B550 R5 5600X CPU EZ Debug hatası

ayberk60

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 8x2 DDR4 3000MHz
Ekran kartı
MSI RTX2070 Gaming Z
Anakart
MSI Pro B550M-P gen3
İşlemci
Ryzen 5 5600X
PSU: 600W 80+Gold High Power

Merhaba arkadaşlar. İki farklı işlemci ile denememe rağmen belirttiğim EZ Debug CPU LED hatasını almaktayım. Şimdiye kadar yaptıklarım aşağıdakilerdir.

Öncelikle 5000 serisi için hazır olmasına rağmen (kutu üstünde 5000 series ready) 5600X işlemcimi ilk taktığımda EZ Debug CPU LED hatasını aldım. Bunun üzerine MSI servisi ile görüştüm ve bana BIOS'u güncellemem gerektiğini söylediler. Bunun üzerine eski işlemcim olan Ryzen 5 2600'ü yeni anakartıma takarak hiçbir hata almadan başlattım ve sorunsuz çalıştı. Sonrasında ise en son BIOS güncellemesini yaptım ve eski işlemcimi çıkartıp yeni işlemcimi anakarta taktım. İlk açtığımda sistem açıldı sonrasında sistemi kapatıp tekrar açtığımda aynı hatayı tekrardan almaya başladım. Bunun üzerine;

-BIOS pilini çıkartıp BIOS'u sıfırladım.
-Bütün sistemin kablolarını kontrol ettim. Tekrar kablolama yaptım.
-RAM'leri söküp tekrar taktım.
-Eski işlemcimi tekrar taktım. Sorunsuz çalıştı. Sonrasında aynı hatayı onda da almaya başladım ve artık onunla da sistem açılmıyor.
-Hem AMD'nin hem kendime ait eski sıvı soğutmamı denedim. Bunu denememdeki sebep belki yerine oturmama veya baskı tarzı sorun oluşuyorsa diyeydi. İki soğutucuyu da sadece güç kabloları bağlı şekilde bile çalıştırdım. Sonuç yine aynıydı.

Konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Bu anlattıklarının aynısını ASUS anakartta yaşadım. Servise gittiğinde BIOS'un hatalı olduğunu söylediler. Nası hatalı anlamadım çünkü sistem 1 kere çalışmıştı. Sanırım teknik servise gitmesi gerek :(

Bu anlattıklarının aynısını ASUS anakartta yaşadım. Servise gittiğinde BIOS'un hatalı olduğunu söylediler. Nası hatalı anlamadım çünkü sistem 1 kere çalışmıştı. Sanırım teknik servise gitmesi gerek :(
Dediğiniz gibi 5600X ile sadece 1 defa çalıştırabildim. Sonrasında herhangi bir şekilde açılmadı. Umarım servislik bir sorun olmaz. :(

Bak o konuda da aynı şeyi yaşamışız :D

Anakartı aldım, elimde işlemci olmadığı için bilgisayarcıya gittim orada yaptırdım. 1 kere çalıştı sonra tak arızalandı. Teknik servise verdim, 2 hafta sonra geldi. Gelir gelmez iade ettim. ASUS anakartından yana yüzüm hiç gülmedi :D

Şöyle bir görsel bırakayım:

Dosya Ekleri

• aaa.png
    aaa.png
    74,1 KB · Görüntüleme: 16
Bak o konuda da aynı şeyi yaşamışız :D

Anakartı aldım, elimde işlemci olmadığı için bilgisayarcıya gittim orada yaptırdım. 1 kere çalıştı sonra tak arızalandı. Teknik servise verdim, 2 hafta sonra geldi. Gelir gelmez iade ettim. ASUS anakartından yana yüzüm hiç gülmedi :D

Şöyle bir görsel bırakayım:
Sıfır bir ürün aldığım için garantiyle uğraşmak istemedim. Ben de bugün iade için talep oluşturup iademi gerçekleştirdim :)

Güncelleme olarak; yukarıda belirttiğin anakartı iade ettim ve yeni bir anakart aldım sistemi sorunsuz olarak ( BIOS güncellemesi yapmadan ) çalıştırdım. Sanırım iade ettiğim kartın B550 5000 serisi için hazır olmasına rağmen, ek bir BIOS güncellemeside yapmama rağmen BIOS'u ile ilgili bir problem vardı. Yeni aldığım anakart B550 serisi ve yine 5000 series ready bir kart ve hiçbir sorun olmadan sistemi çalıştırdı.

Son düzenleme:
Sıfır bir ürün aldığım için garantiyle uğraşmak istemedim. Ben de bugün iade için talep oluşturup iademi gerçekleştirdim :)

Güncelleme olarak; yukarıda belirttiğin anakartı iade ettim ve yeni bir anakart aldım sistemi sorunsuz olarak ( BIOS güncellemesi yapmadan ) çalıştırdım. Sanırım iade ettiğim kartın B550 5000 serisi için hazır olmasına rağmen, ek bir BIOS güncellemeside yapmama rağmen BIOS'u ile ilgili bir problem vardı. Yeni aldığım anakart B550 serisi ve yine 5000 series ready bir kart ve hiçbir sorun olmadan sistemi çalıştırdı.
Çalışmasına sevindim. Hayırlı olsun. Yeni anakart ASUS mu?

Geri
Yukarı