriyle de denendi)
ROG Strix RTX 3080 10GB
Samsung 970 Evo Plus 250GB (PCIe 4.0 hızındaki slota takılı, Win10 yüklü)
Samsung 970 Evo Plus 1TB (kartın arkasındaki PCIe 3.0 hızındaki slota takılı)
Samsung 860 Evo 1TB

Acaba B550 anakartın bant genişliği mi yetersiz geliyor diye düşünüyorum ama emin olamadım.

Selam çok emin değilim ancak anakartanızın sitesinde Support da bazı HDD ve SSD desteği yazılmış normalde böyle eklemezler ama PCI 4.0 için olabilir orada disklere bir bakın listede belki disk mi uyumsuz acaba? Olmadı 4.0 olanı değiştirip deneyin?

Selam çok emin değilim ancak anakartanızın sitesinde Support da bazı HDD ve SSD desteği yazılmış normalde böyle eklemezler ama PCI 4.0 için olabilir orada disklere bir bakın listede belki disk mi uyumsuz acaba? Olmadı 4.0 olanı değiştirip deneyin?

Hocam listedeki uyumlu SSD'ler var zaten elimde. 970 Evo Plus listede var, sadece onunla açmaya çalışırken de aynı şey oldu. Anakartlarda PCIe bant genişliği diye bir olay oluyor, X570 gibi daha üst seviye anakartlarda bu bant genişliği daha yüksektir mesela, B550'de daha düşüktür. Bu yüzden 2 tane M.2 takarsanız, 1 tane SATA takamazsınız gibi sınırlamalar bulunur. Acaba dedim bunlarla alakalı bir şeyden mi kaynaklanıyor.

Gerçi şu an PCI Express Gen 3 hızında sorunsuz kullanıyorum, X16 portu olduğu için de performansta bir fark gözlemlemedim ama Gen 4 kullanabilsem daha iyi olurdu.

Yeni konular

Geri
Yukarı